Wystawa o Kanale Augustowskim w Parlamencie Europejskim

W Parlamencie Europejskim w Brukseli w ubiegłym miesiącu otwarto wystawę fotograficzną poświęconą Kanałowi Augustowskiemu, który obchodzi 200. rocznicę swojej budowy. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania – Kanał Augustowski przygotowało ekspozycję, mającą na celu ukazanie kulturowego bogactwa jako miejsce, które warto odkryć. Wystawę może było oglądać do 30 czerwca.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania – Kanał Augustowski przygotowało wyjątkową wystawę w Parlamencie Europejskim, poświęconą 200-leciu budowy Kanału Augustowskiego. Ekspozycja, zatytułowana „Kanał Augustowski: Nieodkryty polski raj”, ma na celu ukazanie piękna natury i kultury tego miejsca. Wystawa prezentuje fotografie autorstwa Andrzeja Sidora i Jadwigi Koniecko, fotografów związanych z Kanałem Augustowskim od lat.

Otwarcia wystawy dokonali panowie Krzysztof Jurgiel, poseł do Parlament Europejskiego, Bogdan Dyjuk, prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania – Kanał Augustowski oraz Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa.

„Osobiście bardzo się cieszę, że możemy pokazać fragment Podlasia w Parlamencie Europejskim. Kanał Augustowski jako jeden z najważniejszych zabytków poprzemysłowych w Polsce jest jego świetną wizytówką. Mam nadzieję, że wystawa pomoże odkryć niezwykłe piękno regionu Posłom oraz wszystkim pracownikami Parlamentu Europejskiego ze wszystkich 28 państw członkowskich Unii Europejskiej” – powiedział Krzysztof Jurgiel, poseł do Parlamentu Europejskiego.

„Bardzo się cieszę, że o Kanale Augustowskim możemy dzisiaj rozmawiać w sercu Europy
– w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Ten niezwykły zabytek architektury, tak blisko związany
z otaczającą go przyrodą, ale i losami mieszkańców, jest powodem do naszej szczególnej dumy. Wystawa Kanał Augustowski – nieodkryty polski raj, ma na celu pokazać go takim jaki jest: pachnącym lasem, z promieniami słońca odbijającymi się w wodzie, pysznym lokalną kuchnią i pełnym radości okolicznych mieszkańców” – powiedział Bogdan Dyjuk, prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania – Kanał Augustowski.

„Kanał Augustowski to obok Puszczy Białowieskiej największa atrakcja Województwa Podlaskiego. Jest jednym z najcenniejszych skarbów tego regionu. Zapraszam Państwa do odwiedzenie mojego miasta, Augustowa i sprawdzenia na własne oczy, najlepiej z wysokości kajaka lub siodełka roweru, dlaczego Kanał Augustowski jest taki urzekający” – powiedział Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa.

Rocznicy 200-lecia budowy Kanału Augustowskiego towarzyszy szereg działań mających na celu opowiedzenie historii Kanału oraz wzmocnienie promocji turystycznej regionu. Od 30 czerwca rozpoczęła się również wystawa plenerowa na placu Solidarności 1980 w Brukseli, która była dostępna dla mieszkańców miasta i turystów do 7 lipca. Będzie można ją zobaczyć w Warszawie przy budynku Ambasady Belgii. Dodatkowo, trwają imprezy promocyjne na terenie miasta, a w ramach przygotowań do wystawy stworzono specjalną stronę internetową oraz film promocyjny.