Wizz Air: ponad 800 mln euro przychodów w I kwartale

Wizz Air opublikował raport finansowy za pierwszy kwartał 2022. Spółka w pierwszym kwartale osiągnęła przychody w wysokości 808,8 mln euro.
W pierwszym kwartale Wizz Air przewiózł 12 182 156 pasażerów, co stanowi wzrost o 312,4 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku, co pokazuje stopniowy powrót popytu na podróże i złagodzenia ograniczeń w podróżowaniu nałożonych przez rządy z powodu Covid-19.
Spółka osiągnęła przychody w wysokości 808,8 mln euro, co oznacza wzrost o 306,4 proc. Wskaźniki te porównuje się ze wzrostem pojemności mierzonej w kategoriach ASK o 215,8 proc. i 209,7 proc. większą liczbą miejsc. Bazowa strata netto za pierwszy kwartał wyniosła 452,5 mln euro.
“W pierwszym kwartale F23 kontynuowaliśmy zwiększanie tempa rozwoju Wizz Air w miarę przechodzenia Covid-19 z pandemii do endemii. Liczba pasażerów i przychody wzrosły ponad czterokrotnie w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku – prawie o 20 proc.” – mówi József Váradi, dyrektor generalny Wizz Air.
“Podczas gdy odbudowujemy linię lotniczą z większą skalą, jesteśmy świadomi wyzwań makroekonomicznych i operacyjnych. Ceny paliwa w tym kwartale były dwukrotnie wyższe niż przed pandemią. Utrzymujące się ograniczenia związane z Covid-19, szczególnie w kwietniu i maju, a także wojna na Ukrainie i zakłócenia w łańcuchu dostaw wpływające na kontrolę ruchu lotniczego, bezpieczeństwo i zasoby operacji naziemnych wpłynęły na nasze możliwości” – dodaje.
W rezultacie koszty jednostkowe (CASK) za kwartał były o około 40 proc. wyższe w porównaniu z okresem sprzed pandemii, przy czym 75 proc. tego wzrostu wynikało z inflacji towarowej, natomiast przychody jednostkowe (RASK) za kwartał były o 10 proc. niższe od poziomów sprzed pandemii, co było głównie wynikiem niższych współczynników obciążenia w miarę zwiększania skali operacji oraz wojny na Ukrainie, która nadwyrężyła zapał przewoźnika.
Strata operacyjna za kwartał wyniosła 285 mln euro, podczas gdy na wykazaną stratę netto w wysokości 453 mln euro wpłynęła silna pozycja dolara amerykańskiego. Płynność znacząco wzrosła w kwartale do 1,6 mld euro w związku z rozwojem działalności.
“W I kwartale 2022 roku zainwestowaliśmy w przywrócenie naszego sprawdzonego modelu operacyjnego sprzed pandemii, zdefiniowanego przez nasze zasady ultraniskich kosztów. Efekty tej inwestycji widzimy już w II kwartale i spodziewamy się, że w miarę dalszej poprawy przychodów i dynamiki cenowej osiągniemy istotny zysk operacyjny” – podsumował József Váradi.
POWIĄZANE WPISY
2 lutego 2023
Polskie lotniska regionalne obsłużyły prawie 27 mln pasażerów w 2022
Związek Regionalnych Portów Lotniczych opublikował statystyki dotyczące ruchu…
0 Komentarzy3 Minuty
2 lutego 2023
TT-Line zwiększa potencjał przewozowy z drugą jednostką Green Ship Peter Pan
Zawinięcie drugiego promu GreenShip Peter Pan do Terminala Promowego w Świnoujściu jest…
0 Komentarzy4 Minuty
2 lutego 2023
Alfred Wagner prezesem Wrocławskiej Organizacji Turystycznej
31 stycznia Agnieszka Szymerowska złożyła rezygnację z funkcji prezesa zarządu…
0 Komentarzy3 Minuty
1 lutego 2023
LOT: w sezonie letnim wznowimy połączenie z Rzeszowa do Gdańska
Od 2 czerwca do 5 września 2023 roku samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT znów zabiorą…
0 Komentarzy3 Minuty
1 lutego 2023
Hotel Nobu zostanie otwarty w Ras Al Khaimah
Wielkoformatowa inwestycja na wyspie Marjan o łącznej powierzchni 70 tys. metrów…
0 Komentarzy3 Minuty
1 lutego 2023
Tatry Super Ski z promocją na wybrane skipassy
Największy projekt narciarskiej w Polsce – Tatry Super Ski – 30 stycznia ruszył z kolejną…
0 Komentarzy3 Minuty
1 lutego 2023
Zmiany w zarządzie Brussels Airlines
Peter Gerber, obecny prezes zarządu Brussels Airlines, zrezygnował wczoraj (31 stycznia)…
0 Komentarzy1 Minuty
31 stycznia 2023
Wakacje.pl: prezes UOKiK się pomylił, nie wpływamy na wysokość cen
Wakacje.pl S.A. wydały oświadczenie w związku z dzisiejszym komunikatem Urzędu Ochrony…
0 Komentarzy1 Minuta