Urlopy Polaków – gdzie wypoczywamy najchętniej?

materiały prasowe

Rządowy program 500+, rozwijająca się siatka połączeń lotniczych, ale też sytuacja polityczna w krajach arabskich sprawiła, że w ciągu ostatnich dwóch lat zmieniły się turystyczne preferencje Polaków. Zeszłoroczne analizy oraz prognozy na najbliższy sezon pozwalają dowiedzieć się w jakich miejscach nasi rodacy najchętniej spędzają swoje wakacje.

Południowa Europa

Rzecznicy prasowi dużych biur turystycznych: Rainbow Tour oraz Itaka podają, że greckie wyspy oraz kontynentalna część kraju są najchętniej wybieranym kierunkiem podróży Polaków. Analizy rezerwacyjne portalu travelplanet.pl potwierdzają te informacje wskazując, że aż 41 proc. turystów korzystających z ofert biur podróży spędzało wakacje w Grecji. Równie chętnie odwiedzamy Chorwację, Hiszpanię i Bułgarię – w lipcu 2016 roku Słoneczny Brzeg był miejscem najdłuższych, liczących około 11 dni, urlopów. Eksperci wskazują, że takie wybory mogą być wynikiem poczucia bezpieczeństwa, którego ze względu na napiętą sytuację polityczną nie mamy już w krajach arabskich. Spędzanie wakacji w południowych rejonach Europy świadczy również o tym, że coraz chętniej inwestujemy w podróże, gdyż ceny takich wycieczek nie należą do najtańszych. Istnieje jednak skuteczny sposób na obniżenie kosztów zagranicznych wakacji – wyszukiwarki tanich lotów, takie jak www.infoloty.pl, dzięki którym można znaleźć bilety lotnicze w niskich cenach.

Gruzja

Wielbiciele górskich wędrówek, wspaniałego jedzenia, chcący poznać nową kulturę – dzięki możliwości przebywania wśród jej serdecznych przedstawicieli – wybierają wakacje w Gruzji. Tak było w roku 2015 i 2016, kiedy to zainteresowanie Polaków tym krajem wzrosło aż o 84 proc. i przewiduje się, że w najbliższe wakacje jeszcze więcej rodaków zechce zdobyć gruzińskie szlaki. Ułatwiają to wciąż rozszerzające się siatki połączeń oferujące loty do Gruzji z Katowic i Warszawy, które można nabyć już od 229 zł.

Ukraina

Polacy dostrzegli też wielki potencjał turystyczny Ukrainy, którą od dwóch lat odwiedzają coraz chętniej. W tym przypadku zanotowano 73 proc. wzrost zainteresowania, który jest wynikiem bardzo przystępnych cen i niezwykłej architektury. Kijowska Ławra Peczerska, Sobór Mądrości Bożej czy przepiękny Lwów wraz z tamtejszą Operą to tylko niektóre z wielu miejsc robiących wrażenie na turystach. Loty do Ukrainy można znaleźć w naprawdę niskich cenach – we wrześniu polecicie tam nawet za 59 zł!   

Własne podwórko

Polacy zaczęli doceniać rodzime kurorty turystyczne. W 2016 roku specjaliści z portalu trivago.pl stworzyli zestawienie najchętniej odwiedzanych miejsc – w pierwszej dziesiątce tego rankingu pojawiło się aż 6 polskich miejscowości: Zakopane, Władysławowo, Kołobrzeg, Sopot, Gdańsk i Łeba. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez SW Research, z których wynika, że blisko 70 proc. respondentów spędzała wakacje 2016 w kraju. Ministerstwo Sportu i Turystyki informuje, że w ostatnich latach w Polsce wypoczywa od 11 do 13 milionów rodaków – poprzedni sezon był rekordowy pod tym względem i wszystko wskazuje na to, że nadchodzącego lata będzie podobnie.

W 2016 roku zanotowano, że liczba osób udających się na urlopy wzrosła o 1,5 miliona. Znaczna część z nich spędziła wakacje w kraju, a ⅓ wybrała zagraniczne kierunki: Grecję, Bułgarię, Hiszpanię, Gruzję czy Ukrainę, ze znaczącą przewagą tej pierwszej. Analizy rynku turystycznego pozwalają stwierdzić, że Polacy przeznaczają na wypoczynek coraz więcej pieniędzy – o 300 zł na wyjazdy zagraniczne oraz 150 zł w przypadku urlopów spędzanych w kraju. To jednak nie oznacza, że nie poszukujemy tańszych alternatyw, w czym pomagają nam wyszukiwarki lotów i samodzielna organizacja wakacji.