Wakacje.pl – Turcja najpopularniejsza na wiosnę

AG

Wśród podróżników rezerwujących wyjazdy na portalu i w salonach Wakacje.pl, najpopularniejsze są jednak wyjazdy tygodniowe (76 proc. rezerwacji na ten okres). Na dłużej (9 lub więcej dni) wyjedzie 11 proc. urlopowiczów.

Na czele najpopularniejszych kierunków na przełom kwietnia i maja jest Turcja, z wysokim, 26-procentowym udziałem w rezerwacjach. Wiosną dobrze czują się tu zarówno miłośnicy relaksu czy kąpieli słonecznych, jak i podróżnicy nastawieni na zwiedzanie. Wysoka temperatura (25-30 st. C) z pewnością pozwala poczuć namiastkę lata. Do tego dochodzi lubiana przez wszystkich wyśmienita kuchnia i bogate programy all inclusive. W efekcie kierunek ten był najchętniej wybieranym we wszystkich województwach Polski.

Na drugim miejscu uplasował się Egipt, z blisko 16-procentowym udziałem w rezerwacjach. Wielu sympatyków tego kierunku (a w Polsce ich nie brakuje) uważa, że właśnie teraz nastał najlepszy czas na wyjazdy do Hurghady, Marsa Alam, czy Sharm El Sheikh. Obecnie temperatury w tych kurortach oscylują wokół 30 stopni, co stwarza idealne warunki do plażowania czy snurkelingu. W wysokim sezonie, a więc w lipcu czy sierpniu, rzadkością w Egipcie nie jest wcale 40 kresek na termometrze, co może być uciążliwe.

Adriana Protosiewicz, specjalista ds. produktu Wakacje.pl, powiedziała: „Egipt to idealny kierunek dla rodzin z dziećmi. Sam przelot trwa jedynie ok. 4 godzin, a tamtejsze komfortowe hotele oferują wiele udogodnień, m.in. baseny ze zjeżdżalniami wodnymi, szkoły nurkowania, animacje czy urozmaicone posiłki. Pogoda jest przyjemna – nie męczą nas ekstremalne upały, co pozwala też wybrać się na wycieczkę ze zwiedzaniem słynnych egipskich zabytków z czasów antycznych.”

Mimo utraty pozycji lidera, jak zwykle sporą popularnością cieszy się Grecja (14,5 proc. udziału w rezerwacjach). Wiosną wyspy i półwyspy Hellady mają nieco inne oblicze niż w środku lata – jest bardziej zielono, a ciepła, lecz nie upalna temperatura, w połączeniu z orzeźwiającym wiatrem od morza, sprzyja poznawaniu zabytków i skarbów śródziemnomorskiej przyrody.

Wśród kierunków egzotycznych królują różne zakątki Azji. Największym zainteresowaniem cieszyły się wyjazdy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (21 proc. udziału w kategorii Egzotyka), co potwierdza obserwowany od kilku lat wzrost sympatii polskiego turysty do tego luksusowego, ale i co raz bardziej otwartego kierunku. Pewnym zaskoczeniem jest wysokie, drugie miejsce Chin (18,5 proc. w kategorii Egzotyka). Na podium jest też niezwykle gorąca o tej porze roku Tajlandia (11 proc.).

W okresie wielkanocno-majówkowym wyjadą głównie pary (55 procent rezerwacji), choć rzadkością nie będą też rodziny z dziećmi (26 proc.). Single dokonali niespełna 5 proc. rezerwacji. Polacy za swoje wyjazdy zapłacą średnio 2418 złotych per capita, przy 6122 złotych przeciętnej wartości całej rezerwacji.
Najwięcej turystów wyjedzie z województw mazowieckiego (21,3 proc. rezerwacji), śląskiego (14,5 proc.) i pomorskiego (11,9 proc.). Najwięcej za swoje wakacje zapłacą podróżni z kujawsko-pomorskiego (śr. 3394 zł na osobę), najtaniej wypoczną z kolei mieszkańcy województwa lubuskiego (śr. 1802 zł per capita).