Zwolnienia w Sabre. Redukcja zatrudnienia o 15 proc. w całym holdingu i o 7,5 proc. w polskiej spółce

Siedziba Sabre Polska
Siedziba Sabre Polska / fot. materiały prasowe

Inflacja, problemy energetyczne i geopolityczne oraz długotrwałe skutki pandemii – to przyczyny, które podaje spółka w komunikacie dotyczącym redukcji zatrudniania. Sabre zwalnia globalnie 15 proc. swojej obsady. Zmiany zachodzą również w polskiej spółce, która straci 7,5 proc. załogi.

Sabre Corporation zdecydowało o zredukowaniu zatrudnienia o 15 proc. w skali globalnej. Zmiany w zatrudnieniu objęły wszystkie 55 oddziałów firmy świecie. Pod koniec roku 2022 Sabre zatrudniało prawie 7500 osób, zwolnienia dotknęły więc około 1100 pracowników, we wszystkich lokalizacjach firmy. Firma chce oszczędzić środki na “dalszą transformację technologiczną spółki” oraz na rozwój produktu. Zmiany kadrowe przyniosą oszczędności na poziomie 100 mln dol. w drugiej połowie 2023 roku.

“Dla Sabre priorytetem pozostają inwestycje w strategiczne inicjatywy rozwojowe, obejmujące dalszą koncentrację na rozwoju technologii oraz plany ekspansji w innych segmentach rynku i regionach geograficznych. Plany te zakładają m.in. rozszerzenie oferty technologicznej dla istniejących i nowych klientów, czy rozbudowę usług płatniczych, dzięki niedawnemu przejęciu Conferma Pay i partnerstwu z Mastercard” – czytamy w komunikacie spółki.

“Rosnąca inflacja, sytuacja geopolityczna na świecie, długotrwałe skutki pandemii czy problemy energetyczne nie pozostały bez wpływu na spowolnienie gospodarcze, czego konsekwencją są zmiany na rynku IT. W ostatnich trzech kwartałach redukcje zatrudnienia nie ominęły zarówno mniejszych firm, jak i gigantów technologicznych.”

Zmiany dotkną też Sabre Polska

W polskim oddziale Sabre zredukowano poziom zatrudnienia o 7,5 proc. Zwolnienia dotyczą pracowników wszystkich szczebli i obszarów, jednak w mniejszym stopniu dotknęły one pracowników technologicznych. jak zapewnia spółka, polski oddział pozostaje jednym z najważniejszych centrów technologicznych Sabre.

“Decyzja o restrukturyzacji była trudna, ale konieczna do utrzymania stabilności, długoterminowego rozwoju i dostosowania struktury kosztów do panującej na rynku sytuacji. Ożywianie sektora podróżniczego po pandemii to nierównomierny i przedłużający się proces, którego tempo jest poza naszą kontrolą. Musimy się temu podporządkować i odpowiednio reagować na otaczającą nas rzeczywistość” – tłumaczy Wojciech Gworek, prezes zarządu Sabre Polska, VP Software Engineering.

Sabre Polska przygotowało szeroki pakiet świadczeń dla osób dotkniętych restrukturyzacją – w tym m.in. odprawy pieniężne większe niż te określone w ustawie dotyczące zwolnień grupowych.

Polski oddział napędza technologię Sabre

“Dokładamy wszelkich starań, by pracownikom dotkniętym przez zmiany zapewnić pełne wsparcie, w tym pakiet odpraw i innych świadczeń znacząco wykraczających poza to, co wynika z prawa pracy. Mamy nadzieję, że te działania pozwolą im płynnie i bezpiecznie zaadaptować się do nowej sytuacji” – dodaje Gworek.

Polski oddział Sabre, powstały w 2000 roku, pełni istotną rolę jako jedno z kluczowych centrów technologicznych w ramach Sabre Corporation, a polski rynek oraz krakowski oddział Sabre ma wartość priorytetową dla całej spółki. W polskim oddziale tworzone i rozwijane są produkty i oprogramowanie wspierające branżę turystyczną na całym świecie, a Sabre Polska od lat pozostaje jednym z głównych pracodawców IT w regionie i w kraju.

Kurt Ekert zastąpi Seana Menke na stanowisku dyrektora generalnego Sabre