Zagrzeb: wpadnij na chwilę

archiwum Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Dzięki codziennym i całorocznym połączeniom lotniczym z Warszawy Zagrzeb wyrósł na atrakcyjną destynację nie tylko na city break, ale i dla branży MICE.

Stolica Chorwacji, która obfituje nie tylko w luksusowe hotele, ale i klimatyczne miejsca jest niewątpliwie kulturalnym sercem państwa. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się pełna budowli rodem z poprzedniej epoki to jednak w samym centrum zachwyca malowniczymi budynkami pamiętającymi świetność Cesarstwa Austro-Węgierskiego i mnóstwem zieleni.

Właśnie dzięki Zagrzebiowi można uwierzyć, że stolica nowoczesnego państwa nie musi być pełna szkła i stali, a wręcz przeciwnie pełna ciepła i uroku

Pomysłem do tworzenia programów Incentive mogą być nie tylko historie związane z samym miastem (jak: stacja na linii legendarnego Orient Expresu czy przemysł filmowy w mieście w czasach Jugosławii), ale i współczesne eventy (jak: festiwal światła czy jarmark bożonarodzeniowy trzykrotnie już wybrany najpiękniejszym, w Europie!). Warto też wyjechać poza miasto by odkryć światowej klasy producenta win ze zmrożonych winogron czy odwiedzić malowniczą winnicę, w której produkuje się wina musujące. Chorwaci robią to tak dobrze, że przyjeżdżają do nich koledzy z Francji żeby podpatrzyć proces produkcji! Jak głębiej poszperacie dowiecie się nawet, który szczep winorośli nazywany jest Casanovą.

Warto też odszukać Trakošćan – pałac położony w lesie, na wzgórzu i otoczony malowniczym jeziorem. Jest jednym z najbardziej romantycznych miejsc w Chorwacji. W środku można zobaczyć kompletne umeblowanie pozostawione przez ostatnich właścicieli, którzy opuścili go w 1944 roku. To miejsce dyplomatycznie przypomina o czasach, kiedy rozum był ważniejszy od porywów serca. W pobliżu pałacu znajduje się stylowy hotel idealny na firmowy event czy prezentację produktów.

Dla tych którzy lubią tradycyjne rzemiosło i poszukują pomysłu na atrakcyjny team building nie zabraknie możliwości by nauczyć się ręcznie wyplatać tradycyjny cekier (torba na zakupy
z kukurydzianej słomy) czy zrobić własnoręcznie gliniany dzbanek na wino.

Jak komuś mało – można jeszcze postrzelać z procy, porzucać podkową czy zrobić konkurs na wbijanie gwoździ w pień.

Nie sposób pominąć też pysznego miejscowego jedzenia. Kuchnia w okolicy Zagrzebia inspirowana jest zarówno tradycją, jak i nowoczesnością. Koniecznie trzeba spróbować „sztrukli”, które mogą być zarówno przystawką, dodatkiem do zupy, daniem głównym i deserem. Jeszcze lepiej będą smakowały te, które wykonanie własnoręcznie podczas jednego z inspirujących kursów kulinarnych.

Baza noclegowa obfituje w hotele światowej klasy (również te z długą tradycją, jak ulubiony hotel Josephine Baker) czy małe luksusowe hotele butikowe. Ciekawym rozwiązaniem są również gospodarstwa agroturystyczne, w których można na przykład spać w tradycyjnych drewnianych domach.

Chorwacja choć tak dobrze w Polsce znana na pewno odkryje przed polską branżą MICE jeszcze niejedno swoje oblicze.