Na rowerze dookoła jeziora sztucznego Grossrachen na Pojezierzu Łużyckim

fot. AG

Pętla wokół jeziora Grossrachen See na Pojezierzu Łużyckim w Brandenburgii liczy 17 kilometrów. Pozwala dobrze obejrzeć ogrom i stopień zaawansowania projektu IBA – stworzenia największego na świecie pojezierza sztucznych jezior.

Startujemy tarasu widokowego IBA Terrassen w Grossrachen. Tuż pod nami kładka wybiegając na sto metrów w wodę. Cała trasa poprowadzona jest asfaltową drogą, zamkniętą dla samochodów.

Pomost nad jeziorem/fot. AG

Przez większą cześć trasy po prawej stronie widzimy jezioro Grossrachen. Najpierw mijamy marinę, kompleks domów wakacyjnych i plażę o długości 900 metrów, która już jest prawie gotowa (brakuje toalet, natrysków i przebieralni). Mniej więcej po dwudziestu minutach dojeżdżamy do tunelu wodnego prowadzącego pod pobliską autostrada i tarami kolejowymi. Tunel ma długość 180 metrów i jest najdłuższą tego typu konstrukcją w Brandenburgii. Dziesięć sąsiadujących ze sobą nowych jezior: Grossraschen, Senftenberg, Sedlitz, Partwitz, Geierswalde, Neuwieser, Blunoer, Sabrodter, Bergener i Spreetal, będzie połączonych w jedną wielką drogę wodną dzięki podobnym dwunastu kanałom. Wszędzie budowane są mariny, pomosty, ośrodki wypoczynkowe, punkty widokowe.

Najdłuższy tunel na Pojezierzu łużyckim/fot. AG

Drugi postój możemy sobie zrobić po kolejnych dwudziestu minutach na niewielkim wzniesieniu. Znajdują się tu żeliwne tablice oraz kamienie z nazwami kopalń jakie znajdowały się w miejscu powstającego jeziora.

fot. AG

Kolejny odcinek prowadzi prawie po równym terenie, co kilka minut trasę urozmaicają łagodne zakręty. Dla grupy jadącej na rowerach elektrycznych to trasa więcej niż łatwa. Kończymy tam, gdzie zaczynaliśmy, by chili rozpocząć zwiedzanie miejscowej winnicy. Ale o tym innym razem.

Pojezierze Łużyckie na styku Brandenburgii i Saksonii będzie liczyć 25 jezior. Żadne z nich nie jest naturalne, wszystkie powstawały w miejscu zamkniętych kopalni węgla brunatnego. W 2004 roku w Grossrachen, przy dawnej kopalni odkrywkowej powstało centrum wystawowe i informacyjne IBA. IBA to Międzynarodowa Wystawa Budowlana Fuerst-Puckler-Land.

Pomost nad jeziorem/fot. AG

Miasto do 1999 roku było typowym miasteczkiem górniczym. które po zamknięciu kopalni w 1999 roku zaczęło upadać. Projekt IBA uratował Grossrachen – obecnie jest rozwijającym się prężnie ośrodkiem turystycznym – powstałą hala sportowa, marina, która będzie otwarta za kilkanaście miesięcy, kiedy woda w jeziorze podniesie się o 1,5 metra.

Marina w Grossrachen/fot. AG

Wytyczaniem tras rowerowych, organizacją atrakcji wzdłuż nich zajmuje się Tourismus Lausitzer Seenland e.V. Najdłuższy szlak rowerowy znajdujący się w całości na terenie Pojezierza Łużyckiego to Seenland-Route liczący 186 kilometrów długości. Przez region przebiegają odcinki szlaków długodystansowych: 188 km szlaku Niederlausitzer Bergabautour, 66 km szlaku księcia Pucklera, 40 km szlaku Rzeki Szprewy, 31 km szlaku Żabiego, 62 km szlaku Czarnej Elstery i 55 km Trasy Brandenburskiej.

PS. Podziękowania za organizację study tour dla Klary Hansche i Grzegorza Chmielewskiego

https://www.iba-terrassen.de/
www.lausitzseenland.de

Grupa ze Śląskiego Oddziału PIT/fot. AG
Plaża/fot. AG
fot. AG
Nad kanałem łączącym dwa jeziora/fot. AG
Hotel w Grossrachen/fot. AG

Czekoladowa perła Brandenburgii