Warszawa Singera – dla dzieci i rodzin

fot. Bartek Warzecha

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jak co roku zaprasza dzieci i rodziców na różnorodne zajęcia, zabawy i warsztaty. Dzięki uczestnictwu w nich dzieci mogą poznać elementy kultury żydowskiej, która jest ważnym filarem dziedzictwa kulturowego Warszawy i Polski.

W tym roku Festiwal trwa od 25 sierpnia do 2 września. Jest doskonałą okazją, by ciekawie spędzić czas na przełomie ostatnich dni wakacji i początku roku szkolnego. Rodzinny charakter ma wiele wydarzeń.
Zabawa i nauka zapewniona jest na warsztacie „Amulety żydowskie”, prowadzonym przez Hannę Kossowską, wybitną animatorkę i propagatorkę kultury żydowskiej. Uczestnicy dowiedzą się, jakie jest pochodzenie i symbolika amuletów żydowskich, będą też mogli samodzielnie wykonać gwiazdy, hamsy, litery hebrajskie.
Dużo przyjemnej edukacji dostarczy dzieciom i ich rodzicom spacer „Śladami pana Singera”. Będzie to wycieczka po zakamarkach Warszawy, inspirowana książką „Warszawiacy” Małgorzaty Ruszkowskiej (Wydawnictwo Dwie Siostry). Spacer poprowadzą Anna Pietruszka-Dróżdż i Sylwia Markowska.

Teatralną propozycją dla dzieci jest spektakl Teatru Żydowskiego „Ostatni Syn”.

Przedstawienie wyreżyserowane zostało przez Przemysława Jaszczaka, według scenariusza Magdy Fertacz, ze scenografią Mariki Wojciechowskiej, muzyką Piotra Klimka i projekcjami Aleksandry Ołdak. „Ostatni Syn” to spektakl – projekt edukacyjny, który pozwala odkryć tajniki wierzeń i religii świata, nie tylko młodym odbiorcom. Ostatni Syn wyrusza w swoją pierwszą podróż. Wyrusza, mimo że nie jest na wędrówkę absolutnie przygotowany. Nie będzie mu łatwo, bo za przewodnika ma wyszczerbiony Miecz i psychofankę Śmierć. Czy w takim towarzystwie jest szansa na spotkanie Boga? Bo właśnie z Bogiem chce Ostatni Syn rozmawiać. Czy dlatego, że jest na Boga zły? A może wierzy, że Bóg może zmienić losy mieszkańców wioski, w której chłopak się urodził? Wędrówka Ostatniego Syna jest podróżą przez pytania. Gdzie szukać Boga, w świecie, który krzyczy przemocą i bębni wszędobylską wojną? Jak znaleźć kawałek boskiej ciszy, jeśli Ziemia podzielona jest wielkim murem, który selekcjonuje ludzi na wrogów i jeszcze większych wrogów? I wreszcie, jak z Ostatniego Syna stać się Pierwszym, niosącym nadzieję na lepszy czas przy wspólnym ogniu?
Obsada: Grzegorz Kulikowski, Paulina Lombarowicz, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Izabella Rzeszowska, Monika Soszka, Mateusz Trzmiel (gościnnie).

Animatorzy z Muzeum Historii Żydów Polin przygotowali Warsztaty literacko-plastyczne dla rodzin z dziećmi. Mają one formę gry terenowej. Uczestnicy spotkają się w bajkowym świecie pełnym niespodzianek i zagadek ukrytych w tekstach Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Z tabletami w rękach będą poszukiwać skarbów, rozwiązywać zagadki i wykonywać specjalne zadania. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Łąka Leśmiana”.

Propozycje dla dzieci znajdą się także w programie „Oblicza Jidyszkajt” – dnia otwartego w Centrum Kultury Jidish.

Jest to wyjątkowe na mapie Warszawy miejsce, jego działalność skupiona wokół kultury i języka Żydów aszkenazyjskich. Założone przez Fundację Shalom z inicjatywy Gołdy Tencer, dziś działa w ramach Teatru Żydowskiego – Centrum Kultury Jidysz. Prowadzone są tu lektoraty języka jidysz i hebrajskiego, warsztaty piosenki żydowskiej oraz warsztaty dla dzieci. Działają też Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Żydowski Uniwersytet Otwarty. Co roku organizowane jest także Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz, na które przyjeżdżają osoby z całego świata, by wspólnie uczyć się języka jidysz oraz poznawać kulturę Żydów aszkenazyjskich.

Organizatorzy polecają także – rodzicom i nie tylko – wykład Moniki Krajewskiej „Dziecko w tradycji żydowskiej”. Bogato ilustrowana prelekcja poprowadzi nas od okresu oczekiwania na dziecko, poprzez narodziny, obrzezanie chłopców oraz „powitanie córki”, po pierwsze wizyty w synagodze i pierwsze kroki w życiu religijnym. Zobaczymy obrazy, fotografie, miniatury ze średniowiecznych rękopisów oraz przedmioty takie jak np. amulety dla noworodka i położnicy, narzędzia mohela i „wimple” – taśmy do związywania zwoju Tory, zdobione przez mamy i ciocie w hafty obrazujące przyszłe życie chłopca.