Zamek w Chęcinach – tłumy oglądały czarownice

archiwum Zamku w Chęcinach

W ostatnią sobotę i niedzielę na Zamku w Chęcinach odbyła się impreza o nazwie „Zioła i czarownice”. Odwiedziło ją 6 tysięcy gości.

Zamek górny i dolny opanowały prawdziwe czarownice jak na świętokrzyskie przystało! Spiczaste kapelusze, magiczne zioła i mikstury czy nauka latania na miotle to niektóre atrakcje minionego weekendu.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty zielarskie. Dzieci jak i dorośli podczas zajęć mogli poznać tajniki przyrządzania mikstur i wywarów. Nawłoć, mięta, dziurawiec i inne polskie zioła nasi zwiedzający poznawali podczas pokazów. Dodatkowo świetną zabawą były tańce i swawole urządzane z czarownicami.

Ponadto każdy z uczestników wydarzenia decydujący się na lot na miotle był zobowiązany zdać „kurs latania” prowadzony pod czujnym okiem znanej czarownicy świętokrzyskiej – Ewy, która wydawała wedle uznania wymagane uprawnienia.

Na zamku w różnych miejscach można było znaleźć miotły zaparkowane bezwiednie przez czarownice… Magiczne „drapachy” znalazły się nawet na dachu kuźni! Czarownice chętnie użyczały swych pojazdów do nauki latania. W kolejnej edycji zaplanowano wydzielić specjalny parking dla turystek czarownic!

W weekend przybyło na zamek 6000 zwiedzających. W tym kilkaset czarownic z różnych stron świata. Przyleciały do nas aż z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Węgier, Włoch czy nawet ze Stanów Zjednoczonych! Każda z czarownic otrzymała specjalny upominek. To debiutancka inicjatywa organizowana w scenerii ruin zamku i zapewne nie ostatnia!

Monika Majchrzak, dyrektor zamku, powiedziała: „Już w pierwszy dzień po imprezie, otrzymaliśmy kilka telefonów z zapytaniem kiedy ponownie odbędzie się event. Zważywszy na niesamowite zainteresowanie i pogłos wydarzenia na pewno takich imprez będzie więcej.”