2013 to był rekordowy rok światowej turystyki

AG

Międzynarodowe wyjazdy turystyczne urosły w roku 2013 o 5 proc., osiągając rekordową w historii liczbę 1,087 mld – tak wynika z najnowszego Barometru Turystyki Światowej wydanego przez Światową Organizację Turystyczną (UNWTO – World Toursim Organisation).

Pomimo kłopotów gospodarczych dotykająch wielu regionów świata, wyniki międzynarodowego ruchu turystycznego były wyższe niż oczekiwano – w roku minonym było o 52 mln turystó więcej niż roku 2012.
UNWTO prognozuje, że w roku 2014 nastąpi dalszy wzrost liczby podróżnych – o 4 – 4,5 proc.
Największy wzrost liczby turystów zanotowano w: Azji Południowo-Wschodniej (+10 proc.), Europie środkwo-wschodniej (+7 proc.), Europie południowej (+6 proc.) i Afryce Północnej (+6 proc.).?
Sekretarz generalny UNWTO Taleb Rifai powiedział: “2013 był doskonałym rokiem dla międzynarodowej turystyki. Sektor turystyczny wykazał się niezwyłą zdolnością do przystosowania się do zminiających się warunków rynkowych, jednocześnie, przez swoj rozwój, towrząc miejsca pracy w nowych miejscahc na świecie. I to pomimo wyzwań gospodarczych i geopolitycznych. To turystyka faktycznie pomaga w wielu miejscach w odrodzeniu gospodarki. Nasz długoterminowa prognoza przewiduje dalszy wzrost ruchu turystycznego do roku 2020 średnio na poziomie 3,8 proc rocznie.”
W najbliższym czasie w poszczególnych regionach świata ten wzrost powinien się kształtować następująco: Azja i Oceania od 5 do 6 proc., Afryka od 4 do 6 proc., Europa i obie Ameryki od 3 do 4 proc. i Bliski Wschód od zera do 5 proc.
Europa w minionym roku zanotowała 29 dodatkowych turystów, w sumie ten kontynent odwiedziło 563 mln. Wzrost 5 proc. był wyższy od średniej w latach 2005 – 2012 (2,5 proc.). Największy wzrost zanotowały państwa Europy środkowo-wschodniej (7 proc.) i regionu Morza Śródziemnego (6 proc.).
W Azji i regionie Pacyfiku wzrost liczby turystów wyniósł 6 proc. (dodatkowych 14 mln, w sumie – 248 mln), przy czym najwyższy był w Azji Południowo-Wschodniej (10 proc.).
Obie Ameryki odnotowały wzrost wynoszący 4 proc., odwiedziło je 169 mln. Afrykę odwiedziło w ubiegłym roku 56 mln turystów, co oznacza wzrost w stosunku do roku 2012 o 6 proc.