Wizz Air: ponad 800 mln euro przychodów w I kwartale

fot. materiały prasowe

Wizz Air opublikował raport finansowy za pierwszy kwartał 2022. Spółka w pierwszym kwartale osiągnęła przychody w wysokości 808,8 mln euro.

W pierwszym kwartale Wizz Air przewiózł 12 182 156 pasażerów, co stanowi wzrost o 312,4 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku, co pokazuje stopniowy powrót popytu na podróże i złagodzenia ograniczeń w podróżowaniu nałożonych przez rządy z powodu Covid-19.

Spółka osiągnęła przychody w wysokości 808,8 mln euro, co oznacza wzrost o 306,4 proc. Wskaźniki te porównuje się ze wzrostem pojemności mierzonej w kategoriach ASK o 215,8 proc. i 209,7 proc. większą liczbą miejsc. Bazowa strata netto za pierwszy kwartał wyniosła 452,5 mln euro.

“W pierwszym kwartale F23 kontynuowaliśmy zwiększanie tempa rozwoju Wizz Air w miarę przechodzenia Covid-19 z pandemii do endemii. Liczba pasażerów i przychody wzrosły ponad czterokrotnie w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku – prawie o 20 proc.” – mówi József Váradi, dyrektor generalny Wizz Air.

“Podczas gdy odbudowujemy linię lotniczą z większą skalą, jesteśmy świadomi wyzwań makroekonomicznych i operacyjnych. Ceny paliwa w tym kwartale były dwukrotnie wyższe niż przed pandemią. Utrzymujące się ograniczenia związane z Covid-19, szczególnie w kwietniu i maju, a także wojna na Ukrainie i zakłócenia w łańcuchu dostaw wpływające na kontrolę ruchu lotniczego, bezpieczeństwo i zasoby operacji naziemnych wpłynęły na nasze możliwości” – dodaje.

W rezultacie koszty jednostkowe (CASK) za kwartał były o około 40 proc. wyższe w porównaniu z okresem sprzed pandemii, przy czym 75 proc. tego wzrostu wynikało z inflacji towarowej, natomiast przychody jednostkowe (RASK) za kwartał były o 10 proc. niższe od poziomów sprzed pandemii, co było głównie wynikiem niższych współczynników obciążenia w miarę zwiększania skali operacji oraz wojny na Ukrainie, która nadwyrężyła zapał przewoźnika.

Strata operacyjna za kwartał wyniosła 285 mln euro, podczas gdy na wykazaną stratę netto w wysokości 453 mln euro wpłynęła silna pozycja dolara amerykańskiego. Płynność znacząco wzrosła w kwartale do 1,6 mld euro w związku z rozwojem działalności.

“W I kwartale 2022 roku zainwestowaliśmy w przywrócenie naszego sprawdzonego modelu operacyjnego sprzed pandemii, zdefiniowanego przez nasze zasady ultraniskich kosztów. Efekty tej inwestycji widzimy już w II kwartale i spodziewamy się, że w miarę dalszej poprawy przychodów i dynamiki cenowej osiągniemy istotny zysk operacyjny” – podsumował József Váradi.

Wizz Air połączy Warszawę z Maderą