Turystyka festiwalowa, czyli jakich imprez na Malcie nie możesz przegapić

Malta Tourism Authority

Malta jest znana z organizacji corocznych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych takich jak: festiwale średniowieczne, festiwale muzyczne, koncerty, festiwale fajerwerków, parady rycerskie, wiejskie festyny. Bogata oferta imprez również decyduje o atrakcyjności turystycznej wyspy.

Wydarzenia związane z miejscowym winem i kuchnią odbywają się praktycznie co tydzień. W lecie na wyspę ściągają miłośnicy zabawy w klubowych rytmach z całej Europy, którzy chcą wziąć udział w organizowanej cyklicznie imprezie Isle of MTV.

Lokalne festyny i święta patronów

Sezon na lokalne święta w maltańskich miasteczkach i wioskach trwa od końca maja do września. Ucztowanie trwa wtedy cały weekend. Ulice i balkony ozdobione są kolorowymi dekoracjami, można spróbować typowych maltańskich słodyczy np. nugat. Są też tradycyjne i fast foodowe stoiska z jedzeniem, można posłuchać muzyki na żywo i obejrzeć fajerwerki. Najsłynniejsze letnie festyny to: św. Matki Bożej od Lilii, festyn Św. Filipa, Matki Bożej z Imqabby, Św. Katarzyny Qrendi i Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni (Malta International Fireworks Festival)

 fireworks festival

Jeśli Maltańczycy szykują się do Międzynarodowego Festiwalu Sztucznych Ogni, to znaczy, że wkrótce na wyspie rozpocznie się sezon turystyczny. Impreza ta od lat jest zapowiedzią nadchodzącego lata. Tradycyjnie odbywa się w ostatni weekend kwietnia w Valettcie i na Gozo. Choć koniec kwietnia to jeszcze kalendarzowa wiosna to na Maltę przybywają już “znużeni zimą” turyści z Europy w poszukiwaniu ciepła, słońca i możliwości letniego wypoczynku. Malta wita ich widowiskowym festiwalem, który ma renomę jednego z największych i najpiękniejszych europejskich festiwali sztucznych ogni. Organizatorem są Ministerstwo Turystyki i Maltańską Organizację Turystyczną. Całe wydarzenie jest darmowe.

Festiwal organizowany jest od 2004 roku, kiedy Malta dołączyła do Unii Europejskiej. Jednak sama tradycja jest dużo dłuższa. Pokazy fajerwerków na Malcie mają wielowiekowa tradycję sięgającą czasów władania wyspą przez Zakon Joannitów. Odbywały się one z okazji różnorodnych uroczystości: wyboru Wielkiego Mistrza Zakonu Rycerzy Świętego Jana, wyboru Papieża, narodzin księcia w zaprzyjaźnionym, europejskim kraju albo z okazji ważnych wydarzeń np. rocznicy zwycięstwa nad wojskiem Osmańskim. Produkcja fajerwerków upowszechniła się na Malcie w XIX i XX wieku i służyła świętowaniu wydarzeń związanych z brytyjskimi władcami. Ta wielowiekowa tradycja jest wciąż bardzo żywa i kultywowana szczególnie w okresie lata. Współcześnie finał Międzynarodowego Festiwalu Sztucznych Ogni tradycyjnie odbywa się w przededniu rocznicy upamiętniającej przystąpienie Malty do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku.

fireworks festival 2011

Festiwal obejmuje projekcję fajerwerków zaprojektowanych przez zagraniczne firmy pirotechniczne, a także jedne z najlepszych lokalnych fabryk fajerwerków. Prezentacje konkurujących między sobą, producentów sztucznych ogni z różnych krajów, budzą podziw nie tylko przygodnych turystów. Zachwycają się nimi również Maltańczycy uchodzących za koneserów pokazów fajerwerków.

Maltański Festiwal Jazzu (Malta Jazz Festival)

jazz festival 2009

Odbywa się w Valletcie w lipcu, trwa trzy dni i prezentuje szeroki wachlarz stylów muzycznych. Najsłynniejsi muzycy jazzowi występują razem z miejscowymi artystami w spektakularnej przestrzeni Wielkiego Portu. Jest organizowany przez Radę Kultury i Sztuki na Malcie (Malta Council for Culture and the Arts) od 1990 r. Na festiwal studenci i osoby starsze mogą wejść za niewielką opłatą. Obowiązują rezerwacja biletów.

