Wielka koparka wielką atrakcją turystyczną

fot. AG

Połączenie olbrzymiej koparki i taśmociągu, tzw. most przerzutowy pracujący do 2001 roku w kopalni odkrywkowej na Łużycach, obecnie jest jedna największych atrakcji turystycznych Pojezierza Łużyckiego w Brandenburgii. Kolos ważący 11 tysięcy ton ma długość 502 metrów, więc gdyby Wieżę Eiffla położono obok niego, byłaby krótsza o 178 metrów.

Dawny most przerzutowy F60 – tak brzmi jego oficjalna nazwa – jest często nazywany Wieżą Eiffla – zarówno żartobliwie przez miejscowych, jak i najbardziej poważnie, w celach marketingowych.

fot. AG

F60 byłą potężną maszyną, która przy wadze 11 tysięcy ton poruszała się na 760 kołach napędzanych przez około 200 silników. Pracowało przy niej ponad 500 górników. Żeby ją pomalować trzeba jedną warstwą trzeba ponad 50 ton farby.

Po likwidacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego zamiast przeznaczyć F60 na złom, postanowiono uczynić z niej atrakcję turystyczną, jedną z wielu mającego powstać Pojezierza Łużyckiego. Pojezierze Łużyckie na styku Brandenburgii i Saksonii będzie liczyć 25 jezior. Wszystkie powstawały w miejscu zamkniętych kopalni węgla brunatnego. Wokół każdego z jezior tworzoną są trasy rowerowe, budowane są mariny, ośrodki wypoczynkowe.

fot. AG

F60 stał się jednym z symboli Pojezierza Łużyckiego i jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa prawie 90 minut. Koszt od jednej osoby wynosi 9,5 euro

Zaczyna się od wejścia schodami na wysokość 15 metrów (mniej więcej 5 pięter), by zacząć wędrówkę wzdłuż pasa transmisyjnego. Do pokonania mamy ponad pół kilometra – długość tej maszyny górniczej to 502 metry. Spacer nie jest wspinaczką, tylko wycieczką lekko pod górę. Idziemy po ażurowym, stalowym chodniku, po schodkach. Wszystko jest oryginalne.

fot. AG

Spacer kończy się na platformie widokowej na wysokości 74 metrów. Prawie pod naszymi stopami znajdują się wody sztucznego jeziora Berkheider. Jeszcze kilka lat temu brzeg był odległy o kilkaset metrów. Obecnie na campingu pod F60 często odbywają się masowe imprezy, między innymi duży festiwal rockowy, zloty motocyklistów itp.

F60.de

fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG

Winnica na zboczu dawnej kopalni na Pojezierzu Łużyckim w Brandenburgii