Zanzibar – słońce, przyroda i historia w jednym

Wyobraź sobie miejsce, gdzie białe plaże spotykają się z turkusowymi wodami Oceanu Indyjskiego, a zapach przypraw unosi się w powietrzu. Tak właśnie wygląda Zanzibar, jedno z najbardziej malowniczych miejsc na świecie.

Ale to nie wszystko – na tym afrykańskim archipelagu można także wyruszyć na wiele ciekawych wycieczek i doświadczyć niezapomnianej przygody na safari. Wszystkie te elementy składają się na niepowtarzalną podróż, którą warto przeżyć przynajmniej raz w życiu.

Zanzibar położony jest na Oceanie Indyjskim około 40 km od wschodniego wybrzeża Afryki. Ta należąca do Tanzanii wyspa z białymi plażami ocienionymi palmami kokosowymi jest coraz częściej wybierana jako wakacyjna destynacja. To raj na ziemi, do którego może zabrać Cię duży touroperator Join UP! własnymi samolotami SkyUp Airlines.

Białe plaże zapewniają idealne warunki do leniwego wylegiwania się na słońcu, pływania oraz uprawiania różnorodnych sportów wodnych. Co ciekawe, wszystkie plaże Zanzibaru są publiczne i zgodnie z przepisami stanowią własność lokalnej społeczności. W praktyce oznacza to, że tereny hotelowe kończą się kilka metrów przed linią brzegową, a na rozległych plażach każdy może swobodnie spacerować.

Zanzibar wyróżnia się nie tylko piękną przyrodą i turkusowymi wodami, ale także bogactwem kulturowym i historycznym. Jego ślady można odnaleźć w zabytkach i wąskich uliczkach Starego Miasta Stone Town. To tutaj krzyżują się wpływy afrykańskie, arabskie, indyjskie i europejskie, co nadaje wyspie wyjątkowy, wielokulturowy charakter. Spacerując uliczkami miasta, warto dostrzec orientalną architekturę, odwiedzić lokalne targi, gdzie aromaty przypraw kuszą z każdej strony, oraz poznać serdecznych mieszkańców, gotowych z uśmiechem przyjąć każdego gościa.

Wydaje się, że na Zanzibarze czas płynie inaczej – wolniej, bardziej beztrosko. Tutaj można oderwać się od zgiełku codzienności i zanurzyć w atmosferze spokoju i relaksu. Przywitanie przez miejscowych dwukrotnym „Jambo, jambo!” (czyli „Witaj, witaj!”) sprawia, że od razu czujesz się jak w domu, a ciepło ich uśmiechów rozjaśnia każdy dzień.

Krótka historia Zanzibaru

Zanzibar ma dosyć burzliwą historię, ponieważ odegrał kluczową rolę w handlu niewolnikami. Pierwotnie znajdował pod panowaniem Portugalczyków, a później przeszedł w ręce sułtanów Omanu. Następnie w 1856 roku wyspa odłączyła się od Omanu, tworząc Sułtanat Zanzibaru. W 1890 roku została objęta brytyjskim protektoratem, a 10 grudnia 1963 Zanzibar wraz z wyspą Pembą uzyskał niepodległość jako sułtanat. Niestety już miesiąc później, 12 stycznia 1964, wybuchła tu rewolucja, w wyniku której sułtana obalono. 26 kwietnia 1964 roku Zanzibar utworzył wraz z Tanganiką nowe państwo – Zjednoczoną Republikę Tanzanii.

Atrakcje Zanzibaru

Stone Town

Historię widać przede wszystkim w stolicy Zanzibaru – Stone Town, która znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Architektura tego miejsca wyraźnie odzwierciedla wpływy portugalskie, arabskie, brytyjskie i indyjskie. Spacerując po wąskich uliczkach, można natknąć się na zabytkowe drzwi z mosiężnymi kolcami. Tak w Indiach ochraniano domy przed słoniami, ale na Zanzibarze mają służyć jako dekoracja i podkreślenie zamożności właścicieli. Takie drzwi znajdują się m.in. w Tippu Tip’s House – budynku, którego właścicielem był Tippu Tip (1832–1905), najpotężniejszy handlarz żywym towarem na wyspie, który zmonopolizował także handel kością słoniową.

