W roku 2024 Niemcy promować będą turystykę kulturą. Motywem przewodnim 250. rocznica urodzin Caspara Davida Friedricha

Życie Caspara Davida Friedricha związane było m.in. z Rugią
Życie Caspara Davida Friedricha związane było m.in. z Rugią / fot. DZT / Francesco Carovillano

Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) zaplanowała na kwiecień 2024 roku kampanię „Niemcy – kraj sztuki i kultury”, która skoncentruje się na programie artystycznym i kulturalnym kraju. Jednym z tematów kampanii jest 250. rocznica urodzin Caspara Davida Friedricha – słynnego malarza i jednego z najważniejszych przedstawicieli romantyzmu w Niemczech.

W roku 2024 Niemiecka Centrala Turystyki kontynuuje promocję turystyczną kraju związaną z ofertą kulturalną. Niemcy są krajem sztuki i kultury.  Nazwiska poetów, takich jak Goethe, Schiller czy Mann, filozofów, jak Hegel czy Kant, kompozytorów, jak Bach, Beethoven i Schumann oraz malarzy, jak Dix i Beckmann sprawiają, że Niemcy stały się celem podróży kulturalnych numer jeden wśród Europejczyków. Do dyspozycji turystów jest 80 oper, ponad 7,2 tys. muzeów i sal wystawowych, w których rocznie odbywa się ponad 8 tys. wystaw.

Polscy turyści jadą do Niemiec, by obcować ze sztuką

„Niemcy są najczęściej wybieranym celem podróży kulturalnych Europejczyków, z udziałem w rynku na poziomie 12 proc. Ponad połowa Polaków, odwiedzających Niemcy w celach turystycznych, wybiera urlop kulturalny, ponad 45 proc. odwiedza podczas urlopu muzea i wystawy. Jesteśmy pewni, że rocznica urodzin wielkiego malarza romantyzmu Caspara Davida Friedricha i związane z nią fascynujące wystawy w Hamburgu, Dreźnie, Berlinie i Greifswaldzie przyciągną do Niemiec miłośników malarstwa z Polski” – komentuje Tomasz Pędzik, dyrektor biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce.

Dzieła Caspara Davida Friedricha uznawane są za ikony epoki. Wiele krajobrazów przedstawionych na obrazach do dziś pozostaje w nienaruszonym stanie i można je podziwiać podążając turystycznym Szlakiem Malarzy. Rok 2024 będzie obfitował w liczne wydarzenia kulturalne oraz wystawy poświęcone epoce i Friedrichowi. W tym celu Niemiecka Centrala Turystyki stworzyła podstronę, na której można znaleźć szczegóły.

Wystawy i wydarzenia związane z Casparem Davidem Friedrichem

Friedrich urodził się i wychowywał w Greifswaldzie – nadbałtyckim miasteczku, zamieszkałym głównie przez rybaków i marynarzy. Miasto ze swoim bogatym zbiorem dzieł, swojemu słynnemu synowi oddaje cześć na trzech, następujących po sobie wystawach.

Z kolei w Hamburgu wystawa pod tytułem „Sztuka na nowe czasy” prezentuje ponad 50 obrazów i 90 rysunków Caspara Davida Friedricha. W Dreźnie natomiast najważniejsze dzieła Friedricha zaprezentowane będą w kontekście twórczości innych wielkich mistrzów.

Zaplanowane na sierpień wydarzenie „Dni Romantyzmu” przypomni o szczęśliwych chwilach, które Caspar David Friedrich spędził na Rugii. Warto skorzystać z punktu widokowego z którego rozciąga się fantastyczny widok na kredowe klify uwiecznione w 1818 roku na obrazie „Skały kredowe na Rugii”.