Zwiedzanie w rytmie slow
Turystyka slow jest spokojnym i uważnym podróżowaniem. Skoncentrowana na poznawaniu regionalnego dziedzictwa kulturowego we własnym, niespiesznym tempie. To odkrywanie nieoczywistych miejsc, gdzie każdy turysta odnajdzie coś dla siebie.
W ostatnich latach polscy turyści coraz chętniej zaczynają korzystać z szukania i zwiedzania mniej popularnych miejsc. Sposób podróżowania niewątpliwie ulega zmianie. Duży wpływ ma na to trwająca pandemia koronawirusa. Współczesnym rozwiązaniem i sposobem podróżowania nie tylko w Polsce, ale i na świecie stało się slow travel. Przede wszystkim polega na wspomnianym już wypoczynku w mniej popularnych miejscach. Ważną rolę odgrywa też kultura, lokalna kuchnia, dziedzictwo narodowe i przyroda. Turystyka slow jest ściśle wiąże się z promocją danego regionu. Pozwala na odkrywanie tego, co znajduje się w pobliżu, a także na podejmowanie działań na rzecz ochrony przyrody. Do zwiedzania wykorzystywane są nieoczywiste środki transportu takie jak kajak, żaglówka, konie lub rower. Zwolnione tempo podróży sprzyja skupieniu się na wypoczynku w jednym określonym miejscu oraz nawiązaniu relacji z tubylcami, aby móc doświadczyć jak najprawdziwszego obrazu regionu. Slow tourism polega więc przede wszystkim na spowolnieniu tempa podróży. Skoncentrowany jest na obcowaniu z przyrodą, odprężeniu się i próbie doświadczania miejsca za pomocą zmysłów. Na takie podróżowanie stawiają turyści, dla których ważna jest ochrona tego, co wyjątkowe.
Gdzie w Polsce znajdują się slow miejsca?
Warto skupić się na miejscach, gdzie ruch turystyczny jest ograniczony. Powinno być to miejsce, gdzie dominuje przyroda, a także można skosztować regionalnej kuchni, która bazuje na lokalnych produktach. Są to miejsca nieoczywiste, gdzie nie jeżdżą tłumy turystów.
Miejscem dającym wiele możliwości miłośnikom slow tourismu z pewnością są Mazury. Wyróżniają się dużą liczbą jezior i dominującą przyrodą w całym regionie. Można tam zwolnić tempo, oddać się ciszy, zrelaksować się i dobrze zjeść. Mazury wyróżniają się różnorodnością smaków dostępnych potraw. Dania z ziemniaków, kartacze, ryby (np. sielawa) i domowe nalewki, to tylko kilka przykładów do spróbowania w trakcie wypoczynku. Po skosztowaniu tych znakomitości można wybrać się na odkrywanie regionu za pomocą niestandardowych środków transportu. Spacer z kijkami, wycieczka rowerowa, zwiedzenie z perspektywy kajaku lub roweru wodnego zagwarantują podczas wypoczynku głęboki relaks.
Wypoczynek i relaks w wolnym tempie
Wiele małych miast poszukuje skutecznego modelu rozwoju. Do takich właśnie należy rozwój lokalnego slow city. Jest w stanie zagwarantować małym miastom korzyści rozwojowe w sferze gospodarczej, przyrodniczej i wizerunkowej. W ten model wpisuje się Stowarzyszenie Miast Cittaslow, czyli tak zwanych Miast Dobrego Życia wspierających lokalne produkty, rzemiosło i rytm slow, gdzie życie toczy się bez pośpiechu. Idea Cittaslow wywodzi się z Włoch z ruchu „slow food”. W 1999 roku cztery włoskie miasteczka powołały międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow. Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do niego w 2006 roku, dzięki czemu powołano Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow. Stawiają oni na działania prospołeczne i prośrodowiskowe dbając o pielęgnacje lokalnej twórczości, odnowę zabytków i rozwijanie tradycji gościnności. Do stowarzyszenia mogą dołączyć miasta liczące poniżej 50 tys. mieszkańców. Zostają one oznakowane pomarańczowym ślimakiem dźwigającym na swojej skorupie miasto. W sieci, poza liczną przewagą miast z Warmii i Mazur, należą też ośrodki z innych regionów kraju np. Nowy Dwór Gdański, czy też Prudnik. Jednym z najbardziej znanych miast Cittaslow w Polsce jest Reszel, który znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim. Było, to pierwsze miasto w Polsce jakie zainteresowało się ideą sieci miast dobrego życia.
