Wakacyjne preferencje Polaków: Grecja na topie, ale Albania i Czarnogóra budzą coraz większe zainteresowanie

W ubiegłym roku najczęściej wpisywane w wyszukiwarkach hasła dotyczyły wakacji w Grecji, Chorwacji oraz we Włoszech. Te miejsca od dawna są ulubionymi kierunkami Polaków, ale tym, co zaskakuje, jest fakt, że wakacje w Albanii były równie popularne jak te we Włoszech. Specjaliści z firmy Interhome, zajmującej się wynajmem domów wakacyjnych, przeprowadzili analizę na podstawie danych z wyszukiwania kierunków wakacyjnych w Europie wśród Polaków.

Grecja, z miesięcznym średnim wolumenem wyszukiwania 6,6 tys. zapytań, wciąż przyciąga tłumy polskich turystów, mimo że jej popularność spadła o 19 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Natomiast Chorwacja z liczbą 4,4 tys. zapytań utrzymuje stabilną pozycję. Miejsce trzecie zajmują ex aequo Włochy i Albania: 2,9 tys. zapytań i duży wzrost liczby zapytań (Albania 86 proc., Włochy 50 proc.). W pierwszej piątce znalazły się mające tyle samo zapytań Hiszpania, Cypr i Bułgaria (2,4 tys.), które odnotowują średnio 20 proc. wzrost zainteresowania w porównaniu do ubiegłego roku a czołówkę zamyka Malta z liczbą 1,9 tys. zapytań i 26 proc. wzrostem zainteresowania.

Nowe kierunki na horyzoncie: Albania

Wzrost zapytań o 86 proc. świadczy o poszukiwaniu nowych kierunków w turystyce. Taki wzrost odnotowała w 2022 roku fraza „wakacje Albania”, którą to Polacy wyszukiwali średnio 1559 razy miesięcznie a w 2023 liczba ta wzrosła do 2,9 tys. zapytań. To dowód na to, że polscy turyści chętniej zaczynają eksplorować mniej znane destynacje i szukać ucieczki od komercyjnej turystyki. Warto też podkreślić, że Albania odnotowuje wzrost zainteresowania absolutnie w każdym polskim województwie.

Czarnogóra nową Chorwacją?

Średnio 1,6 tys. zapytań miesięcznie i prawie 50 proc. wzrost zainteresowania w porównaniu z zeszłym rokiem świadczy o tym, że Czarnogóra to kolejny wakacyjny kierunek, w którym będzie można liczyć się z większą liczbą turystów z Polski. Podobnie jak Albania Czarnogóra należy do krajów, w których turystyka dopiero się rozwija i nie wszystko jest tak europejskie jak na przykład w popularnej Chorwacji. Wiele osób ceni sobie właśnie taki rodzaj podróżowania: bez tłumu turystów i popularnych sieciowych restauracji. Ponadto wielu turystów obawiało się, że wejście Chorwacji do strefy euro wpłynie na wzrost cen usług turystycznych. To skłoniło ich do poszukiwania tańszych alternatyw.

Portugalia też na topie

Średnia miesięczna liczba wyszukiwań 880 i 81 proc. wzrost zainteresowania wakacjami w Portugalii to kolejna ciekawostka tego raportu. Wyjaśnienia takiego trendu należy doszukiwać się zapewne w siatce połączeń do tego kraju oraz, tak jak w przypadku Albanii czy Czarnogóry, w chęci eksplorowania nowych miejsc i regionów. Portugalia, a zwłaszcza słynąca z łagodnego klimatu Madera cieszy się od jakiegoś czasu zainteresowaniem osób, które szukają wakacji poza wysokim sezonem turystycznym. Jest też coraz więcej miłośników spędzania zimy na Maderze.

Metodologia

Analiza została przeprowadzona 12 września 2023 roku przy użyciu narzędzia analitycznego Google Ads „Keyword Planner”. Wykorzystano informacje na temat wolumenu wyszukiwań dla słowa kluczowego „wakacje + kraj”. Dane zawierają również zmianę  rok do roku  w okresie od sierpnia 2022 roku do lipca 2023 roku Badanie przeprowadzono pod kątem trendów wyszukiwania w Polsce, a także trendów w każdym województwie Polski.