UOKiK: mniej skarg na biura podróży

archiwum UOKiK

Spadła liczba skarg na biura podróży, które wpływają do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Według rzeczniczki urzędu, jest to spowodowane brakiem bankructw biur podróży, a także ścisłą kontrolą ze strony UOKiK.

Jak podaje w wywiadzie z Polskim Radiem Małgorzata Cieloch, rzeczniczka UOKiK, w tym roku konsumenci rzadko skarżyli się na biura podróży.

„Jeśli już zgłaszano jakieś uwagi to najczęściej dotyczyły one niewywiązywania się przez biura z umowy, którą podpisały z klientem – chodzi na przykład o nieodpowiedni standard hotelu, opóźnienia bądź przesunięcia lotów, wypłynięcia.”informuje Małgorzata Cieloch.

Zasługę podniesienia standardów obsługi klienta UOKiK przypisuje sobie. Jak twierdzi Małgorzata Cieloch, „mała liczba skarg, która w tym roku trafiła do Urzędu być może jest wynikiem tego, że rynek turystyczny był w latach poprzednich często kontrolowany przez UOKiK. Poza tym, w tym roku biura turystyczne upadały zdecydowanie rzadziej niż w latach poprzednich.”

Dodaje też, że nie spodziewa się, aby liczba skarg wzrosła w najbliższych miesiącach, choć to właśnie okres powakacyjny był zawsze najbardziej intensywnym jeśli chodzi o liczbę składanych skarg.

Komentarz autorki:
Warto dodać, że w Polsce biura turystyczne już od wielu lat kontrolowane są przez liczne instytucje. Gdy w branży dzieje się źle,odpowiedzialność za ten stan urzędy przenoszą na przedsiębiorców. Gdy zaś sytuacja się poprawia, przypisują sobie zasługi twierdząc, że ich funkcja kontrolna nareszcie przynosi pożądane rezultaty. Ciężko ocenić, jak jest naprawdę, logiczne byłoby jednak uznać, że skoro nie zmieniły się narzędzia kontrolne, to nie były one motorem dla poprawy sytuacji w branży. Zmniejszenie liczby składanych do urzędu skarg jest więc zapewne efektem poprawiających się standardów i rozwoju polskiego rynku turystycznego.