Winnica na zboczu dawnej kopalni na Pojezierzu Łużyckim w Brandenburgii

fot. AG

Półtora hektara winorośli rosnących na zboczu między tarasem widokowym IBA Terrassen w Grossrachen a jeziorem o tej samej nazwie, to najbardziej stroma winnica w Brandenburgii. Jednocześnie to kolejna atrakcja w regionie.

Winnica ta może się pochwalić największym nachyleniem w Brandenburgii wynoszącym 30-33%. Założyli ją w latach 2012-13 Andreas i Cornelia Wobar. Położona jest na dawnym nasypie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Zasadzono około pięciu tysięcy krzewów mrozoodpornych. Jest to południowy, a więc dobrze nasłoneczniony stok. Na smak wyrabianych tutaj win ma także dobra gleba oraz bliskość wielkiej tafli wody jeziora. Pieczę nad winnicą powierzono Jacques’owi du Preez z saskiej winnicy Schloss Proschwitz . Pierwszy zbiór nastąpił w 2015 roku.

fot. AG

Tuż obok znajduje się miasteczko Grossrachen, które do 1999 roku było miasteczkiem górniczym, upadającym po zamknięciu kopalni. Projekt IBA sprawił, że Grossrachen odżyło, zamieniło się w miejscowość turystyczną – zbudowano mariną (otwarcie za kilkanaście miesięcy) plażę, tarasy widokowe i molo zawieszone nad wodą. Ten właśnie pomost widać doskonale z winnicy odległej od niego o kilkadziesiąt metrów.

fot. AG

Winnicę – po uprzednim zamówieniu można zwiedzać, oczywiście z degustacją miejscowych win.
Koszt zwiedzana winnicy dla grup liczących do 15 osób, to 90 euro. Goście mogą wysłuchać o historii winnicy oraz spróbować czterech win tutaj produkowanych: trzech białych oraz jednego czerwonego. Wszystkie winogrona zbierane są ręcznie, ale produkcję wina powierzono innym. Naszej grupie najbardziej smakował Solaris, choć niewiele ustępował mu Cabernet Blanc.

fot. Mieczysław Pawłowicz

Wszystkie wina można kupić w kawiarence w centrum turystycznym IBA-Terrassen oraz w sklepie w Domu Rolnika na rynku w Großräschen. Winnica jest świetnym miejscem na wypoczynek na przykład po wycieczce rowerowej wokół jeziora.

www.lausitzseenland.de

https://weinbauwobar.de/

PS. Podziękowania za organizację study tour dla Klary Hansche i Grzegorza Chmielewskiego

fot. Paweł Kunz
fot. AG

Na rowerze dookoła jeziora sztucznego Grossrachen na Pojezierzu Łużyckim