„Wrocławiowi dobrze nad Odrą”

Spacerując po Wrocławiu, trudno nie zauważyć, że miasto leży nad wodą. Nad Odrą, nad jej dopływami, nad kanałem. I, co jest rzadkością w Polsce, Wrocław potrafi żyć nad rzeką i z rzeką.

Kiedy tylko wiosna przychodzi do Wrocławia, zaczyna się ruch nad Odrą i na Odrze. Ruszają rejsy statków turystycznych, coraz więcej ludzi wypożycza kajaki i łódki, bulwary i promenada tętnią życiem spacerowym i imprezami.

Komu nie chce się wiosłować, może popłynąć jednym z pięciu statków pływających po Odrze. Można na nie wsiąść na przystani Kardynalskiej przy bulwarze Włostowica, na Wyspie Piasek na Ostrowie Tumskim, na przystani Zwierzynieckiej obok mostu Zwierzynieckiego, przy Bramie Japońskiej ZOO i przy Hali Targowej przy bulwarze X. Dunikowskiego. Statki ,,Nereida”, ,,Driada”, ,,Wiktoria”, ,,Goplana” i stateczek ,,Gucio” pływają innymi trasami i rejsy nimi, zwłaszcza w gorące dni są niezwykle popularne.
Rejs trwa niecałą godzinę, podczas niego możemy z wody zobaczyć najpiękniejsze bulwary Wrocławia, Wyspę Słodową, budynki uniwersytecki uniwersytetu i politechniki, dom na wodzie i przede wszystkim Ostrów Tumski.
Wypożyczalnie sprzętu znajdziemy na przykład w Zatoce Gondoli, przy ulicy Pasterskiej, w Harcerskim Ośrodku Wodnym Zatoka, w Centrum Turystyki Krajowej i Aktywnego Wypoczynku Rokana, w przystani Zwierzynieckiej.

Już otwierane są knajpki i kawiarenki nad Odrą i na niej. Im wyższa temperatura, tym bardziej myślimy także o wypoczynku na plaży. W ubiegłym sezonie wielką popularnością cieszyła się plaża przy Mostach Trzebnickich – Stara Odra Beach Bar. Piasek, parasole plażowe, jak nad morzem, bar z muzyką oraz dobry dojazd tramwajami – to największe zalety tego miejsca.
Z kolei duży basen ogrodowy – wielka atrakcja dla dzieci – był przebojem i magnesem przyciągającym do innego baru w okolicy – Basen Beach Baru przy ulicy Pasterskiej.

Wrocław może się pochwalić największą sztuczną miejską plażą w Polsce. Hot Spot! ma 15 tysięcy metrów kwadratowych i wykorzystano do jej zbudowani ponad sto ton piasku. Plaża znajduje się między kompleksem basenów przy ul. Wejherowskiej a Odrą.

Swoich zwolenników miała także miejska plaża Za Zoo (trochę ponad 3 tysiące metrów kwadratowych), w miejscu, gdzie łączą się wody Odry i Starej Odry (300 metrów od mostu Zwierzynieckiego).

Odra ma we Wrocławiu swoje święto. Już 12 maja po raz kolejny odbędzie się Dzień Odry. Impreza rozpocznie się o godzinie 11.00 na bulwarze Xawerego Dunikowskiego.
W programie są m.in. rejsy po Odrze, rodzinne regaty kajakarskie, akademickie wyścigi na ergometrach o puchar Viadrusa, pokazy ratownictwa wodnego, zwiedzanie bulwaru z przewodnikiem, warsztaty żeglarskie i ekologiczne, eksperymenty i doświadczenia naukowe, gry i zabawy dla najmłodszych, wystawy, gra miejska. Nie zabraknie food trucków.

Na samej wodzie – oprócz rejsów statków i kajakowania – również dużo się będzie działo tego lata. 26 maja odbędą się akademickie wyścigi ósemek wioślarskich – Odra River Cup, zaś 23 czerwca – wyścigi smoczych łodzi „Tumski Cup”.

Kiedy dorośli oddają się „plażingowi”, dzieci mogą poszukać krasnali związanych z wodą. Bo oczywiście, jak przystało na miasto krasnali, Wrocław ma krasnale „specjalistyczne”, ściśle związane z wodą. Jak to wrocławskie krasnale, pojawiają się w różnych, czasami nieoczekiwanych miejscach, owszem związanych z wodą, ale nie zawsze nad samą Odrą. Zresztą ich imiona na to wskazują: Hydrotechnik, Neptunek, Bąbelek Chlapuś, Pracz Odrzański, Wodziarz, Chlapibrzuch, Moczypięta. Oddzielna kategoria, to krasnale strzegące porządku na basenach: Bulbulek, Helpik i Plumplumek.

Wrocław to miasto, które potrafi wykorzystać rzeki, kanały i tereny nad nimi położone. Mieszkańcy innych miast mogą z zazdrością spacerować po promenadach i bulwarach.
Wystarczy kilka minut spaceru od gwarnego rynku, by znaleźć się w oazie.

Pas zieleni okalający Stare Miasto przypomina nieco krakowskie Planty – podobnie powstały i podobnie stanowią granicę starej części miasta. Wielkie drzewa (lipy, kasztanowce, klony, buki, cisy i platany) dają błogi cień. Kolorytu dodają kwitnące w różnych porach roku krzewy i kwiaty (od wczesnowiosennych forsycji po tulipanowce i tamaryszek).

To właśnie najważniejsza promenada wrocławska i najpopularniejszy ciąg spacerowy – Promenada Staromiejska. Poprowadzono ją wzdłuż Fosy Miejskiej i Odry.

Turyści chętnie tutaj przychodzą odetchnąć od upału i hałasu staromiejskiego. Promenadą można dojść do wielu atrakcji miasta. Biegnie ona od mostu Sikorskiego, wzdłuż fosy, mija plac Jana Pawła II, kładkę św. Antoniego, ulicę Krupniczą, Świdnicką, Piotra Skargi, Oławską, potem prowadzi przejściem podziemnym, Bramą Oławską, aleją Słowackiego, bulwarem Xawerego Dunikowskiego do mostu Piaskowego. Z Promenady w każdej chwili można skręcić w którąkolwiek z ulic i szybko wrócić na rynek.
Promenada i bulwary to najlepszy przykład, jak miasto może żyć z rzeką. Wrocław to potrafi. Więcej na visitwroclaw.eu