UM Podlasia ws “Kruszwila”: Marszałek nie nadzorował działań

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego wydał oświadczenie w sprawie artykułu na portalu WaszaTurystyka.pl “Podlaski UM zapłacił za patologiczne treści. Wydano 50 tys. zł na film „Kruszwila”. Przypisuje w nim winę ówczesnemu wicedyrektorowi Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji, podkreślając, że nie był on nadzorowany przez Marszałka Województwa.

Rzeczywiście, w pierwszej połowie 2019 roku Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji podlegał wicemarszałkowi województwa Stanisławowi Derehajło.

Oto treść oświadczenia podpisanego przez Izabelę Smaczną-Jórczykowską, rzecznika prasowego Marszałka Województwa Podlaskiego:

“Za nadzór nad realizacją materiału przygotowanego przez youtubera odpowiadał Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, a konkretnie ówczesny (wieloletni) wicedyrektor Michał Podbielski, który był jednocześnie prezesem zarządu Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Pan Podbielski od 6 czerwca 2019 roku przestał być zastępcą dyrektora departamentu i został z nim rozwiązany stosunek pracy. Nie pełni też funkcji prezesa PROT. Rzeczony departament w momencie zawarcia umowy z wykonawcą nie był nadzorowany przez Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego. Między innymi w związku z zaistniałą sytuacją dokonano zmian organizacyjnych, wskutek których departament ten przeszedł pod osobisty nadzór marszałka Kosickiego.

Nawiązana w maju ubiegłego roku pilotażowa współpraca z jednym z popularnych youtuberów nie przyniosła oczekiwanych efektów promocyjnych, dlatego projekt ten nie będzie kontynuowany. Pragnę podkreślić, że urząd nie zleca bezpośrednio youtuberom jakichkolwiek materiałów, jedynie za pośrednictwem firmy reklamowej zleca usługi reklamowe w postaci lokowania województwa podlaskiego na kanałach prowadzonych przez youtuberów. Tak też się stało w przypadku współpracy z firmą Polsat Media. Efekty tej współpracy akceptował bezpośrednio pan Podbielski.

Biuro Prawne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego analizuje możliwość podjęcia dalszych kroków prawnych w tej sprawie.”

Obecnie, Michał Podbielski, były dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, jest kierownikiem działu promocji w Białostocki Park Naukowo-Technologiczny