Wakacje 2023 w Polsce: 3,2 mln zagranicznych turystów w pierwszym półroczu

W pierwszym półroczu 2023 roku branża turystyczna w Polsce odnotowała wzrost liczby gości korzystających z bazy noclegowej. 19 września odbył się briefing prasowy z wiceministrem Andrzejem Gutem-Mostowym, który podsumował sezon wakacyjny oraz przedstawił działania na rzecz rozwoju turystyki w Polsce.

Dane pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) pokazują, że w pierwszym półroczu 2023 w Polsce łącznie 16,4 mln gości skorzystało z bazy noclegowej. Nastąpił wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednich latach. W stosunku do pierwszego półrocza 2022 roku wyniósł on 7,1 proc., zaś w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku – 3,5 proc. Z kolei liczba turystów zagranicznych wzrosła o 35,7 proc. w porównaniu do pierwszego półrocza 2022 roku, choć odnotowany został spadek o 3,7 proc. w porównaniu do pierwszego półrocza 2019 roku.

„Ten sezon wakacyjny, jak i pierwsze półrocze 2023, możemy wstępnie podsumować jako istotny wzrost ruchu turystycznego zagranicznego i przyjazdowego. Dane dotyczące turystyki krajowej zbliżone są do poziomu rekordowego roku 2019” – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki.

Rośnie liczba odwiedzających z Czech

Podkreślono, że liczba gości z niektórych krajów wzrosła w porównaniu do pierwszego półrocza 2019 roku. Wśród nich wyróżniają się Czechy z największym wzrostem o 97 proc., turystów z Litwy, przybyło o 47 proc. więcej, podczas gdy gości z USA było o 36 proc. więcej. Liczba turystów ze Słowacji i Wielkiej Brytanii wzrosta odpowiednio o 27 proc. i 8 proc. Natomiast o 5 proc. wzrosła liczba gości z Holandii i Indii.

„W omawianym okresie odnotowaliśmy znaczący wzrost ruchu turystycznego w Polsce. W szczególności chciałbym podkreślić rolę rynku czeskiego. Liczba turystów z tego kraju wzrosła prawie o 100 proc. Jednocześnie, ale w mniejszym stopniu przybyło też turystów ze Słowacji, Węgier, Litwy i Łotwy. Z perspektywy regionalnej, warto zaznaczyć, że niektóre województwa były szczególnie atrakcyjne dla turystów przyjezdnych. Województwa Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Małopolskie, Dolnośląskie i Podlaskie cieszyły się szczególnym zainteresowaniem” – dodał Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki.

Lublin i Kraków – rekordowe wyniki

Lublin zanotował wzrost ruchu turystycznego zarówno w lipcu, jak i w sierpniu 2023 roku. Ruch turystyczny krajowy w lipcu wzrósł o 62 proc., a w sierpniu osiągnął 73 proc. wzrostu. Natomiast ruch turystyczny w Krakowie został odbudowany, co pokazują liczby odwiedzających turystów. W lipcu liczba osób z zagranicy wzrosła o 150 proc., a w sierpniu o 144 proc. Ruch turystyczny krajowy również odnotował znaczący wzrost, wynoszący 28 proc. w lipcu i 42 proc. w sierpniu. To potwierdza, że Kraków pozostaje jednym z ważniejszych kierunków turystycznych w Polsce.

Ulubione kierunki wakacyjne Polaków

Najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym dla Polaków w roku 2023 była Turcja, która przyciągnęła 36 proc. turystów. Następnym popularnym miejscem była Grecja, wybierana przez 19 proc. podróżnych. Na trzecim miejscu znalazł się Egipt z udziałem 11 proc., a kolejno Bułgaria (8 proc.) i Tunezja (7 proc.) zajęły czwarte i piąte miejsce.

Wybierając się na wakacje, Polacy postawili na komfort i jakość. 78 proc. turystów wybierało hotele o standardzie czterech i pięciu gwiazdek. Ponadto 87 proc. turystów korzystało z opcji all-inclusive w hotelach.

Promocja Polski poprzez sport. Nowy projekt na rzecz polskiego sportu drużynowego

Oprócz wyników omówiono rozpoczynający się projekt mający na celu promocję Polski poprzez sport drużynowy. Projekt obejmuje przedstawicieli sześciu dyscyplin sportów drużynowych, którzy uczestniczą w zawodach organizowanych przez polskie związki sportowe oraz biorą udział w międzynarodowych rozgrywkach sportowych.

W 2023 roku na realizację tego przedsięwzięcia przewidziano budżet w wysokości 51,5 mln zł. Środki te mają zostać wykorzystane do wsparcia promocji Polski na arenie międzynarodowej poprzez udział w rozgrywkach sportowych, które przyciągają uwagę nie tylko fanów sportu, ale także turystów. Pierwsze umowy z uczestniczącymi drużynami i zawodnikami zostały podpisane na początku sierpnia 2023 roku.