Turystyka rodzinna ma przyszłość

Podczas tegorocznego Kongresu Turystyki Polskiej w Świdnicy został zgłoszony postulat włączenia rozwoju turystyki rodzinnej do „Strategii rozwoju turystyki do 2030 roku”.

Niemały wpływ na tę decyzję oraz zainteresowanie tematem ma kampania Hotel Przyjazny Rodzinie, która od 8 lat promuje turystykę rodzinną i obiekty noclegowe spełniające warunki dla podróżujących z dziećmi.
Tegoroczny Kongres Turystyki Polskiej, który odbył się w Świdnicy w dniach 12-14 października, poświęcony był przede wszystkim wypracowaniu kierunków rozwoju polskiej turystyki na kolejne lata. Jan Korsak, przewodniczący Rady Polskiej Organizacji Turystycznej, uznał za konieczne włączenie rozwoju turystyki rodzinnej do priorytetów w „Strategii rozwoju turystyki do 2030 roku”. Postulat został zgłoszony po dyskusji, jaka odbyła się podczas jednego z paneli. Wzięła w niej udział także Violetta Hamerska, organizatorka kampanii Hotel Przyjazny Rodzinie.

Jan Korsak, przewodniczący Rady POT, powiedział: “Rodziny z dziećmi to ważny segment rynku turystycznego, dlatego wszyscy powinni zwrócić szczególną uwagę na rozwój tak zwanej turystyki rodzinnej. Na tę potrzebę wskazuje choćby coraz większa – zarówno wśród rodziców, jak i samych hotelarzy – popularność ogólnopolskiej kampanii Hotel Przyjazny Rodzinie, która od 8 lat z sukcesem certyfikuje obiekty noclegowe spełniające standardy dla rodzin podróżujących z najmłodszymi. Należy przede wszystkim wyznaczyć kierunek rozwoju ofert kierowanych do rodzin nie tylko z Polski, lecz także z zagranicy, a także skutecznie promować rodzinne wyjazdy weekendowe i obiekty przystosowane do przyjmowania rodzin z dziećmi w każdym wieku.”

To zadanie już od 8 lat konsekwentnie realizuje kampania Hotel Przyjazny Rodzinie. Inicjatywa zajmuje się audytowaniem i certyfikowaniem obiektów noclegowych, w których rodziny z dziećmi mogą liczyć na udany wypoczynek. Hotele są doceniane za zapewnienie wysokiej jakości usług, odpowiedniego wyposażenia dla najmłodszych, a także animacji czy specjalnego menu dla małych gości w hotelowej restauracji.

Magdalena Kachniewska, trener biznesu i wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, skomentowała: “Kampania i konkurs Hotel Przyjazny Rodzinie to jedyny taki w Polsce i w Europie projekt, który na taką skalę certyfikuje rodzinne obiekty noclegowe. Organizatorom udało się stworzyć niezwykle spójny i co najważniejsze gotowy produkt turystyczny, który stanowi niezwykłą pomoc dla podróżujących z dziećmi rodzin, a także przyczynia się do promocji regionów, w których rodzinne hotele są zlokalizowane.”

Rekomendacja HPR dla hotelu przyjaznego rodzinie daje podróżującym kompleksową informację na temat obiektu, jego wyposażenia, oferowanych usług i atrakcji. Kampania Hotel Przyjazny Rodzinie odpowiada więc na aktualne potrzeby konsumentów, którzy coraz częściej w wyborze miejsca wypoczynku kierują się właśnie poleceniami. Potwierdzają to badania, jakie PBS przeprowadziło dla Polskiej Organizacji Turystycznej, z których wynika, że z rekomendacji korzysta aż 70 procent podróżnych.

Violetta Hamerska, organizatorka kampanii Hotel Przyjazny Rodzinie, dodała: “Planując wakacje, podróżujący lubią mieć podany komplet informacji na tacy. Cieszy nas, że kampania HPR im tego dostarcza. Wiele satysfakcji daje nam również fakt, że polskie rodziny doceniły budowaną poprzez naszą kampanię turystykę kreatywną. Rodziny spędzające czas w hotelach nagrodzonych certyfikatem HPR chętnie korzystają z coraz bardziej atrakcyjnych animacji i dodatkowych atrakcji, jakie obiekty szykują zarówno dla małych, jak i większych gości.”

Kampania Hotel Przyjazny Rodzinie to jednak nie tylko wsparcie dla rodzin planujących wypoczynek z dziećmi. To również odpowiedź na potrzeby hotelarzy, którzy poszukują eksperckiej wiedzy i możliwości dzielenia się nią. Jednym z elementów o charakterze edukacyjnym – pozwalającym hotelarzom poznać i zrozumieć świat gości, zaś gościom poznać i zrozumieć świat hoteli – jest blog, prowadzony przez Violettę Hamerską. Z wpisami dotyczącymi obu światów można się zapoznać na stronie www.violettahamerska.pl/blog.