Wyspa Kythira – miejsce mitów i inspiracji artystów

Avlemona /fot. Istock /archiwum GNTO

Wyspa Kythira położona u wejścia do Zatoki Lakońskiej na Peloponezie kryje w sobie wiele tajemnic i legend. Według starożytnego greckiego poety Hezjoda, to właśnie tu narodziła się Afrodyta, bogini miłości. Kythira to nie tylko miejsce mitologicznych historii – przez wieki stanowiła ona źródło niezwykłej inspiracji dla wielu artystów. Francuski malarz Jean Antoine Watteau, słynny poeta Charles Baudelaire oraz grecki filmowiec Teo Angelopoulos znaleźli tutaj niezwykłe piękno i twórcze bodźce.

To miejsce wypełnione wszechogarniającym pięknem: doliny, które kończą się u brzegu morza; zbocza gór oblane zielenią bądź pełne surowych skał; strumienie spływające kaskadami po zboczach; wspaniałe plaże; piękne malownicze wioski; lokalne smaczne potrawy i architektura z widocznymi wpływami weneckimi. To jedynie zarys tego, czego możesz się spodziewać w tym obowiązkowym miejscu do odwiedzenia, jakim jest niepowtarzalna wyspa Kythira.

Castle  /fot. Istock /archiwum GNTO

Większość festiwali i uroczystości na wyspie odbywa się latem. Dołącz do nich, a wyrobisz sobie własne zdanie o lokalnych tradycjach Kythiry, które wciąż kultywowane. Na przykład Święto Wina w wiosce Mitata i święta religijne ku czci Panagii (Matki Bożej Myrtidiotissa; 24 września) i Agia Elesa (świętej Elesy bądź Elizy; 1 sierpnia).

Odkryj wyspę

Zacznij od Platia Ammos, najbardziej wysuniętej na północ nadmorskiej wioski z uroczymi domkami i rybnymi tawernami. Wąwóz z wieloma słodkowodnymi źródłami i strumykami zaczyna się od obszaru Gerakari i ciągnie się aż do tego wybrzeża. Droga gruntowa, która zaczyna się tutaj zabierze cię do przylądka Spathi; zobaczysz latarnię morską Moudari z 1857 r., jedną z największych rozświetlających morza Grecji, wznoszącą się na wysokość 25 metrów. Przy sprzyjającej pogodzie z tego niesamowicie pięknego miejsca roztacza się wspaniały widok na całą Zatokę Lakońską.

W północno-wschodniej części Kythiry wioska Agia Pelagia szczyci się piękną plażą, wieloma tawernami i obiektami noclegowymi dla turystów, a także najstarszym portem na wyspie. Warto tu nacieszyć swe oczy pięknem przyrody podczas wędrówki wzdłuż wąwozu Kakia Lagada.

Malownicza ścieżka wiodąca przez pachnące sosny, zaprowadzi cię do Potamos, największej wioski Kythiry. Znajdziesz tam tradycyjne kawiarnie, piekarnie i tawerny serwujące pyszne lokalne potrawy. Jeśli odwiedzisz wioskę w niedzielę, trafisz na cotygodniowy targ pod gołym niebem, który odbywa się na brukowanym głównym placu. Można tu wtedy skosztować i kupić tradycyjne produkty. 15 sierpnia (główne greckie święto religijne) na wiejskim placu odbywa się duży festiwal z dużą ilością dobrego jedzenia, tańców i lokalnego wina.

Kierując się na południe, dotrzesz do Aroniadiki, tradycyjnej wioski z małymi białymi domkami z łukami i werandami ozdobionymi bujnymi bugenwillami. Architektura przywodzi na myśl styl, który zwykle można znaleźć na Cykladach. To tutaj też znajdziesz najwyższej jakości miód od lokalnych producentów.

Plaża w Kythira /fot. Istock /archiwum GNTO

Z wioski Potamos kieruj się zgodnie z drogowskazami przez 8 km w kierunku zabytkowego miasta Palaiochora, obecnie w ruinie. Natrafisz tam na fascynujący widok. Kiedyś to miejsce było bizantyjską stolicą wyspy, zbudowaną na wzgórzu i chronioną przez skały, jednocześnie blisko brzegu, ale niewidoczną z morza. Miasto zostało zrównane z ziemią w 1537 roku przez Barbarossę, budzącego postrach pirata, który w tamtych czasach grasował na Morzu Śródziemnym. Pozostałości domów i kościołów świadczą o wspaniałej przeszłości miasta.

Następnie podążaj główną drogą w kierunku południowym. Dotrzesz w ten sposób do Chory, malowniczej stolicy i centrum administracyjnego wyspy. Można tu się udać na spacer alejkami obok okazałych domów starych arystokratycznych rodzin. Uliczki są bardzo wąskie i połączone łukami, domy budowane są tuż obok siebie, zgodnie z surowym wyspiarskim stylem architektonicznym. Weneckie wpływy są wszędzie. Koniecznie odwiedź też Muzeum Archeologiczne na obrzeżach miejscowości.

Jedź dalej w kierunku pobliskiej ruchliwej wioski Kapsali, gdzie w porcie możesz delektować się kawą lub oazo o każdej porze dnia. Widok na Chorę i jej średniowieczny zamek górujący nad morzem zapiera dech w piersiach. Warto zostać w Kapsali na wieczór, ponieważ jest to centrum nocnego życia na wyspie.

Nie przegap zamków Kythiry: Zamek Chora, zamek na Kato Chora Mylopotamou, zamek Avlemona. W ich wnętrzach trafisz na bizantyjskie kościoły i inne niesamowite zabytkowe budowle, które są żywym świadectwem minionych wieków.

Delektuj się pysznymi tradycyjnymi produktami, jak lokalny miód tymiankowy, miejscowy aromatyczny likier o nazwie foutourada tradycyjne słodycze Rozedes i Pastitseta oraz wiele innych. Miłośnicy wina znajdą w Kythira kilka bardzo interesujących marek. Białe, różowe lub czerwone wina są produkowane z lokalnych odmian winorośli i zadowolą najbardziej wybrednych amatorów trunku.

Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej

Źródło: www.visitgreece.gr