Złoty Certyfikat POT dla Kopalni Złota

AG

Kopalnia Złota i Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku bezapelacyjnie wygrała tegoroczną edycję Konkursu na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jak przyznał jeden z członków kapituły konkursowej, profesjonalna prezentacja kopalni przed kapitułą, poprowadzona dowcipnie przez córkę właścicielki “powaliła wszystkich na kolana”. Kapitułę urzekła historia powstania produktu – bez poparcia ze strony władz, pomocy finansowej, stworzonego własnymi siłami przez jedną rodzinę a także to, że kopalnia integruje lokalną społeczność i szybko stała się główną atrakcja okolicy. Kopalnia Złota w Złotym Stoku to jedyne miejsce w Europie z takimi atrakcjami. Właścicielka Elżbieta Szumska podjęła się odtworzenia wiernej repliki średniowiecznej wioski górniczej. Na turystów czeka wiele niespodzianek a wśród nich pływanie łodzią podziemnym korytarzem, płukanie złota, wybijanie złotej monety, skarbiec ze sztabami złota czy jedyny w Polsce podziemny wodospad. Turyści mogą także przejechać się repliką czołgu Leonarda da Vinci, obejrzeć wystawę minerałów czy samodzielnie wykonać złoty papier czerpany. Właścicielka kopalni, Elżbieta Szumska odbierając na gali podczas targów Tour Salon nagrodę z rąk prezesa POT Rafała Szmytke, powiedziała: “Mamy kopalnię złota w Złotym Stoku, niedaleko Złotego Potoku. Brakowało nam Złotego Certyfikatu.”

Do III edycji Konkursu na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej zostało zgłoszonych przez Regionalne Organizacje Turystyczne 46 produktów turystycznych oraz 9 kandydatów do Złotego Certyfikatu.

W głosowaniu jawnym Kapituła wybrała 10 najlepszych produktów turystycznych, które wyróżniono Certyfikatem POT i przyznała 1 wyróżnienie. Na podstawie punktowego rankingu zgłoszeń zakwalifikowano do finału 3 zgłoszenia do nagrody głównej – Złotego Certyfikatu POT. Spośród 3 nominowanych produktów turystycznych wybrano jeden produkt turystyczny, któremu przyznano Złoty Certyfikat POT.

Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego w 2015 roku otrzymały następujące produkty turystyczne:
1. POLIN MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH” – Województwo Mazowieckie
2. BIESZCZADZKIE DREZYNY ROWEROWE – Województwo Podkarpackie
3. WIELKA PĘTLA WIELKOPOLSKI – Województwo Wielkopolskie
4. MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W BISKUPINIE – Województwo Kujawsko-Pomorskie
5. „WAKEPARK SZCZECINEK” – Województwo Zachodniopomorskie
6. STREFA KULTURY W KATOWICACH – Województwo Śląskie
7. ZOO WROCŁAW SP.ZO.O. – Województwo Dolnośląskie
8. MAGICZNE OGRODY RODZINNY PARK TEMATYCZNY JANOWIEC – Województwo Lubelskie
9. „FESTIWAL KINETYCZNEJ SZTUKI ŚWIATŁA” LIGHT. MOVE. FESTIVAL – Województwo Łódzkie
10. „PGE GIGANTY MOCY” – Województwo Łódzkie

Nominacje do Złotego Certyfikatu, oprócz zwycięskiej Kopalni Złota, otrzymały:
Dymarki Świętokrzyskie oraz INDUSTRIADA – Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Oto krótkie charakterystyki wyróżnionych produktów:

Polin Muzeum Historii Żydów Polskich – Wspólna historia 1000-letniej historii Polaków i Żydów na ziemiach polskich jest kanwą opowieści o ludziach, cierpieniu, ale też miłości, nadziei i ponadczasowych wartościach.
Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe – Pomysł na połączenie turystyki z zamiłowaniem do tradycji kolejarskiej. Największa w Polsce, pięknie stylizowana wypożyczalnia drezyn rowerowych przyciąga setki turystów dziennie, którzy chcą w niebanalny sposób spędzić czas.
Wielka Pętla Wielkopolski – raj nie tylko dla wodniaków. Liczący blisko 690 km szlak, to Wielki zbiór atrakcji Wielkopolski. Szeroki wachlarz aktywności wodnych a także szlaki rowerowe biegnące przez liczne parki krajobrazowe, rezerwaty i parki narodowe.
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie – Certyfikat jest potwierdzeniem niekwestionowanej wartości najsłynniejszego w Polsce wykopaliska i najbardziej znanego w Europie Środkowej rezerwatu archeologicznego i przykład budowanego wokół niego produktu turystycznego.
WakeParkSzczecinek – najdłuższy w Europie Wyciąg do Nart Wodnych i Wakebordu, Mistrzostwa Polski w Wakeboardzie czy Mistrzostwa Europy i Afryki w Narciarstwie Wodnym – to ewidentne atuty tego miejsca i szereg możliwości dla turystów.
Strefa Kultury w Katowicach -3 obiekty: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Muzeum Śląskie to strzał w 10, czyli pomysł na rewitalizację byłej Kopalni Węgla Kamiennego “Katowice”.
Wrocławskie zoo – miejsce z pierwszym w Polsce oceanarium i jedynym na świecie prezentującym faunę jednego kontynentu. Afrykarium przyciąga turystów z całego świata. ZOO znane jest także z działań na rzecz ochrony zagrożonych gatunków.
Magiczne Ogrody Rodzinny Park Tematyczny Janowiec – to miejsce, w którym już po krótkiej chwili dorośli stają się dziećmi a dzieci mogą zanurzyć się w bezpiecznej magicznej krainie. Aranżacja zachęca do aktywnego spędzania czasu a atmosfera sprzyja wspólnej rodzinnej zabawie.
Festiwal Kinetycznej Stuki Światła Light.Move.Festival – feria barw może być metaforą miasta, które ze swojego dziedzictwa przemysłowego uczyniło perełkę turystyczną. Łódź wizjonerska i kreatywna znajduje odzwierciedlenie w Festiwalu sztuk wizualnych w otwartych przestrzeniach miejskich.
PGE Giganty Mocy – Bełchatowskie „kopalnie węgla brunatnego i elektrownie – otwierają swoje podwoje dla turystów, chcących w nieszablonowy, interaktywny sposób dowiedzieć się więcej o wytwarzaniu energii z węgla brunatnego.

Wyróżnienie otrzymało Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK – pierwsze w Polsce muzeum poświęcone wyłącznie sztuce współczesnej. Przyciąga turystów ciekawą infrastrukturą będącą wizytówką samego muzeum.