Warszawa, Kraków i Wrocław ulubionymi miastami Polaków

archiwum Accor

Wyszukiwarka turystyczna KAYAK.pl sprawdziła najnowsze trendy dla nisko- i wysokobudżetowych wyjazdów oraz przygotowała ranking najpopularniejszych kierunków w tych kategoriach oraz zestawienie średnich cen noclegów w kraju i zagranicą.

Warszawa jest najpopularniejszym kierunkiem zarówno wśród Polaków szukających luksusowego pobytu, jak i tych, którzy pragną niskim kosztem odwiedzić nowe miejsce. Podróżni, którzy chcą ograniczyć koszty wyjazdu i wybiorą tańsze opcje zakwaterowania, mogą liczyć na średnią cenę za noc na poziomie 129 złotych. Miłośnicy hoteli luksusowych również nie będą zawiedzeni. W Warszawie nocleg w hotelu 4- i 5-gwiazdkowym to wydatek rzędu 316 złotych za noc. Kolejne dwa miejsca w rankingu zajęły Kraków i Wrocław. W Krakowie oferty hoteli ekonomicznych wynoszą średnio 117 złotych za noc, a luksusowych — 390 złotych. Podobnie stawki kształtują się we Wrocławiu, gdzie doba w hotelu 1- i 2-gwiazdkowym kosztuje 137 złotych, natomiast w 4- i 5-gwiazdkowym — 351 złotych.
Najmniejsze różnice cenowe między hotelami ekonomicznymi a luksusowymi można zauważyć na przykładzie średnich cen w Poznaniu. Za nocleg w hotelu 1- i 2-gwiazdkowym w stolicy Wielkopolski podróżni zapłacą 129 złotych, a w 4- i 5- gwiazdkowym — 289 złotych. Inaczej sytuacja wygląda w nadmorskim Sopocie, który słynie z wysokich cen. Jedna noc w sopockim hotelu ekonomicznym kosztuje średnio 191 złotych. Za luksusowe wyposażenie trzeba natomiast znacznie dopłacić — jednodniowy pobyt w 4- i 5-gwiazdkowym hotelu to wydatek rzędu 589 złotych. Takie koszty noclegów sprawiają, że Sopot jest najdroższym kierunkiem w obu kategoriach.

Ulubione za granicą: Amsterdam, Berlin, Barcelona
Amsterdam, Barcelona i Berlin prowadzą w rankingu miast, w których podróżni są bardziej skłonni do rezerwowania luksusowych hoteli. Porównując ceny noclegów w Europie i w Ameryce, można łatwo zrozumieć, z czego to wynika. W Berlinie za hotel 4- i 5-gwiazdkowy Polacy zapłacą średnio 429 złotych, natomiast ten sam standard w Nowym Jorku kosztuje już 1206 złotych za noc. Nie dziwi zatem fakt, że podróżni wybierający się w daleką podróż, najchętniej wybierają ekonomiczne oferty noclegów, które w Stanach Zjednoczonych zaczynają się już od średnio 297 złotych za noc. Najwięcej za luksusowy nocleg w Europie — 745 złotych — polscy podróżni zapłacą natomiast w Amsterdamie.
Polacy częściej wybierają hotele 1- i 2-gwiazdkowe w miastach, które uchodzą za drogie, jak Londyn, Nowy Jork czy San Francisco. Berlin, który słynie z klimatycznych, alternatywnych dzielnic i życia nocnego, przyciąga zarówno podróżnych szukających atrakcyjnych cen, jak i tych, którzy nie wahają się wydać więcej na swój urlop. Kosmopolityczny Rzym — kolebka kultury i zabytków – cieszy się natomiast zainteresowaniem podróżnych lubiących wyższy standard, oferując hotele 4- i 5-gwiazdkowe za średnio 597 złotych. Listę zamyka Budapeszt, który niewygórowanymi cenami zaspokaja wszystkie gusta i portfele.

Vera Pershina, dyrektor regionalny KAYAK na Polskę i Rosję, powiedziała: „Zdajemy sobie sprawę z różnych upodobań Polaków. Co ciekawe, najwięcej łączy ich z Włochami, którzy równie często wyjeżdżają do Berlina, Pragi czy Barcelony. Bez względu na preferowany sposób podróżowania – czy to w ramach niskiego budżetu, w luksusowych hotelach, czy też może gdzieś po środku, staramy się pomagać wszystkim podróżnym w lepszym planowaniu i organizowaniu wyjazdów”, podkreśla. Przygotowana przez nas analiza dostarcza kompleksowych informacji, które mają ułatwić Polakom podjęcie najlepszej decyzji. Dzięki wyszukiwaniu hoteli na KAYAK podróżni mogą znaleźć idealny hotel w atrakcyjnej cenie, który odpowiada nie tylko ich gustom, ale również planowanym wydatkom”.