X edycja Dni Twierdzy Poznań już w ten weekend

Dni Twierdzy Poznań 2021/fot. AG

X edycja Dni Twierdzy Poznań odbędzie się w ostatni weekend wakacji 27 i 28 sierpnia 2022 roku. Jubileuszowy program będzie rekordowy i zawiera ponad trzydzieści miejsc i aktywności. Wśród nich jest sporo nowości.

Największą atrakcją wydarzenia są XIX-wieczne pruskie forty. Mieszkańcom i turystom udostępnione zostanie aż siedem takich obiektów: Fort Ia, Fort IIa, Fort III, Fort IVa, Fort Va, Fort VI, Fort VII. W tym ostatni mieści się Muzeum Martyrologii Wielkopolan – pierwszy obóz koncentracyjny na polskich ziemiach zorganizowany przez Niemców. Kończy się tam właśnie remont i adaptacja na cele wystawiennicze prawej części. To niepowtarzalna okazja, by przedpremierowo zobaczyć te wnętrza. Fort III będzie prezentowany aż w dwóch odsłonach: historycznej i przyrodniczej, jako miejsce bytowania nietoperzy.

Dni Twierdzy Poznań 2021/fot. AG

Fort Va będzie można zwiedzać z towarzyszącym mu Schronem JVa, który zostanie pokazany po raz pierwszy. Sporą atrakcją będą też Kawaleryjskie Koszary Poznańskiego Garnizonu między ulicami Matejki a Ułańską. Po ponad 80 latach powrócą tu ułańskie konie.

Cytadela to jeden z ulubionych parków poznanianek i poznaniaków. Jednak to także pamiątka twierdzy. Stowarzyszenie Reduta zabierze wszystkich chętnych na spacery dzienne, a Pasjonaci Podziemi przygotowali ekspedycję nocną po dawny Forcie Winiary. Można tam zostać dłużej, bo swoje propozycje przygotowało Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii „Poznań”, które zaproponowało wycieczkę, która odpowie na pytanie jak się adaptuje zabytki fortyfikacyjne na cele muzealnicze.

Dni Twierdzy Poznań 2021/fot. AG

Dzięki Poznańskiej Grupie Eksploracyjnej otwarte zostaną podziemia Pomnika Ofiar Czerwca 1956 roku. Co mają wspólnego z fortyfikacjami? Podczas budowy monumentu natrafiono na szczelinę lotniczą z okresu II wojny światowej. Możliwe jest przejście do niej prosto z piwnic pomnika. W programie Dni Twierdzy Poznań znalazły się też podobne obiekty przy ul. Kościelnej i w parkach Sołackim oraz Wilsona.

Dni Twierdzy Poznań będą również okazją do wizyty w Schronie Przeciwatomowym Władz Miasta Poznania w Krzyżownikach. To jeden z najmłodszych obiektów imprezy, bo pochodzi z przełomu lat 50. i 60. XX wieku. Najstarsze natomiast są relikty grodu z czasów Mieszka I, czyli z X wieku. Można je podziwiać w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci, który dodatkowo przygotował liczne wydarzenia na Ostrowie Tumskim.

Dni Twierdzy Poznań 2021/fot. AG

To tylko niewielka część miejsc i atrakcji przygotowanych na dziesiąte Dni Twierdzy Poznań. Impreza odbywa się przede wszystkim dzięki pasji i zaangażowaniu miłośników historii i fortyfikacji. Tworzone przez nich stowarzyszenia i organizacje opiekują się wieloma historycznymi obiektami na mapie Poznania. W organizację włączają się także muzea i instytucje kultury, a koordynację zapewnia Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.

Pełen program znajduje się na stronie dnitwierdzypoznan.pl.