Według Airbusa fotele lotnicze muszą być szersze

Airbus przedstawił nowe badania nad wpływem szerokości fotela na komfort podróżnych podczas dalekodystansowych lotów klasą ekonomiczną.

 Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ośrodek The London Sleep Centre w celu zarejestrowania wszystkich standardowych, fizjologicznych parametrów snu — w tym fal mózgowych oraz ruchów oka, brzucha, klatki piersiowej i nóg — u wybranych pasażerów, fotel o szerokości co najmniej 18 cali zwiększa jakość snu o 53 proc. w porównaniu z 17-calowym standardem z lat pięćdziesiątych. Badania zostały przeprowadzone zgodnie z uznanymi zasadami klinicznymi. Były to badania porównawcze oceniające wpływ dwóch różnych szerokości fotela — 17 i 18 cali — na zmienne snu u 6 zdrowych, dorosłych osób, które poprzednio przebadano pod kątem schorzeń i zaburzeń snu.

Dr Irshaad Ebrahim z The London Sleep Centre stwierdził: „Różnica była znaczna. Wszyscy pasażerowie spali głębiej, spokojniej i dłużej na fotelach 18-calowych. Przechodzili między kolejnymi fazami snu tak, jak w zwykłych okolicznościach. Natomiast w węższym fotelu 17-calowym doświadczali wielu zaburzeń snu, przez co rzadko budzili się wypoczęci. Na długich trasach w klasie ekonomicznej jeden cal oznacza ogromną różnicę w komforcie pasażerów”.

Kevin Keniston, dyrektor ds. komfortu pasażerów w firmie Airbus, powiedział: „Jeśli teraz nie podejmiemy zdecydowanych działań, narazimy na szwank komfort pasażerów do 2045 roku i w dłuższej perspektywie, zwłaszcza jeśli uwzględnimy harmonogram dostaw samolotów oraz oczekiwany okres ich eksploatacji. Oznacza to, że następne pokolenie pasażerów będzie skazanych na podróżowanie w fotelach opartych na przestarzałych standardach. Nasze badania pokazują, że szerokość siedziska ma ogromny wpływ na komfort lotu, a coraz więcej wymagających pasażerów klasy ekonomicznej nie chce przez wiele godzin gnieździć się w ciasnych, 17-calowych fotelach. Zamiast tego wybierają linie lotnicze, które oferują wygodniejsze fotele, często szukając odpowiednich informacji w mediach społecznościowych albo wyspecjalizowanych witrynach”.

Koncern wezwał branżę lotniczą, aby przyjąć 18 calowe fotele (45,72 cm) jako minimalny standard w celu zwiększenia komfortu dalekich podróży lotniczych. Więcej informacji na stronie www.airbus.com