Wrocławski Krasnal stanie w Dreźnie – przy Ratuszu, przed restauracją Ratskeller

archiwum LandeshauptstadtDresden

Ponad 1800 mieszkańców Drezna wzięło udział w internetowym głosowaniu, gdzie zostanie umieszczony drugi już Wrocławski Krasnal w ich mieście.

60 lat temu, 7 maja 1959 r., Wrocław i Drezno zostały miastami partnerskimi. Dokładnie w okrągłą rocznicę tego wydarzenia Drezno otrzymało od swego polskiego partnera szczególny podarunek – oryginalnego Wrocławskiego Krasnala, ze słonecznikiem i podróżną walizką w ręku, dla którego oczywiście trzeba było znaleźć godne nowe miejsce.

Decyzję o tym oddano w ręce samych mieszkańców Drezna, którzy mogli wziąć udział w internetowym głosowaniu.
Do wyboru były trzy lokalizacje: Muzeum J.I. Kraszewskiego w dzielnicy Neustadt, ulica „Wrocławska” czyli Breslauer Straße w pobliżu dworca głównego oraz schodki przy restauracji Ratskeller niedaleko głównego wejścia do Nowego Ratusza.

Głosowanie trwało od 16 maja do 10 czerwca, oddano 1820 głosów.

Głosy podliczono i jest zwycięzca, który uzyskał większość absolutną: z 54,8 proc. głosów jako przyszła lokalizacja Krasnala jednoznacznie wygrały schodki przy Ratskeller.

Drugie miejsce zajęło Muzeum J.I. Kraszewskiego, trzecie ulica Breslauer Straße.

19 czerwca o godz. 12:15 Krasnal zostanie posadowiony.

W swym nowym miejscu Krasnal będzie pełnić rolę ambasadora i posłańca pomyślności na kolejne 60 lat partnerstwa obu miast oraz serdecznie pozdrawiać wszystkich Polaków odwiedzających Drezno, zarówno z Wrocławia jak i z całej Polski.
Współbrzmieć to będzie z otwieraniem się tutejszych turystycznych atrakcji na polskich turystów, wiele z nich ma polskojęzyczne materiały informacyjne lub wersje strony internetowej. Wynikiem tego jest bardzo pozytywny trend: coraz więcej polskich turystów odwiedza Drezno i jego nadłabskie okolice.

W 2018 r. Polacy po raz pierwszy objęli pozycję lidera pod względem noclegów zagranicznych turystów we wspólnej destynacji Drezno i Kraina Łaby, notując w porównaniu do roku poprzedniego wzrost o 26 proc.

Polskojęzyczne informacje o destynacji Drezno i Kraina Łaby od niedawna są też dostępne bezpośrednio we Wrocławiu.

1 czerwca 2019 r. druga burmistrz Drezna, pani Annekatrin Klepsch, wraz z wiceprezydentem Wrocławia, panem Jakubem Mazurem, otworzyli w informacji turystycznej na dworcu głównym we Wrocławiu punkt informacyjny z polskojęzycznymi prospektami o atrakcjach Drezna i regionu.