Wioska rodzinna trójki pastuszków z Fatimy

Studnia Arneiro, przy której latem 1916 roku doszło do drugiego objawienia Anioła/fot. AG

Fatima w Portugalii jest celem pielgrzymek z całego świata. To tutaj ponad sto lat temu trójka pastuszków ogłosiła, że objawiła im się Matka Boska. Obecnie Fatima to jedno z najpopularniejszych miejsc w Portugalii, w 2018 roku odwiedziło ją ponad 8 milionów pielgrzymów. Mały ułamek z nich trafia do małej wsi Aljustrel, w której przyszli na świat słynni pastuszkowie.

Żeby dotrzeć do Aljustrel trzeba udać się na południe od Fatimy. Wioska otoczona oliwnymi gajami niewiele zmieniła się od lat, w których mieszkała tutaj wspomniana trójka. Pojawiły się oczywiście nowoczesne sklepy, knajpki. Są dni, kiedy po głównej ulicy przechadza się więcej turystów niż liczy wioska. Bo ta żyje głównie z pielgrzymów i turystów. Wszyscy przyjeżdżają zobaczyć domy związane z pastuszkami, którzy doznali objawień Matki Boskiej w 1917 roku.

fot. AG

Rok przed objawieniem Matki Boskiej, miały miejsce objawienia Anioła – przed grotą przy wzgórzu Cabeço, w pobliżu Aljustrel, przy studni domu Łucji i znów w grocie Cabeço.

W domu Marii Rosy (matki chrzestnej Łucji dos Santos) znajduje się małe muzeum z meblami, sprzętami domowymi, ubraniami z początku XX wieku. Ekspozycja czynna jest od sierpnia 1992 roku.

Kolejnym domem, który odwiedzamy, to dom Łucji. Znajdują się w nim meble z epoki. Tuż obok znajduje się małe muzeum – możemy w nim obejrzeć m.in. należący do świętej jej pierwszy różaniec, szalik oraz listy. Naprzeciwko domu znajduje się studnia Arneiro, przy której latem 1916 roku doszło do drugiego objawienia Anioła.

fot. AG

Małe muzeum urządzone jest również w domu, w którym mieszkało rodzeństwo Hiacynta i Franciszek Marto z rodziną. Zaś w jednym z pokoi stoi żelazne łóżko, w którym w 1919 roku umarł 11-letni Franciszek. W 1922 roku dom przejęło Sanktuarium Fatimskie.
Większość odwiedzających wioskę robi sobie zdjęcie w miejscu, w którym sfotografowano Łucję, Franciszka i Hiacyntę 13 lipca 1917 roku. To ich najsłynniejsze zdjęcie na tle muru, który do dzisiaj wygląda identycznie.

fot. AG

Wśród gajów otaczających wioskę wytyczono Drogę Krzyżową zwaną również „Węgierską”. 14 stacji zostało ufundowanych w 1964 roku przez uchodźców węgierskich, a ostatnia – piętnasta, poświęcona Zmartwychwstaniu – w roku 1992.Na Drdze Krzyżowej stoi również figura Matki Bożej z Valinhos, upamiętniająca czwarte objawienie z 19 sierpnia 1917 r.

Na Drodze Krzyżowej/fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG

Batalha – klasztor ku czci wygranej bitwy