Narty, festiwale, nurkowanie “na niedźwiedzia polarnego”. Korea to idealny kierunek zimowej podróży

Zimowa Korea
Korea /fot. Visit Korea

Korea jest doskonałym miejscem do jazdy na nartach i snowboardzie, ale nie tylko, ponieważ właśnie zimową porą odbywa się tam wiele festiwalów światła. Warto też zanurzyć się w oceanie na corocznym wydarzeniu Haeundae Polar Bear Festival, a także poczuć magię świąt Bożego Narodzenia. Jeśli więc pochodzisz z kraju, w którym nie pada śnieg, to jest to miejsce, które warto odwiedzić zimą.

Koreańskie ośrodki narciarskie są popularne przez całą zimę, dlatego wielu Koreańczyków planuje swoje wyjazdy w okolicach Bożego Narodzenia i Sylwestra. Sezon rozpoczyna się w połowie listopada i trwa do początku marca. Stoki oferują różne poziomy zaawansowania, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Niektóre z nich służyły nawet jako oficjalne miejsca Zimowych Igrzysk Olimpijskich w PyeongChang 2018. Ośrodki narciarskie to nie tylko narciarstwo. Większość z nich oferuje dodatkowe udogodnienia, takie jak wzgórze saneczkowe, park wodny lub tarasy widokowe.

Festiwale światła

W Korei odbywa się wiele festiwali światła. Najpopularniejszy z nich to Boseong Tea Plantation Light Festival. Zapoczątkowany w 2000 roku na plantacji herbaty. Festiwal wykorzystuje oświetlenie dekoracyjne i przez dwadzieścia lat rozrósł się o pokazy medialne i wiele innych kolorowych atrakcji, aby stworzyć świąteczny nastrój i promować Boseong. Kolejnym wartym zobaczenia festiwalem świateł jest w Dongdaemun Design Plaza (DPP) w Seulu. W każdy wieczór od połowy grudnia, aż do początku stycznia DPP staję się wielkim płótnem dla Seoul Light. Pokaz świetlny został zaprojektowany przez Refik Anadol Studio i wykorzystuje charakterystyczny srebrny kolor tworzący ruchome światła. Innymi festiwalami światła wartymi zobaczenia są: Ulsan Grand Park Light Festival, Seoulland Winter Light Festival, Haeundae Light Festival i First Garden Light Festival.

Boże Narodzenie i Sylwester w Korei

Domowy towarowe, centra handlowe i restauracje prześcigają się w wyszukanych wystawach i dekoracjach świątecznych. W katedrze Myeongdong, co roku odtwarzana jest scena narodzin Chrystusa. Następnie odbywa się pasterka. Wydarzenia te są bezpłatne dla wszystkich zwiedzających. Miejscem, gdzie dominuje magia świąt, wartym odwiedzenia dla rodzin z dziećmi, jest Lotte World – największy kryty park rozrywki. Oferuje nie tylko przejażdżki, ale też parady i występy. Spędzając Sylwestra w Korei warto dołączyć do jednej z uroczystości odliczania, które odbywają się w Seulu. Seoul Sky – obserwatorium w Lotte World Tower organizuje specjalne noworoczne odliczanie 31 grudnia wraz z filmami i wydarzeniami, zapewniając wyjątkową atmosferę. Dodatkowe wydarzenia odbywające się tego dnia to rejs z fajerwerkami po rzece Hangang.

Zimowe nurkowanie w oceanie

Haeundae Polar Bear Festival wpisany jest przez BBC na listę 10 najbardziej wyjątkowych festiwali. Odbywa się na początku roku na plaży Haeundae. Festiwal jest corocznym wydarzeniem, który przyciąga około pięciu tysięcy osób chcących popływać w zimnym morzu niczym niedźwiedź polarny.

Sztuka lokalna i narty

Uciekając od zimowej aury warto odwiedzić liczne muzea prezentujące bogatą kulturę i historię Korei Południowej. Każde miejsce warto obejść kilka razy, aby odkryć kolekcje i eksponaty. Muzeum Narodowe Korei to flagowe muzeum sztuki koreańskiej. Od momentu powstania w 1945 roku prowadzi działalność badawczą w dziedzinach archeologii, historii sztuki, a także organizuje wystawy.

Kiedy zima nadchodzi do Korei, każdy amator sportów zimowych znajdzie coś dla siebie. Narciarzy z całego świata przyciąga nocna jazda na nartach. Wiele ośrodków narciarskich jest czynna do rana. Nie tylko sportowcy odnajdą się podczas wyprawy do tego kraju, ale każdy, kto szuka nowych i wyjątkowych doświadczeń.

Do Korei Południowej najłatwiej dostać się Polskimi Liniami Lotniczymi “LOT”, które oferują bezpośrednie loty do Seulu. Podróżowanie do kraju zwanego “azjatyckim tygrysem” jest w tym momencie możliwe, aż z siedmiu polskich lotnisk: Warszawy, Krakowa, Katowic, Gdańska, Szczecina, Wrocławia i Poznania.