Włochy: wstęp do hoteli i na stoki narciarskie możliwy z negatywnym wynikiem testu

fot. Michel Bitetto / unsplash

Od 5 lutego we Włoszech obowiązuje zmiana przepisów w sprawie przepustek Covid-19, która ma na celu ułatwić turystom pobyt w tym kraju. Osoby, które według włoskich przepisów mają nieważny Green Pass, będą mogły wejść do hotelu czy restauracji z negatywnym wynikiem testu.    

Przyjazd do Włoch był do niedawna utrudniony dla turystów zagranicznych, którzy nie spełniali wymogu posiadania Super Green Pass (przepustki, ważnej przez sześć miesięcy, która mogła być wystawiona jedynie na podstawie wyzdrowienia lub szczepienia). Przede wszystkim problem ten dotknął nastolatków, którzy zostali zaszczepieni latem 2021 roku drugą dawką, a przez przepisy w poszczególnych krajach, nie mogły otrzymać jeszcze dawki przypominającej. Z tego powodu znaczna część turystów wybierających się na ferie zimowe, musiała zrezygnować z wyjazdu.

Najważniejszym problemem okazał się okres ważności Green Pass. W większości krajów obowiązuje okres ważności dziewięciu miesięcy, a we Włoszech jedynie sześć.

Włoski rząd podjął decyzję dla turystów przyjeżdżających do kraju, którzy według lokalnego prawa mają nieważną przepustkę covidową. Będą oni mogli mieć wstęp do hotelu, restauracji, innych obiektów, a także stoków narciarskich po okazaniu negatywnego wyniku testu (antygenowy do 48 godz., PCR do 72 godz.).

1 lutego włoskie ministerstwo zdrowia zdecydowało o zniesieniu obowiązku wykonywania testu przed przekroczeniem granicy dla wszystkich osób z krajów Unii Europejskiej.