Wrocław stolicą escape roomów

27 i 28 października we wrocławskiej Hali Stulecia rozegra się finał Poland Escape`17, czyli pierwszej edycji Międzynarodowych Mistrzostw Polski Escape Rooms. Impreza będzie połączona z pierwszą w Polsce konferencją real life gaming – WroEscape`17.

RealLife Gaming/Escape room (tzw. pokój zagadek, pokój ucieczki) to przeniesienie gier komputerowych do świat rzeczywistego. Gracze mają za zadanie wydostać się w określonym czasie z zamkniętego pomieszczenia. Do tego celu prowadzi ich sieć zaskakujących łamigłówek, mechanizmów, a przede wszystkim fabuła. Często uczestnikom podczas gry towarzyszą aktorzy.
Pierwszy tego typu pokój w Polsce powstał we Wrocławiu w 2014 roku. Dziś escape roomy są już obecne we wszystkich największych miastach, w samym Wrocławiu jest ich ponad 60, w Warszawie 120, w Poznaniu 80, a na Śląsku 130. W całym kraju działa w sumie ponad 900 pokoi, prowadzonych przez trzysta firm!

Wioletta Samborska, dyrektor Biura Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia, powiedziała: “Escape roomy jako nowa miejska rozrywka to ogólnoświatowy trend. Narodził się w Azji, za europejską kolebkę uznaje się węgierski Budapeszt, jednak pokoje zagadek można dziś spotkać wszędzie, od Nowego Jorku po Pekin. Cieszy mnie, że Wrocław był pierwszym miastem w Polsce, w którym zaczął działać escape room. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w zawodach!”

I Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Poland Escape`17 będą składały się z trzech etapów. W każdym

Eliminacje internetowe 05.06-17.06.2017 – zostaną rozegrane wirtualnie w charakterze notpron. To gra oparta na przeglądarce internetowej, gdzie na podstawie prezentowanych danych/zagadek należy wpisywać adresy kolejnych podstron.

Eliminacje lokalne – 1.07. – 31.08.2017 – odbędą się w wyznaczonych terminach w wybranych escape roomach na terenie Polski. Dwie najszybsze drużyny z każdego miasta przechodzą do finału.

Finał – 27.10.2017, Wrocław Hala Stulecia – Mistrzostwo zdobywa zespół, który w najkrótszym czasie przejdzie zbudowane specjalnie na potrzeby finału pokoje.

28 października, dzień po finałach Mistrzostw Polski odbędzie się całodniowa konferencja WroEscape`17, skierowana do miłośników oraz właścicieli escape roomów. Panele dyskusyjne oraz warsztaty poprowadzą specjaliści z Polski, a także z zagranicy – konstruktorzy pokoi i zagadek, marketingowcy, a także profesjonalni gracze. Elementem konferencji będą targi technologiczne, związane z branżą.

To pierwsza w Polsce Konferencja o Escape Room.

Udział w konferencji jest, dzięki wsparciu Miasta, bezpłatny

Rrejestracja na konferencję odbywa się za pośrednictwem strony https://wroescape.com/

Prelegentami w konferencji będą m.in. David Spira (jest twórczym technologiem, który dąży do głębszego zrozumienia, w jaki sposób działa świat i w jaki sposób ludzie wchodzą z nim w interakcje. David posiada stopnie naukowe w dziedzinie komunikacji i historii na uniwersytecie w Buffalo oraz informatyki w Rutgers. Związany z Room Escape Artist – blogiem stworzonym w 2014 roku. Publikowane są tam dobrze przemyślane, racjonalne i rozsądne oraz humorystyczne recenzje wydarzeń, wskazówki dotyczące projektowania i gier, odgrywających kluczową rolę w pokojach ucieczek. Założyciele bloga wspierają też twórców zagadek w tworzenia najlepszych doświadczeń, jakie można tylko zaprojektować), Wojciech Wawrzak (opowie o aspektach prawnych prowadzenia escape roomów, prawach autorskich czy zagadnieniach podatkowych branży), Joanna Szymerska (specjalistka od scenografii i wystroju escape roomów) czy Sergey Kuznetsov – założyciel i współwłaściciel Claustrophobii – firmę, która tworzy i konstruuje escape roomy. Obecnie jest to największa sieć franczyzowa w tej branży na świecie. Sergey Kuznetsov jest również założycielem jednego z największych w Rosji wydawnictw gier planszowych – Cosmodrome Games.

Organizatorzy:
Lockme.pl – największy portal agregujący polski rynek escape rooms z siedzibą we Wrocławiu. Serwis gromadzi informacje o wszystkich pokojach zagadek, przedstawia ich oferty, opinie graczy, a także umożliwia rezerwację gry.
Exit19.pl –wrocławska firma prowadzona przez escape roomowych fanatyków. Ich pokój „Zdrada w Breslau” stał się bestsellerem na rynku ER, od przeszło roku utrzymuje się w ścisłej czołówce w Polsce.

Partnerzy:
Miasto Wrocław – kolebka real life gaming w Polsce.

{gallery}6080{/gallery}