Zwiedzanie “Szuflandii” w Urodziny Łodzi

fot. P . MIłek

Czy wiecie, że filmowa Szuflandia z filmu “Kingsajzu” Juliusza Machulskiego., mieści się z zabytkowej willi Zygmunta Teemana uratowanej przed wyburzeniem przez Łódzką Spółkę Infrastrukturalną. W najbliższą sobotę będzie można ją zwiedzać.

Z okazji 598. Urodzin Łodzi miasto zaprasza do willi przy Wólczańskiej 17 w Łodzi. To jeden z wielu odnowionych zabytków w Łodzi i kultowe miejsce dla wielbicieli polskich komedii.

To właśnie w piwnicach tego budynku znajdowała się Szuflandia: kraina krasnoludków z kultowego filmu „Kingsajz” Juliusza Machulskiego.
1986 rok był ostatnim momentem świetności budynku, kojarzonego przez lata nie tylko ze znaną komedią, ale także ze skali dewastacji, jaka miała tam miejsce w latach 90. i dwutysięcznych. W obronie niszczejącej willi pisano petycje, organizowano protesty i happeningi.

Wreszcie po uporządkowaniu kwestii własnościowych i zabezpieczeniu środków na remont, budynek został przejęty przez Łódzką Spółkę Infrastrukturalną, która sfinansowała jego kompletną renowację. Prace zakończyły się w roku 2019.

Już w tę sobotę 24 i 25 lipca ŁSI udostępni obiekt zwiedzającym. To doskonała okazja, żeby zobaczyć klultowe kadry z filmu “Kingsajz”, zdjęcia sprzed remontu oraz poznać się ciekawostek z historii nieruchomości, realizacji inwestycji jak i szczegółów dotyczących pracy ekipy filmowej w latach’80.

Obiekt będzie otwarty dla zwiedzających w godzinach 10:00 – 16:00.

Fotografowanie i filmowanie jest dozwolone.

Wejście od ul. Wólczańskiej17. Należy skorzystać z dzwonka z napisem “Małe jest piękne”.

Łódź walczy o turystów i odwiedzających