O Zanzibarze jako centrum handlu niewolnikami przypomina katedra anglikańska zbudowana w latach 70. XIX wieku w miejscu, na którym niegdyś ulokowano był targ niewolników. W podziemiach kościoła znajdują się cele, w których ich przetrzymywano, a na jego tyłach Pomnik Niewolnictwa z 1998 roku. Niewolnictwo zostało zakazane w 1873 roku, ale zakończyło się dopiero kilka lat po śmierci Tippu Tipa w 1907 roku. Wyruszając na Zanzibar z Join UP! możesz skorzystać z wycieczki fakultatywnej z przewodnikiem do Stone Town, dzięki czemu dokładniej poznasz ciekawą historię wyspy.

Targ Darajani

Będąc w Stone Town, nie można ominąć targu Darajani. To jedno z najbardziej kolorowych i tętniących życiem miejsc w mieście. Znajduje się niedaleko brzegu i oferuje bogactwo lokalnych produktów, od świeżych owoców i warzyw po przyprawy, ryby i rękodzieło. To prawdziwy labirynt straganów i stoisk, gdzie tłumy mieszkańców i turystów kupują świeże produkty i wymieniają się plotkami.

Stary Fort

Kolejnym ważnym punktem na mapie Zanzibaru jest zabytkowy Old Fort, znany także jako Arab Fort. Zbudowany został około roku 1700 przez arabskich Omańczyków. W XIX wieku przekształcono go w więzienie, a obecnie znajduje się tu muzeum, w którym zgromadzono wiele eksponatów związanych z historią wyspy. Obok fortu warto zajrzeć do Forodhani Park, w którym pełno jest stoisk z lokalnymi przysmakami, takimi jak ryby czy owoce morza. Z kolei z pobliskiego portu można się wybrać w krótki rejs łodzią po oceanie lub odwiedzić Wyspę Więzienną – obecnie znaną raczej z kolonii żółwi morskich.

Blue Safari

Jedną z największych przygód, jakie można przeżyć na Zanzibarze, jest wybranie się na safari. Safari Blue to całodniowa wycieczka na wyspę Kwale w zatoce Minai z jedną z najpiękniejszych raf koralowych na Zanzibarze. Do wyboru masz tu pływanie z maską, rurką i płetwami i podziwianie piękna podwodnego świata. Warto zaopatrzyć się w buty ochronne, ponieważ na plaży łatwo natknąć się na jeżowce. Wybierając jeden z hoteli z oferty Join UP!, możesz wziąć udział właśnie w takiej wyprawie do Błękitnej Laguny.

Safari Mikumi i Selous

Na Zanzibarze warto również wypuścić się na safari do Parku Narodowego Mikumi lub Selous. Korzystając z samolotu, dostaniesz się do wybranego parku, gdzie można podziwiać dzikie zwierzęta na tle malowniczych krajobrazów sawanny. Jest to unikalna szansa na spotkanie ze słoniami, żyrafami, bawołami, lwami, lampartami, nosorożcami i innymi przedstawicielami afrykańskiej fauny. Połączenie safari z pobytem na Zanzibarze tworzy niepowtarzalną podróż, która łączy relaks na rajskich plażach z ekscytującym odkrywaniem tajemnic afrykańskiej przyrody. Najlepszym czasem na wizytę na safari jest pora sucha, czyli miesiące od czerwca do października oraz od grudnia do marca. W tych okresach jest mniejsze ryzyko opadów deszczu, co sprzyja lepszej widoczności i komfortowi podczas obserwacji dzikiej przyrody.

Hotele na Zanzibarze

Na Zanzibarze znajdują się hotele o różnym standardzie i charakterze, od luksusowych kurortów nad brzegiem oceanu po przytulne, rodzinne hotele w historycznych częściach wyspy. Wiele hoteli oferuje przepiękne widoki na lazurowe wody Oceanu Indyjskiego, a także dostęp do piaszczystych plaż oraz różnorodnych atrakcji, takich jak SPA, baseny, restauracje serwujące lokalne i międzynarodowe potrawy, sporty wodne na plaży czy dodatkowe wycieczki i aktywności. Szeroką ofertę hoteli na Zanzibarze znalejdziesz na stronie touroperatora joinup.pl. Na miejscu można wykupić interesujące Was wycieczki fakultatywne i urozmaicić wyjazd. Zanzibar jest pełen egzotycznie i nieprzyzwoicie dobrych promocji.

Artykuł sponsorowany