W wakacje chrońmy uszy i oczy dzieci

Latem uszy i oczy dzieci są szczególnie narażone
Na plaży w Sarbinowie/fot. AG

Jak chronić dzieci i siebie przed niemiłymi, urlopowymi „niespodziankami”, mówi dr n med. Michał Michalik specjalista otolaryngolog z centrum Medycznego MML w Warszawie.

Najczęstsze wakacyjne problemy laryngologiczne u dzieci to zapalenie ucha środkowego lub zatok. Jak wtedy postępować ?

Letnie kąpiele często przyczyniają się do zapalenia ucha zewnętrznego. Objawami stanu zapalnego jest ból, uczucie rozpierania , może pojawić się wydzielina z ucha, czasowy niedosłuch oraz gorączka. Najprostszą metodą, aby uniknąć tych komplikacji jest osuszanie ucha dziecka po każdej kąpieli.
W okresie wakacyjnym w pomieszczeniach podmuchy zimnego powietrza z wiatraków, klimatyzacji również mogą być przyczyną stanu zapalnego ucha a także zatok.
Jeśli objawy są nasilone, czyli ropny katar, bardzo intensywny ból ucha, podwyższona temperatura ciała, to zawsze w takich przypadkach należy zgłosić się do specjalisty laryngologa i postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Dr Michał Michalik/fot. materiały prasowe

Jak przygotować dziecko do podróży samolotem ?

W przypadku podróży samolotem na 30 minut przed startem i lądowaniem warto zachęcić dziecko do wydmuchania noska. Gdy nos jest mimo to zablokowany, pomocne zazwyczaj okazują się krople obkurczających błonę śluzową nosa. Jeżeli dziecko przed planowanym lotem ma ropny katar uniemożliwiający udrożnienie nosa, w trakcie podróży samolotem może dojść do urazu ucha środkowego. Jest to bardzo niebezpieczne i należy rozważyć przełożenie podróży na inny termin.

Na co zwrócić uwagę podróżując z dzieckiem samochodem ?

W czasie jazdy samochodem nie należy w upalne dni otwierać okna, ponieważ intensywne podmuchy powietrza mogą wywołać zapalenie ucha. Pamiętajmy również o tym, aby podczas jazdy z umiarem korzystać z klimatyzacji, gdyż sprzyja ona letnim przeziębieniom, różnice temperatur miedzy wnętrzem samochodu a środowiskiem zewnętrznym powinny być możliwie jak najmniejsze.

Oczy a przygody wakacyjne u dzieci i młodzieży

W czasie wakacji dzieci najczęściej chorują na zapalenie spojówek: bakteryjne, wirusowe oraz alergiczne.
Bardzo przyjemne zabawy na plaży , posypywanie piaskiem, niestety sprzyjają zapaleniu spojówek. Obecność ciała obcego: ziaren piasku oraz owadów czy pyłków roślin w oku powoduje zapalenie. Objawami chorych spojówek są : zaczerwienienie oczu, męczące swędzenie i pieczenie.
Jeżeli zaczerwienienie oraz swędzenie nie ustąpi w ciągu 1 – 2 dni należy zwrócić się po poradę do lekarza okulisty.

Urazy gałki ocznej

Główne przyczyny urazu gałki ocznej, to ciało obce w oku, uszkodzenie ostrym narzędziem, uraz przedmiotem trzymanym w ręku, sprzętem sportowym, w czasie gier i zabaw terenowych, oparzenia chemiczne, broń palna, fajerwerki .

Pierwsza pomoc w przypadku urazu oka:
1. ocena sytuacji, skali zranienia
2. przemycie rany jałową solą fizjologiczna lub czystą wodą
3. założenie opatrunku hamującego krwawienie
4. pilna konsultacja u okulisty

Mam nadzieję, że tegoroczne wakacje choć w specjalnych warunkach są i będą dla Państwa relaksem i radością, a problemy, o których mówię nie zaburzą wypoczynku.
Jednocześnie przypominam – bądźmy rozsądni dla bezpieczeństwa Państwa zdrowia i Waszych bliskich . Stosujmy się zarówno w kraju jak i zagranica do zalecanych zasad tego bezpieczeństwa.