Wyspy Kanaryjskie dużo droższe niż przed rokiem

AG

Średnie ceny ofert wypoczynku na Kanarach są wyższe od zeszłorocznych o 298 zł. Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje trzeci tydzień sierpnia.
W porównaniu z poprzednim tygodniem średnia cena imprez na trzeci tydzień sierpnia odreagowała i wykazała spadek, który wyniósł 23 złote (poprzednio ceny wzrosły o 53 złote). Tym razem zwyżki cen generalnie dotyczyły wschodniej części obszarów śródziemnomorskich, podczas gdy ceny kierunków położonych na Zachodzie Europy taniały. Największe wzrosty odnotowano na destynacjach greckich, takich jak Chalkidiki, Rodos i Kos – o średnio 78, 62 oraz 30 złotych, a także na Cyprze i w Bułgarii – o 34 i 31 złotych. Najbardziej spadły natomiast ceny w Portugalii – o 114 złotych oraz na kierunkach hiszpańskich: Teneryfie, Majorce i Fuerteventurze – o odpowiednio 112, 89 i 61 złotych, ale także na greckim Korfu – o 101 złotych. Na nieco wyższe ceny wycieczek na większości kierunków greckich wpłynęło zwiększenie popytu związane z osłabieniem się niepokojów dotyczących stabilności finansowej tego kraju. Ceny w Bułgarii wspierają natomiast ci turyści, którzy wybierają wypoczynek na plażach Morza Czarnego w miejsce budzących pewne obawy Tunezji, Egiptu i Maroka.

W minionym tygodniu średnie ceny nadal przebywały na poziomie bliskim rekordowemu ponad poziomem cen odpowiedniego okresu sezonu letniego sprzed roku, a różnica ta wyniosła ostatnio 119 złotych, wobec 122 złotych przed tygodniem. Tradycyjnie najdroższe z zestawieniu z poprzednim sezonem kierunki egipskie, czyli Hurghada Synaj i Marsa Alam są wprawdzie nadal sporo droższe niż przed rokiem – o 217, 121 i 116 złotych, ale zostały już kilka tygodni temu wyprzedzone pod tym względem przez kierunki kanaryjskie i Portugalię. Obecnie średnie różnice cen w Egipcie wobec sezonu 2014, które jeszcze w połowie marca wynosiły 291 złotych, zmalały po różnych wahaniach, do 151 złotych w ostatnim tygodniu.
Dwukrotnie większe różnice cen obserwujemy obecnie na Wyspach Kanaryjskich. Popyt na nie powiększają: poszukiwanie alternatyw dla niektórych innych kierunków, które budzą obawy niektórych turystów oraz znaczne ograniczenie palety konkurencyjnych możliwości wyjazdów organizowanych w oparciu o tanie linie. Dodatnia średnia różnica cen na Kanarach wobec cen z 2014 roku wprawdzie w ostatnim tygodniu nieco zmalała – z 348 do 298 złotych, ale jest to nadal wynik wyższy niż generalnie dość drogiej w tym roku Portugalii – 275 złotych. Coraz droższe w relacji z rokiem ubiegłym stają się też Bułgaria – wzrost różnicy z 91 do 128 złotych oraz kierunki tureckie – wzrost z 75 do 85 złotych. Kierunki greckie po nieco słabszym dla nich okresie ponownie zwiększyły swoją przewagę cenową wobec ubiegłego sezonu – z 15 do 40 złotych. Najbardziej w okresie ostatnich 12 miesięcy wzrosły ceny na wyspach Kos – o 270 złotych, a spadły na Chalkidiki oraz Zakintosie (drogi przed rokiem) – o średnio 140 i 99 złotych. Mimo ograniczenia wyjazdów do Tunezji jest ona teraz jedynym dużym kierunkiem, na którym średnie ceny są niższe od poziomów z ubiegłego sezonu i nadal spadają, a negatywna różnica cen wobec zeszłego sezonu wzrosła z 192 do 224 złotych.

Wśród dużych biur podróży – po dość istotnych zmianach cen w ostatnich trzech tygodniach okazało się, że najbardziej obniżone ceny w relacji do roku ubiegłego oferuje obecnie biuro Grecos Holiday – o średnio 180 złotych. Tańsze niż przed rokiem są również biura TUI, Wezyr (obniżył ostatnio wiele cen) oraz Rainbow Tours. W granicach rynkowej średniej ( średnia to 119 złotych) zwiększyły się ceny w biurach Itaka i Exim Tours. Pozostałe biura, czyli Sun & Fun, Neckermann i Alfa Star są już wyraźnie droższe niż przed rokiem, w tym zwłaszcza Alfa Star, która przed rokiem miała bardzo korzystną cenowo ofertę. W tym, co z dzisiejszego punktu widzenia ma jednak dla nabywców największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 21 destynacjach (ubyła z nich Dżerba) i w trzech kategoriach hoteli, pozycję lidera umocniła Itaka, który ma takich ofert 21, a czołową trójkę uzupełniają obecnie biura Rainbow Tours (17 ofert) oraz obniżający ostatnio ceny Wezyr (16). Dużą liczbę atrakcyjnych ofert prezentują obecnie również biura Exim Tours (14) i TUI (10 ofert). Natomiast wśród małych organizatorów konsekwentnie dużą liczbą najtańszych propozycji wyróżnia się biuro Net Holiday (9 ofert).

Warto zwrócić uwagę, że w wysokim sezonie w jakim właśnie jesteśmy, ci organizatorzy, którzy oferowali atrakcyjne ceny w roku 2014 kontynuują w większości swoją politykę cenową i na odwrót. Natomiast pewnym zaskoczeniem może być widoczna już polityka niższych cen w TUI, choć niekiedy wiąże się to z oferowaniem hoteli o słabszej opinii. Warto też przypomnieć, że już w zeszłym sezonie TUI obniżał ceny nieco bardziej od średniej obniżki rynkowej (wówczas wynosiła ona o tej porze około 105 złotych), ale różnica ta była wtedy bardzo niewielka.

Nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Nadal obowiązuje reguła, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert zwiększa się, gdyż ceny rosną tam stosunkowo niewiele.