Slow Travel na Dolnym Śląsku
Slow Travel Dolny Śląsk to kampania mająca na celu zachęcenia do spokojnego i uważnego poznawania regionu. Ma ona przyczynić się do wzmacniania potencjału turystycznego w tym regionie. Aby sprostać oczekiwaniom turystów samorząd Dolnego Śląska z Dolnośląską Organizacją Turystyczną i portalem Slowshop.com stworzyli specjalną mapę w wersji online i papierowej, na której znajduje się wiele różnorodnych i wyselekcjonowanych atrakcji. Jest dostępna w czterech językach dając możliwość zagranicznym turystom na zwiedzanie w rytmie slow. Zestawienie pozwala na odnalezienie mniej znanych atrakcji i ciekawostek turystycznych oraz bardzo często miejsc, które nie posiadają rozwiniętej infrastruktury. Te ostatnie są wyjątkową atrakcją dla turystów, którzy poszukują ucieczki od miejskiego zgiełku i hałasu. Mapa nie stanowi zamkniętej bazy i jest stale poszerzana o nowe miejsca.
Głównym założeniem turystyki w rytmie slow jest pielęgnacja tożsamości kulturowej regionu, większa dbałość o środowisko przyrodnicze, a także wsparcie lokalnych przedsiębiorców. Na koncepcji Cittaslow zyskują wszyscy począwszy od samorządowców, lokalnej społeczności, aż po turystów. Niespiesznie i bez nerwów można spędzać czas nie tylko w czasie urlopu, ale także na co dzień.
POWIĄZANE WPISY
7 listopada 2024
Jesień w Olsztynie: historia, smaki i szlaki pełne barw
Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie w sezonie letnim tętni życiem.…
0 Komentarzy7 Minuty
5 listopada 2024
Save the date! IV Gala Waszej Turystyki już 10 stycznia 2025
Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl ma zaszczyt zaprosić na IV Galę Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy2 Minuty
31 października 2024
Przerwa w czasie lotu w Warszawie? Poznaj atrakcje niedaleko Okęcia!
Warszawa to miasto, które warto poznać, nawet jeśli masz jedynie krótką przerwę między…
0 Komentarzy2 Minuty
31 października 2024
(R)ewolucja w turystyce dzieje się teraz. Obyśmy jej nie przegapili. [XV Forum Promocji Turystycznej]
Zmiany na rynku turystycznym, rewolucja technologiczna, nowa strategia rozwoju - to…
0 Komentarzy22 Minuty
24 października 2024
XV Forum Promocji Turystycznej: jak będzie wyglądała turystyka w Polsce za 30 lat?
Już tylko pięć dni dzieli nas od XV Forum Promocji Turystycznej. Jednym z punktów…
0 Komentarzy2 Minuty
21 października 2024
Jak skutecznie wytłumaczyć klientowi, że powinien kupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne?
Już 29 października 2024 r. podczas XV Forum Promocji Turystycznej odbędzie się dyskusja…
0 Komentarzy1 Minuty
18 października 2024
Miasto Stołeczne Warszawa − Partnerem XV Forum Promocji Turystycznej
Warszawa została oficjalnym Partnerem XV Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie się…
0 Komentarzy2 Minuty
17 października 2024
Arche Fabryka Samolotów Mielno świętuje rok działalności
Na początku października Arche Fabryka Samolotów Mielno obchodził swoje pierwsze…
0 Komentarzy1 Minuty
17 października 2024
Turystyka dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Jak dostosować obiekty do potrzeb wszystkich?
Turystyka dostępna dla osób z niepełnosprawnościami to kolejny temat, który będzie…
0 Komentarzy2 Minuty