Wielkie otwarcie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej już w ten weekend

W ten weekend (25 i 26 maja) nastąpi otwarcie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej. Obok Studia Filmów Rysunkowych, kolebki kultowych polskich animacji, powstało miejsce, które przybliży blisko 80-letnią historię Studia oraz jego bogaty dorobek artystyczny.

Tuż obok Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, kolebki takich produkcji, jak: „Reksio”, „Bolek i Lolek”, „Porwanie Baltazara Gąbki” czy „Kuba i Śruba” powstało Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO. To wyjątkowe miejsce, w którym poznamy blisko 80-letnią historię działalności Studia i jego bogaty dorobek artystyczny. A w najbliższy weekend, Centrum OKO świętować będzie swoje wielkie otwarcie. W dniach 25-26 maja na wszystkich gości czekać będzie mnóstwo atrakcji: oficjalna premiera książki „Kocia Szajka i zaginione bajki” (której akcja toczy się na terenie Studia Filmów Rysunkowych) połączona ze spotkaniem autorskim z Agatą Romaniuk, twórczynią serii o czworonożnych detektywach, seans pilotażowego odcinka nowej bajkowej produkcji „Bystre Oczka”, kino plenerowe oraz warsztaty filmowe dla całej rodziny.

Po ponad dwóch latach, zakończyła się budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO, nowego miejsca na kulturalnej mapie Polski, w którym przez cały rok na zwiedzających czekać będą wystawy, seanse filmowe w Kinie Kreska, zajęcia edukacyjne i wydarzenia artystyczne. Wszystkie atrakcje oparte będą na blisko 80-letnim dorobku bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, w którym powstały kultowe animowane seriale m.in. o przygodach Bolka i Lolka, psa Reksia czy Pampaliniego.

Jedną z głównych atrakcji OKA będzie multimedialna i interaktywna wystawa stała, zlokalizowana na dwóch kondygnacjach, poświęcona historii Studia oraz procesowi tworzenia animacji. Zwiedzający zobaczą, jak powstaje film rysunkowy: od pierwszej postawionej kreski, przez stworzenie postaci, tła, aż po ożywienie i udźwiękowienie obrazu. Wystawa (dedykowana od lat 6) to nie lada gratka tak dla małych, jak i dużych. Zapoznamy się tu z technologiami i etapami powstawania filmów rysunkowych. Zwiedzający będą mogli wcielić się w rolę reżysera i samodzielnie stworzyć własną animację.

„Celem, który przyświecał nam podczas tworzenia Centrum Bajki i Animacji OKO było podtrzymanie tradycji oraz w ciekawy, nowoczesny sposób opowiedzenie kilkudziesięcioletniej historii bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. Chcieliśmy zaciekawić najmłodszych gości, którzy być może dopiero u nas po raz pierwszy zetkną się z takimi bohaterami, jak Reksio, Bolek i Lolek, Baltazar Gąbka czy Smok Wawelski, a u ich rodziców czy dziadków obudzić te najmilsze wspomnienia z dzieciństwa – mówi Karolina Lorenc, zastępca dyrektora do spraw organizacyjnych Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. – OKO to edukacyjna platforma międzypokoleniowa, gdzie nasi goście będą mieć możliwość uczyć się poprzez zabawę, wykorzystując najnowocześniejsze techniki multimedialne. Tu wszystko jest możliwe i każdy może być kim chce, ale co by się  nie działo – kończy  się happy  endem. To największa tego typu inwestycja nie tylko w Polsce, ale również w tej części Europy – dodaje.

Weekend otwarcia, czyli premiery, seanse filmowe i bajkowe gry terenowe

W dniach 25-26 maja 2024 roku Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO świętować będzie swoje wielkie otwarcie. W trakcie weekendu na wszystkich gości czekać będzie moc atrakcji, w tym możliwość zwiedzania wystawy opowiadającej historię Studia Filmów Rysunkowych, przeprowadzającej widzów przez cały proces tworzenia animacji.

W amfiteatrze odbędzie się oficjalna premiera „Kociej Szajki i zaginionych bajek” połączona ze spotkanie autorskim z Agatą Romaniuk, twórczynią serii o czworonożnych detektywach. Pisarka przybliży małym słuchaczom najnowsze przygody Komandosa, Loli, Morfeusza, braci Pikseli, Bronki i Poziomki, których akcja toczy się nie gdzie indziej, jak w… OKU, a także opowie co zainspirowało ją do stworzenia już ośmiu tomów o perypetiach futrzastych detektywów.

Kino Kreska zaprasza na premierę pilotażowego odcinka nowej bajkowej produkcji „Bystre Oczka”, w której głosu użyczyła aktorka Anna Guzik, seanse i warsztaty filmowe, kino plenerowe i gry terenowe dla całej rodziny. Odbędą się także koncerty improwizowane do filmów animowanych zespołów SzaZa oraz Koń.

W weekend otwarcia Centrum OKO interaktywna wystawa będzie czynna w godzinach od 12:00 do 18:00. Bilety na zwiedzanie wystawy stałej w dniach 25 – 26 maja 2024 roku – zostały już wyprzedane, ale serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia towarzyszące, które odbywają się w ten weekend i są otwarte dla zwiedzających.

Bilety na wystawę można kupić online na stronie www.sfr.pl (dzieci, które nie ukończyły 4 roku życia mogą wejść bezpłatnie), który następnie w formie załącznika PDF zostanie wysłany na podany adres mailowy. Wejścia w weekendy będą odbywać się o godzinach: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00. Natomiast od wtorku do piątku: 9.00, 11.00, 13.00.

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO to miejsce dla całych rodzin, dlatego zapraszamy zarówno dzieci, rodziców, jak i dziadków. Każdy – mały czy duży – znajdzie tu coś dla siebie.

Więcej szczegółowych informacji na temat inauguracji Interaktywnego Centrum Bajek i Animacji OKO w Bielsku – Białej znajduje się na stronie www.sfr.pl