Isle of MTV

isle of mtv 2007

Organizowany przez MTV Europe, festiwal Isle of MTV jest corocznym wydarzeniem muzycznym, przyciągającym ponad 50 000 osób z całego świata. Jest to jeden z największych festiwali muzycznych w Europie. Można tam bezpłatnie zobaczyć takich wykonawców takich jak The Chainsmokers, Will.i.am, Rita Ora, Flo Rida, Snoop Dogg, David Guetta, Lady Gaga, Maroon 5, The Chemical Brothers i wielu innych światowej sławy wykonawców.
Festiwal organizowany jest na pograniczu czerwca i lipca, jest jednodniowy, rozpoczyna się o godzinie 18:00 a kończy przed północą. Nie ma ograniczeń wiekowych dla publiczności. Lokalny operator autobusowy Arriva w tym dniu uruchamia specjalne linie autobusowe ułatwiające podróż na Isle of MTV. Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

Festiwal Glitch

Ważne wydarzenie w kalendarzu fanów muzyki elektronicznej i niezapomniane przeżycie dla entuzjastów house i techno, szybko staje się największym festiwalem na Malcie. Odbywa w Gianpula koło Mdiny na Malcie. Festiwal gościł legendy tego gatunku jak Maceo Plex, Ben Klock, Jon Hopkins, Dax J, Carl Craig. Koniec tej imprezy wyznacza fantastyczna impreza na wodzie.

Noc Muzeów

Coroczne święto kultury i sztuki organizowane jest w październiku w stolicy Malty. Muzea otwierają się przed zwiedzającymi także w nocy; kawiarnie i restauracje są otwarte do późna, a ulice i place zapełniają się występami lokalnych i międzynarodowych artystów.

Maltański Międzynarodowy Festiwal Sztuki (Malta International Arts Festival)

Festiwal sztuki prezentuje przedstawienia zarówno uznanych, jak i początkujących artystów oraz szeroki wachlarz form tj. taniec, muzyka i teatr. Śródziemnomorskie położenie wyspy zapewnia unikalną mieszankę różnych kultur ponieważ Malta od zawsze była tyglem, gdzie spotykały się europejskie i afrykańskie wpływy. Wydarzenie odbywa się m.in. w śródziemnomorskim centrum konferencyjnym, MITP Theater Spazju Kreattiv w St. James Cavalier w Vallettcie.

Międzynarodowy Festiwal Barokowy w Valletcie (Valletta International Baroque Festival)

Międzynarodowy Festiwal Barokowy po raz pierwszy odbył się w 2013 roku, zapoczątkowując tym samym coroczne styczniowe wydarzenie, podczas którego cała Valletta zmienia się w miasto baroku. W czasie dwóch tygodni stycznia można odbyć podróż po historycznych miejscach stolicy Malty przy akompaniamencie wspaniałej barokowej muzyki. Dzięki popularności festiwalu powołano Międzynarodowe Stowarzyszenie Barokowe (VIBE), którego celem jest stworzenie i wyszkolenie profesjonalnego lokalnego zespołu specjalizującego się w dawnej muzyce maltańskiej, skomponowanej przez rezydentów i włoskich mistrzów Zakonu św. Jana. Koncerty odbywają się w pięknych wnętrzach Teatru Manoel, Konkatedrze Świętego Jana czy w Pałacu Wielkiego Mistrza.

Għanafest

Jest to dwudniowy festiwal poświęcony maltańskiej muzyce ludowej w kontekście śródziemnomorskim. Organizowany jest w czerwcu w ogrodach Argotti we Florianie. Nazwa festiwalu pochodzi od słowa określającego maltański folk – ‘Għana’ (czyt. A-na). Każdego dnia, festiwal podzielony jest na trzy bloki: għana – maltańska pieśń ludowa; lokalne zespoły i artyści oraz zagraniczne zespoły z krajów śródziemnomorskich. Chociaż tradycyjnie, maltańska muzyka ludowa jest wykonywana w małych barach, festiwal jest doskonałą okazją do prezentacji lokalnych talentów przed szerszą publiką.

Notte Bianca

Jest to coroczne wydarzenie, które odbywa się w październiku w Valletcie i jest jednym z największych wydarzeń kulturalnych na wyspie. Na jedną noc państwowe pałace i muzea otwierają swoje drzwi, aby zachwycić wystawami sztuki plastycznej i przedstawieniami teatralnymi. W tym samym czasie na stołecznych ulicach i placach prezentują się najlepsi lokalni i międzynarodowi muzycy i tancerze.

Festiwal Mediterranea

Jest to coroczny festiwal odbywający się jesienią na siostrzanej wyspie Malty – Gozo. Przyciąga on lokalnych artystów, muzyków, wystawców, rzemieślników, aby wspólnie świętować 7000 lat kultury gozowskiej. Podczas festiwalu dominują wydarzenia muzyczne ale są też międzynarodowe konferencje, spacery i wycieczki terenowe. Jest to także szansa na dokładne poznanie świątyń i stanowisk archeologicznych dzięki zorganizowanemu zbiorowemu zwiedzaniu i oprowadzaniu.