W Grecji jest już 508 plaż z Błękitną Flagą

archiwum Grecos

Tylko dwa kraje mają po ponad pół tysiąca kąpielisk z Błękitną Flagą: Hiszpania ma 569, Grecja – 508.

Fundacja dla Edukacji Ekologicznej ogłosiła właśnie oficjalną listę miejsc wyróżnionych tytułem, który można zdobyć po spełnieniu ostrych kryteriów, przede wszystkim związanych z ekologią. Międzynarodowa instytucja z główną siedzibą w Kopenhadze ocenia kąpieliska, mariny i łodzie z blisko 50 krajów na 6 kontynentach, także w Polsce.
Grecja w 2017 miała 466 plaż oznaczonych Błękitną Flagą, a w tym sezonie Fundacja FEE dopisała aż 42 kolejne miejsca, w których plażowicze mogą cieszyć się nie tylko wodą i słońcem, ale też poczuciem odpowiedzialności wobec natury. Na czele listy pozostaje Hiszpania, ale w bieżącym sezonie ma 10 wyróżnionych plaż mniej niż przed rokiem.

Błękitna Flaga to międzynarodowy program stworzony w 1985 przez Fundację dla Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education). Fundacja zrzesza organizacje w poszczególnych krajach. W tym roku do programu dołączyły kolejne państwa: z Azji i Ameryki Południowej.
Co roku komisje oceniają plaże zwracając uwagę na cztery kategorie czynników: jakość wody, zarządzanie środowiskiem, edukację ekologiczną oraz bezpieczeństwo. Obiekty, które przechodzą weryfikację zapewniają plażowiczom komfortowy wypoczynek w naturalnym otoczeniu. Z
askakującym może się wydać, że w Grecji najwięcej wyróżnionych plaż jest nie na wyspie, ale na Chalkidiki – kontynentalnej części wybrzeża na północy kraju. Błękitną Flagą może się tam pochwalić w tym sezonie blisko 90 kąpielisk.

Agnieszka Piechocka, product manager w Grecosie, powiedziała: „To plaże nie tylko piękne i ekologiczne. Polakom podobają się tym bardziej, że większość z nich jest piaszczysta. Najpiękniejsze są na tak zwanych palcach Półwyspu Chalcydyckiego, klinach kontynentu wchodzących w Morze Egejskie. Kassandra i Sithonia to raj dla szukających morskiej kąpieli z pięknymi widokami i bogatą naturą. Wyjątkowa jest choćby 6-kilometrowa plaża w Gerakini, między Kassandrą i Sithonią: dużo piasku, lekko urozmaicony brzeg, na wyciągnięcie ręki Grecy i ich tawerny, a jednocześnie blisko do hoteli. Grecos ma obiekty zarówno w Gerakini, jak i na Kassandrze i Sithonii. Z hoteli touroperatora specjalizującego się w wyjazdach do Grecji blisko jest do kolejnych plaż z Błękitną Flagą, m.in. Afitos, Lagomandra czy Marmaras.”

Komisje FEE w Grecji doceniły też dużo plaż na Peloponezie oraz Krecie, Rodos i Zakynthos. Po Hiszpanii i Grecji najwięcej wyróżnionych kąpielisk jest w Turcji (459), Francji (403) i Włoszech (368).
W Polsce są 23 plaże z Błękitną Flagą 2018, to o 8 mniej niż przed rokiem.
Grecos to wiodący touroperator specjalizujący się w organizacji wakacji w Grecji.