Waldemar Kraska: od północy kwarantanna dla powracających spoza Schengen. Wyjątek: zaszczepieni i dzieci poniżej 12 lat

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia
Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia / fot. gov.pl

Uruchomiliśmy system monitorowania mutacji koronawirusa. W Polsce przybywa nowych wariantów SARS-CoV-2 – poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak dodał, od północy zacznie obowiązywać 10-dniowa kwarantanna dla osób przybywających spoza strefy Schengen, którzy nie są w pełni zaszczepieni – podaje PAP.

Waldemar Kraska powiedział na konferencji prasowej, że są doniesienia o pojawianiu się kolejnych mutacji o wiele bardziej zakaźnych od “bardziej klasycznego” koronawirusa i dlatego w Polsce uruchomiony został system monitorowania tych mutacji.

Zaznaczył, że z codziennie otrzymywanych informacji wynika, że także w naszym kraju przybywa tych nowych mutacji, a w związku z tym, że te nowe warianty mają większą szybkość rozprzestrzeniania się, zdecydowano o podjęciu stosownych działań prewencyjnych.

“Przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdżających zza granicy. Kwarantanna będzie obowiązywała przyjeżdżających z państw niebędących w strefie Schengen i nienależących do europejskiego obszaru granicznego” – powiedział Kraska.

Poinformował, że kwarantanna zacznie obowiązywać od północy w środę, będzie 10-dniowa, ale po 7 dniach jest możliwość zwolnienia z niej w przypadku negatywnego wyniku testu. Podkreślił, że to działanie ma na celu uchronienie Polaków przed nowymi wariantami wirusa.

Przypomnijmy, że do państw obszaru Schengen należą: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Luksemburg, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Włochy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Czechy, Słowacja, Słowenia, Węgry, a także Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia i Islandia.

Brakuje na tej liście niektórych kluczowych kierunków podróży Polaków również w obrębie wspólnoty, m.in. Chorwacji, Czarnogóry i Albanii.

Rozporządzenie w tej sprawie jeszcze się nie ukazało.

Obowiązkowa kwarantanna dla niezaszczepionych wracających z Wlk. Brytanii

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center