Wirtualna Polska kupuje portal Szallas i połączy go z Nocowanie.pl

Nocowanie.pl urośnie w siłę

Spółka zależna holdingu Wirtualna Polska podpisała umowę kupna 100 proc. akcji węgierskiej firmy Szallas, do której należy grupa platform turystycznych w Czechach, Rumunii, Polsce i na Węgrzech. Jego witryny łącznie oferują prawie 90 tys. obiektów noclegowych, a od lipca ub.r. do czerwca br. użytkownicy dokonali ponad 1 mln rezerwacji. Po połączeniu z Nocowanie.pl powstanie największa grupa lokalnych spółek działająca w obszarze rezerwacji turystyki krajowej w Europie Środkowo-Wschodniej z ponad 100 tysiącami dostępnych obiektów turystycznych.

Firma została wyceniona, wraz z posiadaną gotówką, na 82 mln euro. To pierwsza akwizycja Wirtualnej Polski za granicą.

W komunikacie Wirtualnej Polski opisano, że Szallas jest właścicielem platform turystycznych do rezerwacji zakwaterowania na Węgrzech oraz w Czechach, Rumunii, Polsce i Chorwacji. Jego witryny łącznie oferują prawie 90 tys. obiektów noclegowych, a od lipca ub.r. do czerwca br. użytkownicy dokonali ponad 1 mln rezerwacji.

Szallas wygenerował w tym okresie 6,6 mln euro zysku EBITDA. Do przejmowanej firmy należą m.in. polskie Noclegi.pl, węgierskie Utazok.hu, czeskie Hotel.cz i Online Holding oraz rumuński Travelminit International.
Wycena wartości przedsiębiorstwa (enterprise value) w przypadku Szallas wynosi 72 mln euro, ponadto spółka na dzień zawarcia umowy miała 10 mln euro gotówki netto.

Jak zapowiedziała Wirtualna Polska, płatność ceny i przeniesienie praw do akcji zostaną dokonane za pośrednictwem rachunku zastrzeżonego (Escrow). Przejęcie sfinansuje z transzy inwestycyjnej kredytu uzyskanego na początku 2020 roku.

Jacek Świderski, prezes zarządu Wirtualna Polska Holding, powiedział: „Kupno Szallas Group to pierwsza zagraniczna inwestycja, przełom w rozwoju Wirtualnej Polski Holding. Po połączeniu z naszym Nocowanie.pl powstanie największa grupa lokalnych spółek działająca w obszarze rezerwacji turystyki krajowej w Europie Środkowo-Wschodniej z ponad 100 tysiącami dostępnych obiektów turystycznych. Jesteśmy pod wrażeniem kompetencji Józsefa i jego zespołu, który pokazał, jak wygrywać z globalnymi platformami na lokalnym rynku. Wierzymy też w potencjał całej branży turystycznej. Potwierdzają to wyniki spółki Nocowanie.pl, która odnotowała w drugim kwartale najwyższe przychody w swojej historii.

Transakcja zostanie zrealizowana przez należąca do WP węgierską spółkę Camellia Investments. Na przejęcie musi się zgodzić węgierski minister technologii i przemysłu.

Nocowanie.pl pomaga właścicielom obiektów z obszaru objętego stanem wyjątkowym