Wybrano najpiękniejsze szopki Mazowsza

Tegoroczny konkurs szopek odbył się w formule online
Jedna z nagrodzonych szopek/archiwum Muzeum Wsi Mazowieckiej

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zakończył się konkurs na najpiękniejsze szopki betlejemskie. W piątek 11 grudnia na skansenowskim fanpage’u odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach wiekowych. Dla laureatów przygotowano cenne nagrody.

Muzeum Wsi Mazowieckiej stara się wskrzesić ten zwyczaj, zachęcając co roku młodych utalentowanych twórców do udziału w konkursie plastycznym „Szopka betlejemska. Małe dzieło sztuki”. Skierowany jest on do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 15 lat. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie i wykonanie przestrzennej szopki wzorowanej na motywach zaczerpniętych z folkloru mazowieckiego. Wykonawcy mają dowolność w doborze technik i materiałów.
Tegoroczna edycja konkursu, z powodu epidemii COVID-19 miała nieco inny niż zwykle przebieg. Obrady komisji wyłaniającej najpiękniejsze prace odbyły się przy zachowaniu zaleceń sanitarnych.

Spośród 52 zgłoszonych prac jurorzy wybrali 8, w każdej z kategorii przyznając miejsca od 1 do 3 oraz po jednym wyróżnieniu. Niemożliwe było jednak zorganizowanie uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Laureaci werdykt jury poznali online na fanpage’u skansenu na facebooku.

Ekspozycja nadesłanych prac konkursowych/fot. archiwum Muzeum Wsi Mazowieckiej

Autorzy nagrodzonych szopek nagrody odbierać mogą w budynku G Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Jak podkreślił dyrektor MWM Jan Rzeszotarski, w tym konkursie nie ma przegranych. Dla wszystkich uczestników skansen przygotował pamiątkowe dyplomy. Przygotowana została też wystawa pokonkursowa, którą zwiedzać będzie można dopiero po ponownym otwarciu skansenu dla ruchu turystycznego.

Na muzealnym fanpage’u i stronie mwmskansen.pl znajduje się relacja filmowa z konkursu. Tam też znaleźć można pełną listę laureatów.

Skansen w Sierpcu zaprasza na konkurs na najpiękniejszą palmę mazowiecką