Tydzień Portugalski po raz 9. w Warszawie

AG

Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza (PPCC) po raz dziewiąty zaprasza do odkrywania tradycyjnych smaków Portugalii. Tydzień Portugalski „Flavours of Portugal”, najważniejsza impreza promująca Portugalię w Polsce odbędzie się w dniach 21-26 maja w hotelu InterContinental w Warszawie.

Dla uczestników przygotowano bardzo bogaty program – uroczyste kolacje, degustacje, koncerty i spotkania B2B.

Wojciech Baczyński, sekretarz generalny Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej, powiedział: „Portugalska kuchnia jest jedną z najbogatszych i najbardziej zróżnicowanych w Europie. Wspólnie z gośćmi Tygodnia Portugalskiego podczas sześciodniowej podróży przez portugalskie regiony będziemy odkrywać ich kulinarne tajemnice. Poznamy także magiczny świat tradycyjnej portugalskiej muzyki fado Sześć kolacji organizowanych w ramach Tygodnia Portugalskiego przeznaczonych jest głownie dla naszych partnerów korporacyjnych. Wezmą w nich udział miedzy innymi przedstawiciele polskiego sektora HoReCa. Liczymy, że polscy restauratorzy i hotelarze poznają dzięki kolacjom kuchnię i kulturę portugalską.

Wśród kucharzy przez nas zaproszonych jest po raz pierwszy szef kuchni restauracji z Polski, konkretnie szef kuchni restauracji Taszka z Wrocławia.
Dodatkowo, w dniach 23-24 maja organizujemy degustacje produktów spożywczych z Portugalii. Udało nam się zaprosić 27 firm, nie tylko winiarskich.
22 maja organizujemy także seminarium na temat rynku nieruchomości w Portugalii. Poza tym coraz więcej zwracamy uwagi na turystykę, w listopadzie organizujemy dwa spotkania (w Warszawie i Wrocławiu) B2B touroperatorów portugalskich i zainteresowanych firm turystycznych z Polski. Rozmawiamy także z Polską Organizacją Turystyczna na temat prezentacji Polski w Portugalii. Jest to o tyle utrudnione, że POT nie ma w Portugalii swojego ośrodka.”

Typowych dla Portugalii potraw i najlepszych win z różnych zakątków tego kraju będzie można skosztować podczas uroczystych kolacji. Każdego wieczoru prezentowane będą smaki innych regionów. W poniedziałek królować będą dania z Trás-os-Montes i Minho, w kolejnych dniach z Douro i Beiras, Estremadury i Ribatejo, Alentejo, Algarve, a ostatniego dnia z Madery i Azorów. Potrawy przygotują renomowani szefowie kuchni z Portugalii: Pedro Marques, Manuel Alexandre, Nuno Matos oraz Mariusz Jeznach, szef kuchni hotelu InterContinental. Niezapomnianą oprawę wieczorów stworzą portugalscy artyści: obiecująca dwudziestoletnia fadystka Joana Almeida, której towarzyszyć będą gitarzyści Samuel Cabral i Paulo Faria de Carvalho.

Dla gości przygotowano także degustacje win i produktów regionalnych. W trakcie Tygodnia Portugalskiego zostanie również przeprowadzony warsztat dotyczący rynku nieruchomości w Portugalii, skierowany zarówno do polskich agencji nieruchomości, jak i osób indywidualnych. Podczas spotkania można będzie uzyskać informacje dotyczące zakupu mieszkań i domów, a także dowiedzieć się, jak wygląda codzienne życie w niewielkim kraju na Półwyspie Iberyjskim.

Tydzień Portugalski „Flavours of Portugal” jest nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale także biznesowym. W jego ramach odbędą się branżowe targi B2B portugalskich produktów spożywczych i win dla polskich importerów, dystrybutorów i profesjonalistów, połączone z degustacjami. W tegorocznej edycji zaprezentuje się 30 portugalskich wystawców – producentów wina, serów, oliwy z oliwek, owoców, konserw rybnych i owoców morza.

Współpraca handlowa Polski i Portugalii z roku na rok zyskuje na znaczeniu. W 2017 r. obroty handlowe między krajami wyniosły 1,5 mld euro i wzrosły o 16% w porównaniu z 2016 r. W ostatnich latach utrzymuje się dodatni bilans handlowy w wysokości 198 mln euro, na korzyść Polski.

Znaczące wzrosty widoczne są także w turystyce. W 2017 r. liczba polskich gości w hotelach portugalskich wyniosła 276 017, co stanowi wzrost aż o 36 proc.