W 2022 Maltę odwiedziło 143 tys. polskich turystów. To więcej niż przed pandemią

fot. archiwum MTA

Maltańska Organizacja Turystyczna (Malta Tourism Authority – MTA) podsumowała 2022 rok. Dane okazały się bardziej optymistyczne, niż wcześniej zakładano. Do wyniku w dużej mierze przyczynili się turyści z Polski.

Przez cały rok 2022 Maltę odwiedziło ponad 2,33 mln gości z całego świata. To wynik lepszy od tego, jakiego spodziewano się pierwotnie. Najpierw prognozy mówiły o 2 mln turystów. Jesienią ubiegłego roku MTA ogłosiła, że oczekuje 2,2 mln zagranicznych gości. Ostatecznie Maltę odwiedziło ich jeszcze więcej. Chociaż w dalszym ciągu nie jest to tyle, aby mówić o powrocie do poziomu przed pandemicznego (2,8 mln).

“Podczas dwuletniej pandemii nasz sektor turystyczny był na pierwszej linii frontu. Musiał się on zmierzyć z nieznanymi wcześniej trudnościami wynikającymi z trwającej epidemii. Ale to zahartowało tę gałąź gospodarki, umożliwiając jej teraz dość dynamiczny rozwój” – wyjaśnia John Mary Attard, dyrektor regionalnego biura MTA w Warszawie.

Dane dotyczące liczby turystów z Polski są sporym zaskoczeniem z kilku powodów. Po pierwsze – wzrosła ich liczba. we wspomnianym okresie było ich ponad 143 tys. Pierwotnie zakładano, że Maltę odwiedzi 130-135 tys. turystów z Polski.

Po drugie, w 2022 roku przyjechało ich więcej, niż przed pandemią. Dla porównania w 2019 roku Maltę odwiedziło 104 tys. turystów z Polski. Podobne osiągnięcie jak w przypadku Polski udało się jeszcze tylko trzem krajom: Francji, Austrii i Włochom. Po trzecie – polscy turyści są w dalszym ciągu w pierwszej piątce krajów, które najczęściej przyjeżdżają na Maltę.

“Liczba turystów z Polski, którzy odwiedzili Maltę w zeszłym roku, pokazuje nam, że warto inwestować w nowe kierunki. Byłoby ich jeszcze więcej, gdyby nie wojna w Ukrainie. Polacy lubią podróżować po świecie i poznawać nowe kraje – niemalże przez cały rok. Uwielbiają także powracać na Maltę, jak również zarażać miłością do niej swoich najbliższych. Dążymy do tego, aby Malta stała się dla nich turystyczną destynacją przez cały rok” – przyznaje szef biura MTA Warsaw.

W 2022 roku zagraniczni turyści zostawili na Malcie 2 mld euro. Oprócz Polski w pierwszej piątce krajów, z których pochodzą turyści odwiedzający Maltę znaleźli się: Wielka Brytania (427 tys.), Włochy (398 tys.), Francja (258 tys.) i Niemcy (169 tys.).

Minister turystyki Malty: 130 tys. Polaków odwiedzi nas w tym roku. Padnie rekord, ale liczymy na więcej