W Wiśle powstanie wieża widokowa w koronach drzew. Budowa rusza wiosną

Skolnity /fot. materiały prasowe

Wiosną 2023 roku rozpoczną się prace budowlane wieży widokowej ze ścieżką w koronach drzew w Wiśle, w Skolnity Ski&Bike Park. W Grupie Pingwina to już trzecia wieża widokowa – pierwsza w województwie śląskim.

Goście odwiedzający ośrodki Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju oraz Kurzą Górę w Kurzętniku (Warmia i Mazury) od kilku lat mają możliwość korzystania z podobnych konstrukcji. Obie wieże widokowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

„Jesteśmy przygotowani do budowy wieży widokowej ze ścieżką w koronach drzew. Została ona zaprojektowana tak, aby wkomponowała się w istniejące już drzewa, nie naruszając ich korzeni. Udało się uzyskać wszystkie potrzebne dokumenty oraz pozwolenia, aby tego typu konstrukcja mogła stanąć na zboczu Wierchu Skolnity w centrum Wisły. Jesteśmy przekonani, że wieża będzie cieszyć się dużym powodzeniem i znacznie podniesie walor turystyczny Perły Beskidów. To atrakcja dla osób w każdym wieku” – mówi Janusz Tyszkowski, prezes Skolnitego.

Realizację tego projektu powierzona została polskim fachowcom, z którymi grupa od lat współpracuje i ma do nich pełne zaufanie. Są to konstruktorzy, inżynierowie, architekci i cieśle z doświadczeniem przy tak odpowiedzialnych i wymagających budowlach. Wysokość wieży będzie wynosić 35 m, długość ścieżek ogółem to prawie 1000 m. Konstrukcję będzie wspierać 13 wież podporowych.

„W Grupie Pingwina to już trzecia wieża widokowa zaprojektowana i wykonana przez tych samych specjalistów, jesteśmy przekonani, że prace budowlane pójdą sprawnie” – dodaje Rafał Barański, wiceprezes Skolnitego.

Punkty edukacyjne na wieżach dla każdego

Na sześciu platformach widokowych będą zlokalizowane punkty edukacyjne zawierające informacje z dziedziny przyrody, geografii, historii, etnografii. Architektura i konstrukcja obiektu stanowią nowatorskie rozwiązania, nawiązujące do drewnianej architektury regionu i najlepszych rozwiązań architektury światowej.

„Wieżom widokowym Grupy Pingwina zawsze przyświeca dodatkowy cel: edukacja. Wieża w Krynicy-Zdroju opowiada o wierzeniach łemków, wieża z Kurzętnika tłumaczy gościom, dlaczego Kurza Góra to niedoszły Grunwald. Nasz wieża również będzie uczyć i interesować małych i dużych. Choć jeszcze nie chcemy zdradzać szczegółów, jesteśmy pewni, że tematyka instalacji edukacyjnych, którą przygotowała Anna Machacz odpowiedzialna w Grupie Pingwina za edukację, przypadnie do gustu zwiedzającym” – relacjonuje Karolina Cieślar.

Budowla wykonana będzie z drewna robinii akacjowej i modrzewia i zachowa naturalny kolor drewna. Zestawienie wież, ścieżek i podpór stworzy niepowtarzalny układ przestrzenny, wpisujący się w otoczenie i okoliczny krajobraz.

Obiekt będzie z poziomu terenu dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, spadek ścieżek wynosił będzie 3-6 proc., co da możliwość poruszania się po nich na wózku inwalidzkim. Konstrukcja wieży będzie również przychylna rodzinom z małymi dziećmi (przyjazna dla wózków). Zakończenie prac przewidziane jest do końca roku 2024.

WorldSkitest 2023 – prestiżowe narciarskie wydarzenie odbędzie się po raz pierwszy w Polsce