Wiedeń – Bratysława w 35 minut

Marc Ryckaert

Dzięki rozbudowie i elektryfikacji połączenia kolejowego trasę Wiedeń-Bratysława będzie można przejechać w czasie aż o 25 minut krótszym.

To ogromne ułatwienie nie tylko dla tych wiedeńczyków i mieszkańców Bratysławy, którzy codziennie dojeżdżają do pracy w sąsiedniej stolicy, ale także dla turystów, którzy podczas jednego krótkiego wypadu chcą zwiedzić obie europejskie stolice.

500 milionów euro ma kosztować projekt, którego rozpoczęcie zapowiedziano w tym tygodniu. Niebawem ruszą prace nad skróceniem czasu przejazdu między dwiema stolicami. Już teraz miasta dzieli niewielka odległość, którą bez problemu pokonać można w godzinę. Dzięki rozbudowie i elektryfikacji połączenia kolejowego trasę Wiedeń-Bratysława będzie można przejechać w czasie aż o 25 minut krótszym. Modernizacja obejmie głównie pojazdy i infrastrukturę kolejową zarządzaną przez Austriackie Koleje Państwowe, choć rozbudowa linii ma dotyczyć również odcinka przebiegającego już po stronie słowackiej.

Pociągi kursujące obecnie na tej trasie z maksymalną prędkością 120 km/h mają w przyszłości rozpędzać się nawet do 160 km/h. Jednak nie tylko czas podróży ulegnie poprawie. Inicjatorzy modernizacji chcą zatroszczyć się również o komfort pasażerów. Wyremontowane zostaną dworce, a nowoczesne systemy informacyjne usprawnią podróż. Także niepełnosprawni pasażerowie będą mogli podróżować bez przeszkód.

Leżąca na styku trzech ważnych tras europejskich droga między Wiedniem i Bratysławą ma znaczenie dla transportu międzynarodowego. Na przebudowie skorzystają zatem nie tylko Austriacy i Słowacy, lecz cały region.