Zamek w Chęcinach – prawie 200 tys. gości do końca września

archiwum Zamku w Chęcinach

Od 1 stycznia do 30 września Zamek w Chęcinach odwiedziło prawie 200 tysięcy turystów, o 10 tys. więcej niż w pierwszych dziewięciu miesiącach 2018 roku Rekordowy był maj i sierpień, gdzie średnio odnotowano 45 tysięcy zwiedzających miesięcznie.

Wielki wpływ na zwiększenie ruchu turystycznego miała majówka i długi weekend sierpniowy, gdzie z myślą o turystach zorganizowano bogate pakiety atrakcji.

Ponadto niemal w każdy weekend urozmaicano zwiedzanie dodatkowymi wydarzeniami. Zagroda chłopska, obóz rycerski, widowiskowe walki na szable, opowieści zamkowego Kałamarza, nauka pisania gęsim piórem, średniowieczny jarmark czy pokazy płatnerskie – to tylko namiastka tegorocznych eventów zamkowych.

Na wyróżnienie zasługuje dwudniowa impreza doskonale wpisująca się w magiczność Regionu Świętokrzyskiego – „Zioła i Czarownice”. Podczas wydarzenia na zamku w różnych miejscach można było znaleźć miotły zaparkowane bezwiednie przez czarownice… „Drapachy” znalazły się nawet na dachu kuźni! Przybyło do zamku tysiące turystów, w tym kilkaset czarownic z różnych stron świata – z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Węgier, Włoch czy nawet ze Stanów Zjednoczonych! Odbyły się warsztaty zielarskie, a co poniektórzy mogli zdobyć uprawnienia do latania na miotle.
Należy też wspomnieć o popularnej imprezie zamkowej o nazwie „Noc na zamku w Chęcinach”. Od maja do sierpnia odbyło się 6 edycji eventu i na każdą z nich bilety zostały wyprzedane długo przed terminem.

Warto też zwrócić uwagę na nowe atrakcje, jakie pojawiły się na zamku. Na początku roku powstało lapidarium z cennymi elementami architektonicznymi. Następnie pojawiły się „groźne” i wzbudzające niesamowite zainteresowanie krzesło inkwizytora i fotel czarownicy, które obok klatki hańby czy dyb tworzą swoistą izbę tortur. Ponadto na zamku dolnym stanęły stoliki i siedziska do gry w szachy, chińczyka czy karty. Swoje miejsce znalazło również zamkowe koło fortuny z postaciami historycznymi. Na zamku górnym przy herbach stanęła replika husyckiego wozu taborowego w skali 1:1.

Od początku otwarcia warowni (kwiecień 2015 r.) zamek odwiedziło 963 301 gości.

Wynika z tego jednoznacznie, że już niebawem na zamku zagości milionowy turysta! Szczęściarz będzie honorowym gościem i otrzyma specjalne upominki! Historyczna chwila prawdopodobnie nastąpi na początku przyszłego roku!

Monika Majchrzyk, dyrektor zamku, powiedziała: “Nasz zamek niewątpliwie stał się turystycznym hitem! Analizując potrzeby turystów staramy się jak najwięcej dać z siebie, aby każdy ze zwiedzających bez końca wspominał wizytę w otoczeniu zabytkowych murów jak najlepiej! W dodatku powracał, ale nie sam lecz w towarzystwie zarażonych opowieścią piękna i historii tego miejsca.”.