Wybitni Polacy ze Złotym Logo Polska

AG

2 grudnia podczas Gali „Złote Logo Polska” w Teatrze Stanisławowskim, po raz czwarty Polska Organizacja Turystyczna uhonorowała osoby i instytucje mające wpływ na promocję Polski w kraju i za granicą.

Podczas gali wręczono odznaki Złote Logo Polska oraz wyróżnienia w kilku kategoriach.

Rafał Szmytke, prezes POT powiedział m.in.: “Marka Polski to przede wszystkim ludzie, którzy ją kształtują. Mamy dzisiaj zaszczyt wręczać odznaki ludziom, których osiągnięcia sprawiają, że Polska postrzegana jest właśnie przez ich pryzmat. Dokonania polskich sportowców, artystów czy przedsiębiorców wpływają w znaczący sposób na wizerunek Polski za granicą.”

Na Gali zgromadziło się wiele ważnych dla turystyki polskiej osób, m.in.silna ekipa gospodarzy imprezy, Polskiej Organizacji Turystycznej, minister sportu i turystyki Witold Bańka, nowa (od północy) podsekretarz stanu odpowiedzialna za turystykę, Dorota Dulińska, byli podsekretarze – Katarzyna Sobierajska i Tomasz Jędrzejczak, szefowie ZOPOT-ów z Amsterdamu i Pekinu – Andrzej Pawluszek i Jan Wawrzyniak, reprezentacja Sejmu i rządu z ministrem Adamem Lipińskim na czele.

Oto laureaci w poszczególnych kategoriach
Kategoria KULTURA

Rafał Olbiński
Artysta grafik, malarz i twórca plakatów, którego twórczość prezentują galerie i muzea na całym świecie. Zdobywca wielu prestiżowych międzynarodowych nagród odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego twórczość jest nagradzana na wielu konkursach międzynarodowych. Otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „New York City Capital of the World” za plakat promujący Nowy Jork, jako stolicę świata, pierwszą nagrodę w konkursie Instytutu Praw Człowieka w Strasburgu. Jest też laureatem tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Saignac”.

Gosia Baczyńska
Ceniona polska projektantka. Jako jedyna w kraju, prezentuje swoje kolekcje na wybiegach w czasie Paryskiego Tygodnia Mody. W znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju polskiego rynku modowego po upadku PRL-u. Czerpie inspiracje ze stylu retro. Po jej ubrania sięgają kobiety na całym świecie, które bardziej niż trendy cenią indywidualność.

Kategoria BIZNES

Andrzej Arendarski
Człowiek, który umocnił pozycję Krajowej Izby Gospodarczej na arenie międzynarodowej, dzięki czemu polska gospodarka postrzegana jest w kategoriach nowoczesnej gospodarki rynkowej. KIG reprezentuje największą liczbę przedsiębiorców, łącząc ponad 150 organizacji biznesowych. Organizuje konferencje, szkolenie, misje gospodarcze, które pomagają polskim przedsiębiorcom zaistnieć na arenie międzynarodowej. Działa na rzecz poprawy wizerunku Polski na świecie, poprzez promocję najwyższej jakości usług i produktów polskich przedsiębiorców a także poprzez Instytut marki Polskiej działający przy KIG.

Kategoria MEDIA

TVP Info
Za twórczy, profesjonalny wkład w prezentowaniu wiedzy na temat turystycznych walorów Polski. Za wspólną akcję POT/TVP Info w trakcie EXPO 2015 polegającą na prezentowaniu prognoz pogody w miejscach rekomendowanych przez Regionalne Organizacje Turystyczne oraz za relacje z tygodnia polskiego w Mediolanie. Dedykowanie najlepszego czasu antenowego dla projektu zaowocowało ponad 8 mln publicznością. Ponadto TVP Info przeprowadziła działania wspierające dedykowane Polskiemu Tygodniowi w Mediolanie w trakcie EXPO 2015.

Kategoria SPORT

Paweł Fajdek
Lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem. Najmłodszy w historii złoty medalista mistrzostw świata w tej konkurencji. Tegoroczny Złoty Medalista Mistrzostw Świata w Pekinie – tym samym obronił tytuł wywalczony dwa lata temu w Moskwie. Nagrodzony Złotymi Kolcami.

Robert Lewandowski
Jego nazwisko kojarzone jest z Polską natychmiast, nawet w najdalszych zakątkach świata. Polski piłkarz występujący na pozycji napastnika w Bayernie Monachium oraz reprezentacji Polski, której jest kapitanem. 11 października, w wygranym 2:1 starciu z Irlandią strzelił gola na wagę awansu reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy we Francji.

Aleksander Doba
Czy można okiełznać żywioł? Okazuje się, że tak. Udowodnił to polski inżynier, ale przede wszystkim podróżnik, odkrywca i oczywiście zdobywca. Turystykę kajakową zaczął uprawiać w 1980 roku. Okazała się ona niezwykłą pasją, która zainspirowała do wielkiego wyczynu, jakim było przepłynięcie w 142 dni Ocean Atlantycki.

PGE Narodowy
Jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Europie i jednocześnie jedno z najnowocześniejszych boisk w Europie. Wizytówka Polski w trakcie UEFA EURO 2012. Gościł takie sławy jak Cristiano Ronaldo, Robert Lewandowski, Usain Bolt. Poza sportowymi atrakcjami oferuje turystyczne. Na zwiedzających czekają cztery niezwykłe trasy: piłkarza, ekskluzywna, historyczna, znani i lubiani oraz punkt widokowy na górnej trybunie stadionu.

Kategoria NAUKA

Olga Malinkiewicz
Naukowiec, fizyk, którą, mimo młodego wieku, zna już świat. Prekursorka niskokosztowej metody wytwarzania ogniw słonecznych na bazie perowskitów. Pierwsza polska laureatka Photonics 21 – konkursu naukowego organizowanego przez Komisję Europejską. W 2015 roku otrzymała tytuł Innovator of the Year w konkursie magazynu MIT Technology Review. Jest wiceprezesem spółki Saule Technologies, uznanej za „Startup Roku 2014″.

Nagroda specjalna Złote Logo 15-lecia Polskiej Organizacji Turystycznej

Muzeum Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego
Miejsce to odwiedziło blisko 5 mln gości, w swojej bibliotece gromadzi ponad 11 tys. woluminów, a do tej pory wydało ponad 170 tys. egzemplarzy publikacji. W ramach projektu Archiwum Historii Mówionej nagrano ponad 3500 tys. wywiadów z uczestnikami Powstania Warszawskiego. Muzeum powstało, jako wyraz hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolność. Mieszcząca się zabytkowej elektrowni tramwajowej multimedialna placówka to także jedno z najnowocześniejszych miejsc tego typu na świecie i najchętniej odwiedzane przez turystów muzeum w Warszawie.