Wakacje w dobie koronawirusa – gdzie warto wyjechać?

wakacje w dobie koronawirusa
fot. Lattore / Pixabay

W tegorocznym sezonie letnim powodzeniem wśród Polaków będą się cieszyć apartamenty, domki letniskowe i agroturystyka. Większość wybierających się na wakacje preferuje wypoczynek rodzinny lub czas spędzany w gronie najwyżej dwóch, trzech rodzin.

Z badania przeprowadzonego wśród turystów na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że ponad 30 proc. Polaków w ciągu najbliższych kilku tygodni planuje wyjazd turystyczno-wypoczynkowy z przynajmniej jednym noclegiem.

Również jeśli chodzi o planowanie tegorocznego urlopu, na razie większość Polaków szuka ofert domków, apartamentów i pokojów. Ta tendencja jest niezależna od kierunku jaki wybieramy. Szukamy domków, chatek, małych pensjonatów zarówno nad morzem, jak i nad jeziorami i w górach. Aby znaleźć najlepszą ofertę często korzystamy z wyszukiwarki noclegów.

1000 plus zachęci do pozostania w kraju

Dużą zachętą do korzystania z polskiej bazy noclegowej będą z pewnością bony turystyczne, które mają wejść w życie jeszcze przed początkiem tradycyjnych wakacji. Bony dostaną pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, niezarabiający więcej niż średnia krajowa. Będzie je można wykorzystać tylko na terenie kraju, a więc w biurach podróży oferujących wyjazdy krajowe, na portalach rezerwacyjnych specjalizujących się w noclegach na terenie kraju, muzeach, atrakcjach turystycznych, w obiektach noclegowych każdej kategorii. Bony są szansą na podratowanie polskiej branży noclegowej, ale też okazją dla ewentualnych turystów. Tysiąc złotych – w wypadku skorzystania z oferty wynajmu domków – może wystarczyć na opłacenie domku dla całej rodziny za tydzień. W wypadku kwater prywatnych bon może wystarczyć na jeszcze więcej.

Te wakacje będą inne od poprzednich. Koronawirus zmienił nasz sposób myślenia o wypoczynku, zmienił też nasze możliwości. Jak wynika ze wspomnianych badań, zdecydowana większość Polaków chce tego lata wypoczywać w Polsce. Wynika to z poczucia bezpieczeństwa. Nikt nie chce ryzykować podróży do krajów zagrożonych koronawirusem. Wyjazd uniemożliwia też konieczność odbywania kwarantanny po powrocie). Przyczyną są też finanse. Dużo osób zarabia w ostatnich miesiącach mniejsze pieniądze, spora część nie zdecyduje się zatem w tym roku na dłuższe wyjazdy zagraniczne. U podstaw takich decyzji często stoi brak możliwości wzięcia urlopu. To wszystko oraz możliwość skorzystania z bonu turystycznego sprawia, że wiele osób preferuje wypoczynek w kraju.

Klasyczne wakacyjne hity

Dodatkowo zarówno Polska Organizacja Turystyczna, odpowiedzialna za promocję turystyczną Polski, jak i poszczególne regiony turystyczne i miasta rozpoczęły już lub za chwilę rozpoczną akcję promującą wakacje właśnie w Polsce.

Ostatnie pogodne weekendy potwierdziły, że Polacy stęsknili się za wycieczkami. Turystami zapełniły się szlaki górskie, na rzekach pojawili się kajakarze, na jeziorach – żeglarze. Ale nie tylko ci ostatni chętnie wybierają się na wypady nad wodę. jak co roku Mazury popularne będą również wśród rodzin i podróżnych wybierających się na wycieczki krajoznawcze. Otwiera się coraz więcej muzeów i atrakcji turystycznych.

Polacy zaczęli wyjeżdżać na krótkie wypady. Najpierw były to kilkugodzinne wycieczki bez noclegu, obecnie coraz więcej turystów nocuje przynajmniej jedną noc. Coraz więcej jest rezerwacji na miesiące letnie. Wyszukiwanie odbywa się często online: https://www.e-wczasy.pl/noclegi/nad-morzem

Co zrozumiałe, turyści unikają dużych skupisk ludzkich. Największym zainteresowaniem cieszą się niezależne apartamenty i domki wypoczynkowe nad morzem. Duże obiekty – hotele, ośrodki wypoczynkowe – nie mają obecnie dużego wzięcia, ponieważ wciąż nie można w nich korzystać z zabiegów, SPA, basenów, siłowni. Tak więc mając do wyboru mniejszą cenę w pensjonacie czy domku a zapewnione te same warunki co w hotelu, klienci rzadko wybierają ośrodek z kilkoma gwiazdkami.

Materiał zewnętrzny