Ubezpieczenie wyjazdów górskich
Jeśli turyści nie wykupią polisy lub posiadają jedynie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego koszty interwencji w górach będą musieli pokryć z własnych środków. Tylko w tym roku GOPR interweniowało w polskich górach 1 161 razy, a Polacy równie chętnie spędzają czas także w zagranicznych kurortach górskich. Na jaką pomoc mogą liczyć w razie nieprzewidzianej sytuacji?
Podstawowa polisa ubezpieczenia podróżnego nie zawsze okazuje się wystarczająca, szczególnie gdy planowana jest wspinaczka w wyższe partie gór. Dlatego przed zakupem ubezpieczenia podróżnego należy dokładnie przeanalizować wszystkie zapisy i upewnić się, czy i jakie rozszerzenie będzie potrzebne. Niestety towarzystwa ubezpieczeń nie mają jednolitej wykładni dotyczącej sytuacji, w których takie rozszerzenie należy wykupić: w niektórych będzie to sam fakt przebywania powyżej określonej wysokości nad poziomem morza, w innych – uprawianie wspinaczki przy użyciu specjalistycznego sprzętu lub przebywanie poza wytyczonymi szlakami turystycznymi. Różnie są także nazwane potrzebne rozszerzenia (są też towarzystwa, które nie oferują możliwości rozszerzenia odpowiedzialności na takie sytuacje). Warto zatem porównać oferty kilku towarzystw ubezpieczeń i zapoznać się z definicjami w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Dodatkowo, turyści mogą potrzebować pomocy nie tylko w razie wypadku, czy nagłego zachorowania, ale również w razie zaginięcia na trasach górskich.
Joanna Nadzikiewicz, dyrektor handlowy Europ Assistance Polska powiedziała: „Interwencje medyczne są przeważenie objęte ubezpieczeniem, czego nie można powiedzieć o akcjach poszukiwawczych. Należy zapoznać się dokładnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, by móc później ubiegać się o refundacje kosztów akcji poszukiwawczej, które często są bardzo wysokie. Interwencje takie angażują wiele służb, a także zaawansowany sprzęt, np. helikoptery.”
W sytuacji, gdy polscy turyści wezwą służby ratunkowe za granicą nie posiadając odpowiedniego ubezpieczenia lub powód wezwania pomocy jest wyłączony z odpowiedzialności ubezpieczyciela, muszą się liczyć z kosztami rzędu 3000 EUR za lot helikopterem. Operatorzy lotów ratowniczych to najczęściej firmy prywatne prowadzące działalność komercyjną, a ich świadczenia nie są refundowane w europejskich systemach ubezpieczeń zdrowotnych (i nie są finansowane z budżetu państwa, jak dzieje się to w Polsce), więc jeśli turyści nie wykupią polisy lub posiadają jedynie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego koszty interwencji będą musieli pokryć z własnych środków. W niektórych krajach koszty interwencji medycznych są refundowane tylko częściowo w systemie ubezpieczeń społecznych (np. we Francji), więc posiadając jedynie kartę EKUZ turyści pokryją pomniejszone koszty. Dofinansowaniem jednak nie są objęte akcje poszukiwawcze, a jedynie interwencje medyczne.
Europ Assistance Polska interweniuje w sezonie zimowym od 20-50 razy, pomagając klientom w nietypowych sytuacjach organizując skomplikowane akcje ratownicze. Według danych firmy, koszty samych akcji wahają się pomiędzy 800 – 4000 EUR (bez uwzględnienia kosztów leczenia, w zależności od złożoności interwencji i kraju, w którym zdarzenie miało miejsce). Dlatego odpowiednie przygotowania do wspinaczki górskiej, czy jazdy na stokach narciarskich to podstawa.
Na stronach Górskiego Ochotniczego Pogotowia ratunkowego www.gopr.pl znajdują się porady jak najlepiej przygotować się do aktywności w rejonach górskich, a także czego można się spodziewać i na co szczególnie zwracać uwagę w sytuacji zagrożenia. Dodatkowo warto wykupić odpowiednią polisę ubezpieczenia turystycznego gwarantującą pomoc nawet w najbardziej niedostępnych zakątkach świata i taką o wysokich sumach ubezpieczenia, które pokryją koszty skomplikowanych akcji, a jeśli nawet będziemy musieli samodzielnie zapłacić – towarzystwo ubezpieczeń zrefunduje nam te wydatki.
Joanna Nadzikiewicz dodała: „Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybierając się na urlop w piękne rejony górskie mało kto myśli o niebezpieczeństwach czy zagrożeniach i nie przewiduje problemów. Ale nic nie zapewni spokoju tak jak pewność, że nawet w najbardziej odległych zakątkach górskich nie jesteśmy pozostawieni sami sobie.”
POWIĄZANE WPISY
10 marca 2023
Rego-bis poleci z Radomia do Albanii
Od sezonu 2023 do siatki połączeń oferowanych przez biuro podróży Rego-Bis dołączy…
0 Komentarzy1 Minuty
7 marca 2023
Biura podróży – ceny sierpniowe znów rosną
W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia…
0 Komentarzy4 Minuty
22 lutego 2023
Marzena Markowska Redaktorką Naczelną Waszej Turystyki, Agnieszka Puszczewicz wesprze Forum Promocji Turystycznej
WaszaTurystyka.pl reorganizuje pracę i wzmacnia zespół. Po nagłej śmierci Redaktora…
0 Komentarzy3 Minuty
16 lutego 2023
Azerbejdżan chce wrócić do gry i prezentuje swój potencjał turystyczny w Polsce
Usytuowany na pograniczu Europy i Azji Kaukaz uważany jest za region niezwykle atrakcyjny…
0 Komentarzy2 Minuty
13 lutego 2023
Wsparcie dla Zosi i Marzeny
Drodzy bliżsi i dalsi znajomi, koleżanki, koledzy, przyjaciele Adama i Marzeny, droga…
0 Komentarzy1 Minuty
9 lutego 2023
Ostatnie pożegnanie śp. Adama Gąsiora
Drodzy, w imieniu rodziny zmarłego Adasia informujemy, że wspominanie redaktora odbędzie…
0 Komentarzy1 Minuta
8 lutego 2023
Uroczystości pogrzebowe śp. Adama Gąsiora odbędą się 17 lutego
W niedzielę 5 lutego 2023 roku w wieku 60 lat odszedł od nas Adam Gąsior, założyciel i…
0 Komentarzy1 Minuta
5 lutego 2023
Odszedł nasz Redaktor Naczelny. Spoczywaj w pokoju, Adasiu
Z ogromnym smutkiem przekazujemy, że dzisiaj w nocy odszedł od nas Adam Gąsior,…
0 Komentarzy1 Minuty
26 stycznia 2023
Nowa broń dla branży w walce z szarą strefą. Ruszyło Centrum Monitoringu Rynku Turystycznego
Z inicjatywy czterech organizacji branżowych uruchomiono podmiot mający na celu jedno:…
0 Komentarzy7 Minuty