Wykorzystaj zimowy czas w Wiedniu

Wiedeń /fot. Jacek Dylag /unsplash

Wybór Wiednia na zimowy urlop to dobry pomysł, jeśli chcesz doświadczyć zarówno radości z wakacji, jak i bogatej kultury Austrii. Zimą miasto wypełniają tętniące życiem jarmarki bożonarodzeniowe, pełne straganów z regionalnymi rękodziełami. Ulice są udekorowane migoczącymi światłami i świątecznymi dekoracjami. Ferie zimowe w Wiedniu dostarczają bogatych wrażeń kulturalnych, a szeroki wybór aktywności zapewni skuteczną rozgrzewkę.

Zimą Wiedeń ma niezwykły klimat

W przeciwieństwie do wielu innych miast Wiedeń ożywa właśnie w sezonie zimowym. Oto przykładowe aktywności, które wypełnią czas w stolicy Austrii.

Poznaj Wiedeń na piechotę

Wiedeń najlepiej zwiedzać pieszo. Spakuj się i wyjdź na zewnątrz. W Wigilię możesz być na ulicach jedynym turystą, co sprzyja robieniu zdjęć. Gorąco polecamy udział w pieszej wycieczce z przewodnikiem, aby lepiej poznać miasto. W ten sposób zagłębisz się w historię i kulturę Wiednia i zrozumiesz, co sprawia, że Wiedeń jest tak niesamowitym miejscem do odwiedzenia.

Ciesz się widokiem z góry

W Wiedniu jest kilka miejsc, z których można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na miasto. Jeśli masz dużo szczęścia, na dachach w dole może błyszczeć śnieg. Jeśli nie, nie przejmuj się. Wspinaczka na szczyt katedry św. Szczepana jest powszechnie uważana za jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby uchwycić zapierający dech w piersiach obraz Wiednia. Nie jest trudno ją znaleźć — wystarczy poszukać ogromnej katedry w środku miasta, która ma wspaniałą mozaikę na dachu. Wieża południowa świątyni ma 343 schody, a wejście po nich zapewni najlepszy widok. Jeśli nie masz ochoty na wyzwanie wspinania się po schodach, zawsze możesz wjechać windą na szczyt Wieży Północnej, która znajduje się nieco niżej, ale nadal oferuje zapierającą dech w piersiach panoramę.

Skuś się na wycieczkę po zamarzniętym Dunaju

Kiedy w stolicy Austrii w końcu nadchodzi zima, Dunaj często zamarza. Stary Dunaj często zamarza, ponieważ jest tam najmniejszy prąd. Ten odcinek rzeki zamienia się w ogromne lodowisko. Mieszkańcy Wiednia wykorzystują to i oddają się zimowym aktywnościom, takim jak jazda na łyżwach, a nawet mecze hokejowe.

Łyżwiarstwo w Wiedniu

Wybierz się do IKEA w Wien Westbahnhof, która znajduje się w centrum miasta. Na dachu budynku odbywa się jarmark bożonarodzeniowy, a IKEA właśnie ogłosiła instalację lodowiska z wyjątkowym widokiem. Otwiera swoje podwoje po południu, ale pamiętaj, aby sprawdzić godziny otwarcia przed przyjazdem, ponieważ w przeciwieństwie do większości dużych lodowisk w mieście, godziny otwarcia są bardziej ograniczone. Viennese Ice World to jedno z najlepszych miejsc do jazdy na łyżwach na świecie − zaprasza łyżwiarzy na każdym poziomie zaawansowania. Ekscytująca ścieżka o długości 1600 stóp wije się przez Rathauspark w sercu kompleksu, w którym znajduje się również lodowisko o powierzchni ponad 100 000 stóp kwadratowych na dwóch piętrach. Znajduje się tuż obok wiedeńskiego ratusza. Lodowisko czynne jest od połowy stycznia do początku marca.

Ciesz się wiedeńskimi jarmarkami bożonarodzeniowymi

Pierwszy jarmark bożonarodzeniowy w Wiedniu odbył się już w 1294 roku, co czyni je wielowiekową tradycją. We współczesnym Wiedniu odbywa się wiele jarmarków bożonarodzeniowych, z których każdy ma swoją niepowtarzalną atmosferę. Te większe, w centrum miasta, często są opanowane przez obcokrajowców, podczas gdy mniejsze są odwiedzane głównie przez mieszkańców. Pamiętaj, aby mieć ze sobą gotówkę, ponieważ nie wszyscy sprzedawcy akceptują karty kredytowe. Trzymaj swoje kosztowności w ukryciu, tak jak w każdym zatłoczonym obszarze dużej metropolii.

Najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe w Wiedniu

Christkindlmarkt – to największy ze wszystkich jarmarków bożonarodzeniowych w Wiedniu. Tłumów tu nie unikniesz, ale doświadczenie zachwyca, a wszystko to w samym centrum Starego Miasta.

Weihnachtsmarkt Stephansplatz – mały jarmark u podstawy katedry św. Szczepana jest idealnie zlokalizowany, ponieważ większość odwiedzających ten obszar w końcu udaje się do katedry.

Weihnachtsmarkt Am Hof – jarmark ten oferuje jedne z najbardziej oryginalnych ręcznie robionych przedmiotów, a także wybór najsmaczniejszych dań.

Altwiener Christkindlmarkt na Freyung to najstarszy jarmark w Wiedniu, a zarazem jeden z najbardziej autentycznych i tradycyjnych.

Zimowe posiłki w Wiedniu

Restauracje Gasthaus, które specjalizują się w tradycyjnej kuchni austriackiej, bez trudu można znaleźć, zwiedzając Wiedeń. Jeśli przyjechałeś do miasta w poszukiwaniu chrupiącego sznycla i parujących pierogów, mamy dobrą wiadomość −  tu znajdziesz jedne z najlepszych w kraju. Odwiedzających Wiedeń, którzy są zainteresowani poznaniem autentycznej tradycji kulinarnej miasta, gorąco zachęcamy do zjedzenia posiłku w jednej z wielu miejskich restauracji Gasthaus. Sznycle i inne zimowe dania wiedeńskie są łatwe do przygotowania w domu. Przepisy i przydatne wskazówki znajdziesz na: www.foodiez.pl.

Doświadcz kulturalnych rozkoszy

Wiedeń jest kulturalnym i muzycznym sercem Europy. W mieście znajduje się około 200 muzeów, więc nie będziesz miał czasu na nudę, nawet zimą. Zarówno Kunsthistorisches Museum, jak i Naturhistorisches Museum Wien, należą do najbardziej znanych muzeów w Wiedniu. Kolejnym obszarem wartym odwiedzenia jest dzielnica muzeów, w której czeka na turystów Muzeum Leopolda i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Nie przegap też ciekawych muzeów, takich jak Muzeum Tortur i Muzeum Pogrzebowe. Oprócz tego istnieje wiele okazji do poznania historii dawnego imperium. Warto udać się do Muzeum Sissi oraz Krypty Cesarskiej.

Artykuł sponsorowany