Tylko 13 proc. Polaków wyśle dzieci na ferie?

AG

Z półtora miesiąca ferii zimowych w Polsce skorzysta znikomy procent Polaków. 13 proc. rodziców wyśle swoje dzieci na obóz, zaś wśród dorosłych zimowy wyjazd zaplanowało jedynie 14 proc.

Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez firmę audytorsko-doradczą KPMG a opublikowanych przez serwis Newseria Biznes.

Monika Palmowska, dyrektor w KPMG Doradztwo Podatkowe powiedziała: “Zaledwie 14 proc. Polaków planuje wziąć urlop w tym okresie. I z reguły będzie to urlop 7-dniowy albo nawet krótszy.”
29 proc. osób deklarujących zamiar wyjazdu wybierze się za granicę. Najczęściej wymieniane kierunki to: Włochy, Austria, Niemcy i Francja.

Monika Palmowska dodaje: “Trzy czwarte urlopowiczów pozostanie w kraju i tu będzie wypoczywać. Nie decydują tu raczej pobudki patriotyczne, tylko przede wszystkim koszty. Wyjazdy zagraniczne oznaczają wydatki rzędu kilku tysięcy złotych, natomiast krajowe są znacznie tańsze. Zdecydowana większość organizuje wspólne wyjazdy, w gronie rodziny i znajomych.”
Wyjeżdżający podkreślają, że urlopy spędzają aktywnie, począwszy od sportów zimowych (54 proc.), a na spacerach i zwiedzaniu (odpowiednio 77 i 57 proc.) skończywszy.
Zgodnie z deklaracjami badanych w tym roku wydadzą na zimowe wyjazdy 4 mld zł. To mniej niż przed rokiem.

Monika Palmowska komentuje: “To kwota sześciokrotnie niższa od wydatków na święta i sylwestra. Co prawda kwota przypadająca średnio na gospodarstwo domowe – ok. 1,8 tys. zł – nie jest niska, ale wydatki związane z feriami zimowymi i z wyjazdami, dotyczą niewielkiej grupy.”
Czy wyniki badań przeprowadzonych przez KPMG sprawdzą się? Okaże się już za niecałe dwa miesiące. Przypomnijmy bowiem, ze według ostatniego raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, od rozpoczęcia sprzedaży wyjazdów zimowych liczba klientów wzrosła o 21,2 proc. Kłóci się więc to z deklaracjami badanych.